Spektrumświdnica

Festiwal Filmowy Spektrum w formule hybrydowej

W związku z panującą sytuacją epidemiczną i mając na względzie bezpieczeństwo uczestników festiwalu, tegoroczna 6. edycja Spektrum odbędzie się w formule hybrydowej. Jest to rozwiązanie często wybierane przez polskie i zagraniczne imprezy filmowe – oferuje możliwość uczestnictwa w wydarzeniach festiwalowych w trybie stacjonarnym, w kinie, jak i w internecie.

Wszystkie filmy z konkursów „Okiem młodych”: Fabuła, Dokument, Amatorzy, będą dostępne online w dniach 29-31 października, za pośrednictwem platformy Mojeekino.pl. Równolegle w Świdnicy będzie trwała edycja stacjonarna – zaplanowana z uwzględnieniem dystansu społecznego. Świdnicki Ośrodek Kultury będzie działał zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla organizatorów imprez kulturalnych i rozrywkowych w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2 w Polsce, oferując widzom 25% dostępnych miejsc, wymagając dezynfekcji rąk przy wejściu, podania danych kontaktowych oraz zasłaniania nosa i ust w trakcie projekcji.

Wszystkie spotkania z twórcami, m.in. z Agnieszką Holland, czy Lechem Majewskim, będą transmitowane online lub rejestrowane przy pomocy platformy Zoom i dostępne dla każdego. Osoby, które zakupiły już bilety na seanse stacjonarne w Świdnickim Ośrodku Kultury, a nie chcą lub nie mogą w zaistniałej sytuacji uczestniczyć w festiwalu, mają prawo ich zwrotu w kasie. Z uwagi na wprowadzoną ostatnio zmianę wymogów sanitarnych, organizatorzy zmuszeni są zmniejszyć pulę dostępnych miejsc na poszczególne seanse, a sprzedaż ograniczonej liczby biletów na wydarzenie w Świdnicy zostanie wznowiona w czwartek, 15.10, o godz. 16:00.

UWAGA! W związku z przekroczeniem dozwolonej liczby udostępnionych do sprzedaży miejsc na pokazy „Szarlatana” oraz „Doliny bogów” – bilety na te filmy zostaną zwrócone, a sprzedaż wznowiona od piątku, 16.10, od godz. 12:00.

Konkursy „Okiem Młodych”, które będą dostępne na platformie mojeekino.pl, to prezentacja twórczości młodych filmowców i trzy konkursy krótkometrażowe: Fabuła, Dokument, Amatorzy. W każdym z nich laureata wybierze Jury złożone z przedstawicieli branży filmowej. Filmy fabularne oceniać będą m.in. aktor Rafał Zawierucha i krytyczka filmowa Adriana Prodeus. Konkursowym dokumentom przyjrzą się reportażysta Kamil Bałuk, filmoznawca Piotr Pławuszewski oraz reżyserka filmów dokumentalnych Agnieszka Zwiefka. O wygranej wśród najmłodszych, nieprzekraczających 21. roku życia filmowców – amatorów zadecydują aktorka Aleksandra Hamkało, krytyk filmowy Maciej Kędziora z Filmawka.pl oraz prezes Fundacji Filmowej Kazimierza Kutza Krzysztof Kuc.

„Okiem młodych” – Fabuła

Wszystkie filmy zrealizowane są przez twórców do 35. roku życia i trwają nie dłużej niż 30 minut. W zestawieniu znalazło się 9 najlepszych filmów z Polski, Belgii, Niemiec, Chin, USA, Francji czy Estonii. Filmy rywalizować będą w dwóch blokach konkursowych. W ramach zmagań zostaną przyznane dwie nagrody: Nagroda Główna – 2,5 tys. zł i „Niepełny kadr” – nagroda specjalna od osób z niepełnosprawnościami z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Mokrzeszowie.

Blok I:

„Poza świadomością” / „Beyond the Depths”, reż. Marion Jhöaner, Francja 2018

„Sun Dog”, reż. Dorian Jespers, Belgia 2020

„Obłęd” / „Madness”, reż. Jakub Drobczyński, Polska 2019

„Uległość” / „Submission”, reż. Michał Ciechomski, Polska 2020

Blok II:

„Ona biegnie” / „She runs”, reż. Qiu Yang, Chiny 2019

„Zmrok” / „Nightfall”, reż. Josefine Scheffler, Niemcy 2019

„Toomas w Dolinie Dzikich Wilków” / „Toomas Beneath the Valley of the Wild Wolves”, reż. Chintis Lindgren, Estonia 2019

„Mrówka” / „Ant”, reż. Mischa Meyer, USA 2019

„Kamień” / „The Stone”, reż. Bartosz Kozera, Polska 2020

„Okiem młodych” – Dokument

W sekcji filmów dokumentalnych konkursu „Okiem Młodych”, zrealizowanych przez twórców do 35. roku życia i trwających nie dłużej niż 30 minut, znalazło się 11 najlepszych filmów z Polski, Słowenii, Szwajcarii, Finlandii i Belgii. Filmy rywalizować będą w dwóch blokach konkursowych. W ramach zmagań zostaną przyznane dwie nagrody: Nagroda Główna – 2,5 tys. zł i „Kinematografek” przyznawana przez jury osadzonych na oddziale więziennym w Świdnicy.

Blok I:

„Julia nad morzem” / „Julia and the seaside”, reż. Mariusz Rusiński, Polska 2020

„Czuję twój wzrok na sobie / „I feel your eyes”, reż. Grégoire Verbeke, Belgia 2019

„Jeszcze porozmawiamy” / „We will talk again”, reż. Mateusz Buława, Polska 2019

„W zgodzie” / „In harmony”, reż. Dorota Bator, Polska 2019

„W nocy wszystkie koty są czarne / „All cats are grey in the dark”, reż. Lasse Linder, Szwajcaria 2019

Blok II:

„We have one heart”, reż. Katarzyna Warzecha, Polska 2020

„Zabawy z betonem” / „Playing with concrete”, reż. Fabris Šulin, Słowenia

Leave a Reply

Zobacz również