Od 2022 roku w świdnickim Areszcie Śledczym realizowany jest projekt „Psy na spacerniaku”. Trenerem zwierząt biorących udział w wydarzeniu jest Krzysztof Tatar, uznany w Polsce behawiorysta.
– W realizowanych zajęciach uczestniczyło dotąd kilkunastu osadzonych, którzy poznali zasady pracy ze zwierzętami, ich zachowania, a także sposoby socjalizacji zwierząt. Co ciekawe osadzeni podczas zajęć pracowali nie tylko z psami wyszkolonymi do terapii, ale w programie zaangażowani były również psy schroniskowe, którym z kolei udział w programie ma pomóc znaleźć nowy dom. Dla osadzonych to zupełnie wyjątkowy program resocjalizacyjny, albowiem daje możliwość nie tylko współpracy z uznanymi dogoterapeutami, ale przede wszystkim pracy ze zwierzętami, co stanowi o wyjątkowości tego typu oddziaływań w jednostce penitencjarnej. Jak sami skazani zgodnie powtarzają „obcowanie ze zwierzętami to coś zupełnie wyjątkowego i szczególnego, daje radość, buduje poczucie własnej wartości, a jednocześnie rozluźnia i niweluje złe emocje, w tym przede wszystkim agresję – mówi rzecznik Aresztu Śledczego, Bartłomiej Perlak.
Prowadzący zajęcia, czyli Krzysztof Tatar od lat zajmuje się pracą z psami. Realizuje szkolenia dla właścicieli, edukuje na swoim kanale na You Tube, bierze udział w pokazach, działa także charytatywnie. Od lat przyprowadza też psy do osadzonych, a od 2 lat również do Aresztu Śledczego w Świdnicy. Ostatnie zajęcia odbyły się w ubiegły czwartek i towarzyszyła im kamera stacji TVN24. – A jak minęły dzisiejsze zajęcia? Jak zwykle w miłej atmosferze, aktywnie i z wyzwaniami. Był nowy psiak ze schroniska, któremu należało stworzyć odpowiednie warunki i poczucie bezpieczeństwa, by mógł wejść w interakcję z osadzonymi. Był psi fitness razem z Iwonką Dąbrowską z MelongDog i oczywiście nie zabrakło ćwiczeń i zabawy z Ritką Słowem padamy wszyscy na ryjki, ale szczęśliwi, tak właśnie lubimy – opisuje na swoim facebooku, Krzysztof Tatar.
Co do ważności takich zajęć nie ma złudzeń rzecznik Aresztu Śledczego w Świdnicy. – Zajęcia programu „Psy na spacerniaku” stanowią bardzo ważny element oddziaływań penitencjarnych realizowanych w jednostce. Co istotne skuteczność programu potwierdziły przeprowadzone badania psychologiczne na osadzonych, którzy uczestniczyli w zajęciach z zakresu dogoterapii. Jak się okazało uczestnicy zajęć po przepracowaniu pełnego programu charakteryzowali się niższym poziomem agresji i negatywnych emocji, a jednocześnie podniesiono ich poziom empatii – mówi Bartłomiej Perlak.
