Od wielu lat na całym świecie październik uznawany jest za miesiąc świadomości raka piersi. Pomimo jednak szeroko zakrojonych akcji wciąż zbyt wiele kobiet umiera na nowotwór tego gruczołu. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i wczesne wykrycie choroby. O tym mówiono na wernisażu wystawy fotografii zorganizowanej 21 października przez fundację eRAKobiet w Centrum Organizacji Pozarządowych w Świdnicy.
Rak piersi wciąż stanowi jeden z najczęściej występujących nowotworów w Polsce i na świecie. Tylko w 2020 roku 20 tysięcy Polek usłyszało diagnozę, która wywróciła ich dotychczasowe życie do góry nogami. Wciąż niestety w naszym kraju obserwowany jest rosnący trend umieralności z powodu tego nowotworu. Powód? Kulejąca profilaktyka. I to właśnie to zagadnienie było osią spotkania zorganizowanego w piątkowe popołudnie w świdnickim centrum przez fundację eRAKobiet. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa zdjęć autorstwa Mocno Fotografia.
–To ważne, by po nowotworze i powrocie do zdrowia każda kobieta poczuła się kobieco. Stąd nasz pomysł na drugą edycję kalendarza. W sesji wzięły udział dziewczyny, która są w trakcie leczenia lub szczęśliwie je zakończyły – mówiła prezeska fundacji, Katarzyna Legiejew.
Rzeczywiście, powstały fotografie mocne w przekazie, ale odkrywające pokłady kobiecości w modelkach. A te były zachwycone efektem końcowym, podobnie zresztą jak pozostali goście, którzy przybyli licznie na wernisaż.
O tym jak ważne są badania profilaktyczne przekonała się obecna podczas wydarzenia posłanka Katarzyna Mrzygłocka, która pod koniec 2019 roku dowiedziała się o nowotworze piersi. Jak podkreślała samo badanie usg w jej przypadku nie pokazało guza. Konieczne było wykonanie mammografii, na którą namawiał ją z uporem ginekolog.
–I rzeczywiście trochę z wykonaniem tego badania się ociągałam, ale w końcu po namowach mojego lekarza, zrobiłam je. I tam niestety pojawił się nowotwór. Przeszłam chemię. Bardzo dużo wsparcia udzieliła mi rodzina, przyjaciele, znajomi. Wiedziałam, że muszę wyzdrowieć i tylko tego się trzymałam. Stąd uważam, że kluczowe w leczeniu jest także nasze podejście. Badajcie się, to naprawdę ratuje życie – mówiła parlamentarzystka.
Warto wiedzieć, że przeprowadzenie każdego badania profilaktycznego, w tym również samobadanie piersi, powinno mieć na celu utwierdzenie w przekonaniu, że z naszym zdrowiem wszystko jest w porządku. Odwrotne podejście generuje stres i często niepotrzebnie odciąga nas od tego, co ma nas uspokoić! Dlatego organizacje pozarządowe rekomendują wykonywanie samobadania piersi co najmniej raz w miesięcy, badania USG raz w roku, badania cytologicznego raz w roku, mammografia po 40 r. ż i do 50 r.ż. raz na dwa lata, po tym czasie raz w roku.






























