Na niezwykłą podróż w czasie zaprosili widzów po raz kolejny dorośli alchemicy. 7 września w Kościele Pokoju w Świdnicy odbył się spektakl teatralny „Sami obcy”. Było to jedno z kilkunastu wydarzeń w ramach obchodów 370. rocznicy powstania świątyni.
Wznowienie po latach spektaklu, a właściwie performatywnego czytania dramatu świdniczanki Marioli Mackiewicz, to w zamierzeniu jego twórców tocząca się wartko teatralna lekcja o wielokulturowości Dolnego Śląska, a więc i naszego miasta. Ale jest to także moralitet o tolerancji i relacjach społecznych w powojennej rzeczywistości. Sztuka bez wątpienia może stanowić element regionalnej ścieżki edukacyjnej, nawiązującej do nowożytnej historii i przypominającej w retrospektywny sposób, jak po zakończeniu II Wojny Światowej wyglądało życie codzienne na Ziemiach Odzyskanych.
Dorośli alchemicy teatralni wspierani przez młodych aktorów polubili grane kilka lat temu postaci reprezentujące różne nacje i światopoglądy (Kresowian, Cyganów, Żydów, Greków, Sowietów, Łemków), toteż z przyjemnością wracają do tekstu „Samych obcych”. Spektakl w reżyserii Juliusza Chrząstowskiego w Kościele Pokoju wystawiono po raz trzeci.
–Były wzruszenia, uruchomiły się wspomnienia. Niektórzy widzowie mówili: „to historia mojego życia, to historia mojej młodości”. Barwnie nakreślona w spektaklu mapa społeczeństwa z połowy XX wieku ma obecnie swoją kontynuację. Wśród nas znów pojawili się „obcy”, Ukraińcy, uciekający ze swojego kraju przed wojną. Pojawiają się pytania o przyszłość i wartości: czy przyjmiemy ich nie tylko fizycznie w swoich domach, ale także mentalnie, kulturowo? Czy pozwolimy im pośród nas poczuć się bezpiecznie, jak u siebie? – czytamy na stronie kościoła.
Pozostałe wydarzenia w ramach obchodów rocznicy powstania Kościoła Pokoju:
8 września, plebania — VR, czyli wirtualne zwiedzanie kościoła z Karoliną Wójtowicz, zapisy mailowe
8 września, Kościół Pokoju — zwiedzanie kościoła (miejsca na co dzień niedostępne) z głównym konserwatorem Ryszardem Wójtowiczem, zapisy mailowe
8 września, Teatr Miejski, godz. 19.00 — muzyczny wieczór autorski Tomasza Żółtko [koncert odwołany z powodu choroby artysty]
9 września, Miejska Biblioteka Publiczna, godz. 18.00 — spotkanie autorskie z ks. Sławomirem Sikorą, prowadzenie Mariola Mackiewicz
10 września, Kościół Pokoju, godz. 19.00 — koncert jubileuszowy, Capella Cracoviensis, Jan Tomasz Adamus, „Drogi do Bacha, kantaty przedbachowskie”
11 września, Kościół Pokoju, godz. 10.00 — uroczyste nabożeństwo jubileuszowe z udziałem bp. Jerzego Samca, zwierzchnika Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP
Na spacery 8 września należy wcześniej się zapisać:
– o godz. 17.00 spacer z Ryszardem Wójtowiczem, głównym konserwatorem Kościoła Pokoju. Dowiecie się Państwo jak wyglądają najbardziej niedostępne zakamarki kościoła, wejdziecie do lóż i na empory. Porozmawiamy o sposobach konserwacji i utrzymania zabytku. Mailowe zapisy ruszają od 01.09.2022. adres: kosciol@kosciolpokoju.pl (ilość miejsc ograniczona).
– w godz. 15.-17.30 wirtualny spacer z Karoliną Wójtowicz, która przedstawi aplikację na platformę Oculus VR stworzoną specjalnie dla Kościoła Pokoju, kody QR do obsługi modeli 3D w AR (Augmented Reality na smartfony), wydruki 3D elementów wnętrza, a także tyflomapy (mapy dotykowe) dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Porozmawiamy o nowym spojrzeniu na odbiór i naukę obiektów zabytkowych. Zapisy na wirtualny spacer ruszają od 01.09.2022. czekamy na zgłoszenia pod adresem: zapisyvr@gmail.com Spacer, z uwagi na jego specyfikę, jest dedykowany dla osób dorosłych oraz dzieci powyżej 10 roku życia. Zapraszamy także osoby z Ukrainy, będzie tłumacz!
Na wszystkie wydarzenia jest wstęp wolny.