bibliotekaświdnicawystawa

Życie sportowe jeńców wojennych – niezwykła wystawa w świdnickiej bibliotece [foto]

To ważna karta w dziejach polskiego sportu. O tym, czym był sport dla jeńców wojennych w niewoli niemieckiej, jakie dyscypliny uprawiano, w jaki sposób organizowano zawody, opowiada wystawa, którą można oglądać w świdnickiej bibliotece.

W latach 1939-1945 w niewoli niemieckiej przebywało łącznie ok. 450 tys. żołnierzy Wojska Polskiego. Wśród nich było wielu wybitnych polskich sportowców, trenerów, sędziów oraz działaczy sportowych, np. Jan Baran-Bilewski, Tadeusz Konopacki, Czesław Plejewski czy Józef Wojciechowski. Jeńców przetrzymywano w obozach, które podlegały Naczelnemu Dowództwu Wehrmachtu. Oficerowie przebywali w oflagach, natomiast podoficerowie i szeregowcy w stalagach, z których większość była kierowana do pracy w niemieckim przemyśle i rolnictwie. Niezależnie jednak od miejsca pobytu jeńcy mieli prawo do prowadzenia działalności sportowej. Uprawiano różne dyscypliny sportu, organizowano zawody i igrzyska.

Wystawę „Życie sportowe żołnierzy polskich w niewoli niemieckiej w latach 1939 – 1945” można podziwiać na parterze Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy do końca lipca.

foto: Daniel Gębala

Leave a Reply

Zobacz również