O współpracy w ramach projektu ”Agenda 2030: Polska dla Zrównoważonego Rozwoju” rozmawiali w środę wiceprezydent Świdnicy Szymon Chojnowski oraz Adam Dziedzic, prezes United Nations Association Poland.
We wczorajszym spotkaniu udział wzięli wiceprezydent Świdnicy Szymon Chojnowski, Adam Dziedzic prezes United Nations Assocication Poland oraz Anna Skrzypacz dyrektor Wydziału Funduszy Zewnętrznych i Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miasta w Świdnicy. Podczas merytorycznej dyskusji rozmawiano między innymi o tym jakie działania podejmuje miasto w zakresie zrównoważonego rozwoju: kwestie społeczne, edukacja, transport publiczny. zazielenienie miasta, infrastruktura rowerowa czy walka ze smogiem.
United Nations Association Poland to Stowarzyszenie Narodów Zjednoczonych w Polsce, realizuje projekty wspierające i upowszechniające wiedzę na temat Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) i roli Polski w tej organizacji. UNA Poland w szczególności prowadzi programy z zakresu zrównoważonego rozwoju i Agendy 2030, aktywności społeczno-obywatelskiej, edukacji i angażowania ludzi młodych oraz z zakresu praw człowieka i demokracji. Z pasją i zaangażowaniem propagują wartości demokratyczne, dialog międzykulturowy oraz aktywność obywatelską. W swoje programy angażują młodzież, zarówno szkół podstawowych, średnich, jak i uczelni wyższych oraz wszystkich tych, którzy chcą dzielić się z swoją wiedzą i doświadczeniem.
Mamy pięć programów. Naszym głównym programem jest Agenda 2030: Polska dla Zrównoważonego Rozwoju. W ramach tego projektu współpracujemy z samorządami i moim osobistym celem jest aby ta współpraca była nie tylko z największymi miastami w Polsce, ale właśnie żeby wyjść do mniejszych miast – mówi Adam Dziedzic, prezes United Nations Association Poland
Agenda 2030 przyjęty przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ) to program działań o bezprecedensowym zakresie i znaczeniu, definiujący model zrównoważonego rozwoju na poziomie globalnym. Jego ramy wykraczają daleko poza, realizowane do tej pory, milenijne cele rozwoju przyjęte w 2000 r. Zgodnie z Agendą 2030 współczesny wysiłek modernizacyjny powinien koncentrować się na wyeliminowaniu ubóstwa we wszystkich jego przejawach, przy równoczesnej realizacji szeregu celów gospodarczych, społecznych i środowiskowych.
