Connect with us

Wyszukaj na portalu

19°C Świdnica
mojaswidnica.pl

Kultura

Radosne kolędowanie w Kościele Pokoju w Świdnicy

W ramach VII Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga odbędzie się w świdnickim Kościele Pokoju przedostatnie wydarzenie – tym razem koncert kolęd z udziałem duetu instrumentalnego, organów i chóru. Fundacja Dobrej Muzyki razem z parafią pw. Św. Trójcy zapraszają wszystkich świdniczan i przyjezdnych gości do wspólnego, radosnego kolędowania, które podkreśli trwający właśnie okres bożonarodzeniowy. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 8 stycznia w godzinach 17:00-18:00 w Kościele Pokoju. Wstęp na koncert jest wolny.

Podczas koncertu wystąpią muzycy ze Świdnicy i Wrocławia. Zespół Scream Duo działa od roku, koncertując w Polsce i za granicą, propagując muzykę autorską, współczesną i klasyczną. Jako duet zdobyli I nagrodę w World Open Music Competition w Belgradzie /Serbii (2022) – otrzymali tytuł „Absolute Winner of the Grand Final” tego konkursu (najlepsi w kategorii całej edycji). Zespół tworzą: pianistka Iwona Sukienik oraz trębacz Marcin Król. Na ponad 110-letnich organach firmy Schlag zagra świdniczanin Maciej Bator – organista, pedagog, doktor sztuki, kantor Kościoła Pokoju, organizator wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych, stypendysta Prezydent Miasta Świdnica oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, absolwent polskich i zagranicznych uczelni muzycznych. Całość dopełni świdnicki DZIKI CHÓR pod dyr. Katarzyny SzymkoKawalec. Ten założony w maju 2018 roku chór mieszany składa się z lokalnych muzycznych pasjonatów. Za cel zespół stawia sobie odnajdywanie w śpiewaniu radości i przekazywanie jej dalej – czego podejmie się również na niedzielnym wydarzeniu.

Program koncertu:

Advertisement. Scroll to continue reading.
  1. Arcangelo Corelli (1653-1713) – „Sonate in F” (M.Król/M.Bator) na organy i trąbkę
  2. „Zaśnij Dziecino” – kolęda tradycyjna; wyk. Scream Duo i Dziki Chór
  3. „Przybieżeli do Betlejem” – wyk. Dziki Chór
  4. „Mizerna Cicha” – kolęda tradycyjna; wyk. Scream Duo i Dziki Chór
  5. „Cicha noc” – kolęda tradycyjna; wyk. Scream Duo i Dziki Chór
  6. Francis Thome (1850-1909) – „Fantasie”; wyk. Scream Duo
  7. „Anioł pasterzom mówił” – wyk. Dziki Chór
  8. Thorvard Hansen (1847-1915) – „Romance”; wyk. Scream Duo
  9. Angielskie melodie ludowe; opr. M. Król (1988); wyk. Scream Duo
  10. Kolęda ” O Christmas Tree”; opr. M. Król (1988) ); wyk. Scream Duo
  11. „Gdy się Chrystus rodzi” – kolęda tradycyjna; wyk. Dziki Chór
  12. „Gore gwiazda” – kolęda tradycyjna; wyk. Scream Duo i Dziki Chór

W czasie koncertu publiczność będzie miała okazję usłyszeć kompozycje lub aranżacje utworów dla chóru autorstwa jego kierowniczki Katarzyny Szymko-Kawalec, która jest absolwentką dyrygentury symfonicznej i operowej Akademii Muzycznej w Poznaniu, nauczycielką muzyki wg założeń teorii uczenia się E.E. Gordona oraz właścicielką prywatnej szkoły Muzaza. Koncert stanowi część projektu „VII Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga”, dofinansowanego ze środków Fundacji PZU.

