harcerzeprasmetprzyłbice medyczne

Wspierają najbardziej potrzebujących. Świdnicka firma produkuje przyłbice medyczne [foto]

Plastikowa opaska przyłbicy wykonana jest z poliwęglanu i waży zaledwie 24 gramy. Jest jednak niezbędnym środkiem ochrony osobistej dla medyków, którzy są najbardziej narażeni w walce z koronawirusem. Jedna ze świdnickich firm postanowiła wspomóc służbę zdrowia bezinteresownie produkując przyłbice medyczne. – Stwierdziliśmy, że trzeba zrobić szybko formę wtryskową żeby nijako ‘’zalać’’ szpitale i pogotowie przyłbicami, żeby chociaż ich brak nie był problemem w walce z koronawirusem. – mówi prezes firmy Prasmet Bartłomiej Bieniasz.

Obecnie sporo przedsiębiorstw firm i osób prywatnych wytwarza przyłbice dla medyków na drukarkach 3D. Firma Prasmet poszła o krok dalej. Zbudowała formę wtryskową i wykrojniki, aby produkcja przyłbic mogła wejść w wymiar wielkoseryjny. W bezinteresowną akcję zaangażowani są pracownicy firmy, którzy produkują przyłbice ”po godzinach”. W ostatnim czasie do projektu dołączyli również świdniccy harcerze.

Na początku kwietnia chcieliśmy się przyłączyć do akcji wspomagania różnych zakładów opieki zdrowotnej i innych jednostek, które potrzebują pomocy. Docierały do nas informacje, że brakuje sprzętu ochrony osobistej. Przygotowaliśmy model przyłbicy medycznej na drukarce 3D, ale chcieliśmy pójść o krok dalej i przygotowaliśmy formę wtryskową. Normalnie proces produkcji formy wtryskowej zajmuje kilka miesięcy. Przyspieszyliśmy ten proces jak tylko się da. Zrealizowaliśmy projekt własnymi środkami, nie starając się o żadne dofinansowanie ze strony rządu czy lokalnego samorządu. Stwierdziliśmy, że trzeba zrobić szybko formę wtryskową aby nijako ‘’zalać’’ szpitale i pogotowie przyłbicami medycznymi, żeby chociaż ich brak nie był problemem w walce z koronawirusem. Opaski do przyłbic są produkowane u polskiego producenta firmy Waś z którym współpracujemy – producent lamp samochodowych. Oni również mają znaczący wkład w naszą akcję – tłumaczy prezes firmy Prasmet Bartłomiej Bieniasz i dodaje – Dotychczas na terenie Świdnicy i okolicy udało nam się rozdać około 3000 przyłbic. Mamy kilka razy tyle na magazynie i teraz cały czas pracujemy nad tym aby przygotować folie i gumki do przyłbic. Przygotowaliśmy dwa przyrządy wykrawające do folii. Oparliśmy się na gotowych okładkach do bindowania przeźroczystych i stworzyliśmy przyrządy gdzie jeden okrawa naroża, zaokrągla je, a drugi wykonuje cztery otwory żeby szybko przerabiać zwykłe okładki do bindowania na folie ochrony do przyłbic.  Do naszej akacji włączyli się harcerze. Bez ich pomocy i zaangażowania nie bylibyśmy sami przygotować tylu rzeczy. – My jesteśmy grupą ludzi, którzy wspomagają firmę w ich pomyśle, realizacji i zakupach. Dwa dni temu udało się nam zrobić 1600 sztuk, wczoraj zrobiliśmy 600 przyłbic. – mówi harcmistrz Piotr Pamuła, który wraz z harcerzami zajmuje się produkcją przyłbic na terenie firmy Prasmet.

Dotychczas przyłbice wyprodukowane w firmie Prasmet poza szpitalem Latawiec i Pogotowiem Ratunkowym w Świdnicy trafiły między innymi do Przedszkola Miejskiego nr 3, Miejskiego Przedszkola Integracyjnego Słoneczko, Przedszkola przy Szkole Podstawowej nr 8, III Liceum Ogólnokształcącego czy Przechodni Medyk.

Ty również możesz pomóc w produkcji przyłbic!
Każdy z nas może zaangażować się w akcję wytwarzania przyłbic medycznych. Na portalu zrzutka.pl można dokonywać wpłat. Szczegóły można znaleźć pod adresem: https://zrzutka.pl/ekgeyg.

foto: Daniel Gębala

Leave a Reply

Zobacz również