Connect with us

Wyszukaj na portalu

11°C Świdnica
mojaswidnica.pl

Kultura

„Historia ma twarz zwykłych ludzi” – niezwykłe spotkanie z Łukaszem Kazkiem [foto]

foto: Daniel Gębala

Od lat Łukasz Kazek zabiera mieszkańców naszego regionu w historyczną podróż, odkrywając z pieczołowitą dokładnością czasy, których nie wolno nam nigdy zapomnieć. W piątkowe popołudnie spotkał się z mieszkańcami Świdnicy, by opowiedzieć o meandrach swojej pracy jako tropiciela zagadek z okresu III Rzeszy.

Osią spotkania był program historyczny stworzony przez Łukasza Kazka na kanale You Tube „History Story”, w którym raz w tygodniu publikowane są odcinki kolejnych programów popularnohistorycznych tworzonych przez dziennikarza. Premiera pierwszego odbyła się 7 marca w Browarze Jedlinka.

Od momentu pojawienia się w umysłach poszukiwaczy skarbu „Złotego pociągu”, który ukryty miał zostać w Wałbrzychu, gorączka tropienia tego co Niemcy porzucili na terenie południa naszego województwa rozpala umysły odkrywców z całego świata. Stąd m.in. trop związany z ukryciem „Złota Wrocławia” w kopalni w Złotym Stoku. W odkrywaniu tajemnic Kazkowi pomagała m.in. Elżbieta Szumska, która przekonana jest, że zasypane szyby kryją wiele tajemnic.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Podziemia Dolnego Śląska, zagadki kompleksu Riese, tajemnice które skrywają ludzie, poniemieckie depozyty i wciąż nie wyjaśnione zagadki II wojny światowej. Skrzętnie skrywane tajemnice pół bitewnych, opuszczone pałace i dwory, poniemieckie wsie i grobowce, relacje byłych niemieckich mieszkańców Dolnego Śląska. Ostatni żyjący świadkowie II wojny światowej. Udało nam się jako pierwszej ekipie dotrzeć np. do skarbca Rzeszy, który stworzony został w jednym z hoteli na terenie Wrocławia. To tam w depozytach składano ogromne ilości złota czy biżuterii a później wywożono na teren Niemiec, wraz z nalotem Sowietów. Moja praca to także spotkania z ludzką przeszłością, dramatami, tragediami – mówił Łukasz Kazek.

Podczas piątkowego spotkania nie zabrakło również pytań od licznie zgromadzonej widowni, a także pamiątkowych zdjęć i autografów składanych w książkach napisanych przez Łukasz Kazka.

Advertisement. Scroll to continue reading.
Zostaw komentarz

Leave a Reply

Facebook

Przeczytaj również

Wszelkie prawa zastrzeżone. © Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy, 2020