Maciej Bator/foto: M. Księżarek

Maciej Bator – organista, pedagog, doktor sztuki. Gry organowej uczył się w Wałbrzychu, Warszawie (klasa organów prof. A. Chorosińskiego), Genewie (klasa organów prof. Vincenta Thevenaz), Göteborgu, Stuttgarcie (klasa organów Jona Laukvika) i Krakowie. Od 2009 roku pracuje w Świdnicy. Jest kantorem Kościoła Pokoju, nauczycielem, organistą liturgicznym i koncertowym. W roku 2020 był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura w Sieci”. Wspólnie z żoną Zuzanną nagrał dwie płyty z muzyką organową „Organy Bazyliki NMP w Bardzie” i „Anioły wracają do gry” w Kościele Pokoju w Świdnicy, ponadto organizuje festiwale muzyczne oraz nowatorskie działania dydaktyczne. Jest ojcem Bernarda (2013), Leonarda (2015) i Henryka (2020)

Zespół kameralny Scream Duo/foto: G. Krause

Iwona Sukienik – dyplomowana pianistka, menedżerka życia kulturalnego i nauczycielka. Absolwentka wydziału instrumentalnego Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu ( klasa prof.dr hab. Pawła Zawadzkiego ), ukończyła kierunek dziennikarstwa muzycznego w Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu oraz kierunek Communication Design – Projektowanie Komunikacji Wizerunku Organizacji/Instytucji w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Kilkakrotnie wyróżniana jako pianistka podczas imprez organizowanych przez Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, wśród swoich podopiecznych ma laureatów konkursów regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Koordynatorka imprez, koncertów, warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Inicjatorka i pomysłodawczyni warsztatów pianistycznych „Brzmi Dobrze” oraz dyrektor artystyczna festiwalu „Brzmienie Fest”. Pracowała m.in. pod okiem Edwarda Wolanina, Karola Radziwonowicza, Grzegorza Kurzyńskiego, Celiny Hellerowej, Olgi Rusiny, Igora Longato, Valerego Szackiego czy Anastasa Slavcheva. Koncertuje jako solistka i kameralistka w Polsce i za granicą. Założycielka i prezeska Fundacji Kultura Brzmienia.

Marcin Król – trębacz i kompozytor. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną w Legnicy w klasie trąbki Andrzeja Widza. W roku 2009 ukończył studia I i I stopnia na kierunku Instrumentalistka w klasie trąbki prof. Igora Cecocho Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Jako muzyk orkiestrowy a od 2015 r. muzyk solista związany jest zawodowo z Operą Wrocławską. Od lipca 2016 r. absolwent studiów I stopnia Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu klasy kompozycji prof. Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil. Skomponował  i opracował wiele utworów , m.in. „Toccata” na fortepian, „Dreamy Brass Quintet” na trąbkę i kwartet smyczkowy, „Polonez” na trio fortepianowe, aranżował utwory z repertuaru dzieł klasycznych ( np. V.Szczełokow- Koncert na trąbkę i orkiestrę ), opracowywał utwory dla Cracow Brass Quintet i Chór dziecięcy Opery Krakowskiej, ponadto współpracował z wieloma instytucjami kulturalnymi : Filharmonią Dolnośląską w Jeleniej Górze, Narodowym Forum Muzyki czy z Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu.

Advertisement. Scroll to continue reading.

źródło: Fundacja Dobrej Muzyki

Zostaw komentarz

Leave a Reply

Advertisement

Facebook

Przeczytaj również

Aktualności

Na zaproszenie wałbrzyskiej fundacji Emu w czerwcu świdnickie mażoretki pod wodzą Anny Trzeciak i Lubomira Szmida wyruszyły do egzotycznego Maroka na międzynarodowy festiwal Tarwa...

Aktualności

W minionym tygodniu Straż Miejska w Świdnicy przeprowadziła 202 interwencje. Oto wybrane z nich: 6.07.20224r. godz.2146 – dyżurny Straży Miejskiej w Świdnicy otrzymał telefoniczne zgłoszenie od...

Aktualności

Pomidory, obłędnie pachnące czereśnie, ogórki gruntowe, świeże jaja, czy tureckie specjały- to wszystko i wiele więcej można kupić podczas targowiska, które odbywa się co...

Kultura

To była prawdziwa literacka uczta. 8 lipca na skwerze z dzikami z czytelnikami spotkali się Jakub Żulczyk oraz Wojciech Chmielarz, jedni z najpoczytniejszych polskich...

Wszelkie prawa zastrzeżone. © Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy, 2023