30 osób, w tym 7 dzieci, znalazło swoje miejsce w nowo powstałych mieszkaniach wspomaganych przy ul. 1 Maja w Świdnicy. Tu będą uczyć się podstawowych prac domowych, dbania o siebie, a także znajdą drogę na wyjście z życiowych trudności. 20 maja odbyło się uroczyste otwarcie 20 mieszkań.
„Świdnickie jaskółki” to projekt realizowany wspólnie przez miasto Świdnica i Fundację Rozwoju Ekonomii Społecznej z Wałbrzycha. W ramach jego realizacji stworzono 20 mieszkań wspomaganych. To lokale dla osób, które potrzebują pomocy, by móc wyjść z życiowych kłopotów, bądź nauczyć się samodzielnego funkcjonowania. – Nazwa projektu jest bardzo odważna, ale na tym nam właśnie zależy, by osoby, które znajdą się w prowadzonych przez nas mieszkaniach, jak jaskółki wracały potem do swoich mieszkań i domów. Jeśli z jakichś powodów je stracili, to żeby potrafili znaleźć nowe – mówi Zenon Matuszko, prezes fundacji.
20 maja odbyło się uroczyste otwarcie mieszkań. – Ten budynek przez kilka lat stał pusty i cieszę się, że udało nam się tu stworzyć mieszkania wspomagane. To takie mieszkania, gdzie nie otrzymujemy stałego miejsca na ziemi, ale uczymy się, jak o takie lokum dbać, jak wychodzić z problemów. Są tu sami wybrańcy, którzy przeszli rekrutację, potrzebują pomocy i będą potrafili z tej pomocy skorzystać – mówiła prezydent Beata Moskal-Słaniewska.
Mieszkania znalazło tu 30 osób, w tym 7 dzieci. – Proces rekrutacji nie był łatwy, bo było więcej chętnych, niż miejsc. Zgłosiło się ponad 80 osób. Mogliśmy przyjąć 30. Przewidujemy, że przez trzy lata realizacji projektu pomoc znajdzie tu 90 osób – dodała Violetta Kalin, dyrektor Miejskiego Ośrodka pomocy Społecznej.
O pomoc mieszkańcom zadba 8-osobowy personel, pracujący na zmiany przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. – To jest dziś wyzwanie cywilizacyjne, wszyscy szukają pomysłu, jak pomoc takim osobom, w trudnej sytuacji. Wspieramy w nauce gotowania, dbania o siebie, a nie wyręczamy. W przyszłym miesiącu uruchomimy staże zawodowe dla 3 osób. Skala problemu jest bardzo szeroka, od osób starszych, które na nowo trzeba uczyć samodzielnego funkcjonowania, po osoby, które próbują wyjść z bezdomności – wyjaśniał Zenon Matuszko. – To innowacyjny, wzorcowy projekt w skali kraju. Dotychczas funkcjonowały mieszkania pojedyncze, a tu pierwszy raz taki projekt, na taką skalę, przy wykorzystaniu tak dużych środków – dodał zastępca prezydent Świdnicy Szymon Chojnowski.
Pod okiem kadry świdnickie jaskółki będą mogły nabyć podstawowe umiejętności związane z gospodarowaniem w mieszkaniu i pełnieniem ról społecznych. Nabiorą nawyku systematycznego sprzątania, korzystania ze sprzętów domowych czy dbania o higienę osobistą. Przejdą trening gospodarowania pieniędzmi. Nauczą się przygotowywać posiłki, nawiązywać kontakty z otoczeniem, załatwiać podstawowe sprawy urzędowe czy organizować sobie czas wolny. Specjaliści doradzą w wyborze ścieżki kariery i podpowiedzą, w jakich instytucjach można szukać pomocy. Wsparcie w mieszkaniach wspomaganych otrzymają m. in. osoby opuszczające pieczę zastępczą, niepełnosprawni, ofiary przemocy, pacjenci po terapii uzależnień, osoby bezdomne czy opuszczające zakłady karne.
W ubiegłym roku Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy na realizację projektu przyznał 2,98 mln zł.
foto: Daniel Gębala