firmyprzedsiębiorczośćspotkania

Rodzinne firmy – spotkanie w Bagieńcu

Firmy rodzinne stanowią 30 proc. firm w Polsce. To dużo, czy mało? Jakie znaczenie dla gospodarki kraju mają rodzime przedsiębiorstwa? Czy wielopokoleniowy biznes jest łatwiejszy w prowadzeniu? Jak oddziałuje na lokalny rynek oraz społeczność? Na te i inne pytania odpowiedzą goście spotkania „Rodzinne firmy” organizowanego 29 czerwca w Bagieńcu.

Już 29 czerwca w Bagieńcu odbędzie się pierwsze spotkanie firm rodzinnych w Świdnicy. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Maria Adamska – wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych oraz Redaktor Naczelna Magazynu Firm Rodzinnych „Relacje”. Stowarzyszenie IFR to największa organizacja reprezentująca środowisko firm rodzinnych w Polsce, a jego misją jest budowanie w kraju wolności gospodarczej, państwa prawa i społeczeństwa obywatelskiego, którego filarem jest środowisko firm rodzinnych.

Z raportu „Firma rodzinna to marka” opracowanego przez Instytut Biznesu Rodzinnego wynika, że 36 proc. firm w Polsce uważa się za firmy rodzinne. Na Zachodzie odsetek ten rośnie do ponad 60 procent. Firmy rodzinne to silne ogniwo gospodarki. To właśnie wielopokoleniowe biznesy kultywują tradycje i kulturę firm nastawionych na długofalowe budowanie wartości.

Trzeba podkreślić, że firmy rodzinne działają głównie na rynkach lokalnych i na rzecz lokalnych społeczności. Biznes stanowi ich własność przekazywaną z pokolenia na pokolenie i nierzadko jest dorobkiem całego życia. Przewagą firm rodzinnych nad innymi firmami, czy korporacjami jest elastyczność w działaniu wynikająca głównie z osobistego zarządzania, szybkiego tempa w podejmowaniu decyzji i zdolności do dostosowywania się do zmiennych warunków rynkowych. Co więcej rodzime przedsiębiorstwa planują inwestycje, zatrudniają profesjonalistów i rosną w siłę, co bardzo cieszy – mówi prezydent miasta Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska, również gość wydarzenia.

Program spotkania:

18.00 – wystąpienie Prezydent Miasta Świdnicy, Beaty Moskal-Słaniewskiej

18.10 – 18.40 – “Firmy rodzinne w polskiej gospodarce” – prezentacja Marii Adamskiej

18.40-19.00 – Pneumat System Sp. z o. o. – prezentacja firmy i jej historii – Bożena Pachura

19.00 – 19.30 – Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych i jego magazyn “Relacje”

19.30 – 20.00 – dyskusja

Poczęstunek i rozmowy w kuluarach.

Spotkanie odbędzie się w siedziba Fundacji Spichlerz Kultury (Bagieniec 20).

 

Zobacz również