solidarnośćwystawaŻarów

Wystawa plenerowa na 40-lecie „Solidarności”

Do końca września na ścieżce przy ul. Dworcowej w Żarowie można oglądać wystawę dedykowaną 40. rocznicy powstania NSZZ Solidarność.

Organizatorami są Gminne Centrum Kultury i Sportu oraz Żarowska Izba Historyczna zapraszają do obejrzenia plenerowej wystawy z okazji 40. rocznicy powstania NSZZ Solidarność. Fotografie, które prezentowane są na wystawie, pochodzą z Archiwum Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność Organika Żarów S.A., kolekcji Marka Wąsowskiego oraz ze zbiorów Żarowskiej Izby Historycznej. – Można tutaj zobaczyć fotografie z różnych zebrań i innych uroczystości, w których brali udział lokalni działacze Solidarności. Dodatkowo zachęcam wszystkich do lektury książki „Solidarność Ziemi Żarowskiej 1980-1984”, którą można wypożyczyć w żarowskiej bibliotece. Tutaj opisane są losy wszystkich mieszkańców, którzy brali udział w Solidarności i zapoczątkowali ten ruch na ziemi żarowskiej – mówi Bogdan Mucha z Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.

W otwarciu wystawy uczestniczyli burmistrz Leszek Michalak i zastępca burmistrza Przemysław Sikora, pracownicy Urzędu Miejskiego i Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie oraz byli działacze tamtych czasów. – Minęło 40 lat od tamtych czasów. Warto wrócić do nich we wspomnieniach. Dzisiaj cieszymy się z wolności i z tego, co nas otacza, ale tak naprawdę zawdzięczamy to wszystko ludziom, którzy w tamtych czasach mieli odwagę działać. Mieli odwagę powiedzieć: „Dość. Zatrzymujemy się i strajkujemy”. Wtedy najważniejsza była wolność słowa, aby mówić prawdę i nie narażać siebie i całej swojej rodziny. Warto wspominać i wrócić myślami do tamtych czasów i do tych osób, które są wśród nas – mówił podczas otwarcia wystawy burmistrz Leszek Michalak.

Wystawa plenerowa „40-lecie Solidarności” jest otwarta dla mieszkańców do końca września.

UM Żarów

Dodaj komentarz

Zobacz również