Wizja zrównoważonego rozwoju Świdnicy i dążenie do jej realizacji, kreowanie postaw antydyskryminacyjnych i nauka zarządzania – w dniach 17-18 stycznia władze Świdnicy, urzędnicy, radni, przedstawiciele instytucji miejskich wzięli udział w warsztatach z zakresu zrównoważonego rozwoju i polityki dyskryminacyjnej.
Warsztaty, jakie odbyły się w Miejskiej Bibliotece Publicznej, prowadziły ekspertki Beata Maciejewska i Ewa Całus. Szkolenie odbyło się w dwóch blokach. W czwartek 17 stycznia tematem rozmów była strategia rozwoju Świdnicy oraz nauka umiejętnego zarządzania gminą. – Strategia jest najważniejszym dokumentem w rozwoju miasta. Jest wyznacznikiem, do którego trzeba dążyć – mówiła Beata Maciejewska. – Świdnicka strategia wyszczególnia pięć elementów, filarów, na których praca nad rozwojem miasta powinna się opierać. To bezpieczeństwo i ochrona środowiska, edukacja, innowacje, nowoczesne technologie oraz infrastruktura i transport – tłumaczyła Ewa Całus.
******************
Beata Maciejewska – pełnomocniczka ds. zrównoważonego rozwoju prezydenta miasta Słupska. Wypracowane przez nią rozwiązania nagrodzono w konkursie Ambasady Francji ECO-Miasto oraz nominowano do europejskiej nagrody Innovation in Politics. Kierowała pracami nad strategią rozwoju Słupska. Jest pomysłodawczynią Samorządowej Sieci dla Równości, a także wykładów na stulecie praw kobiet w słupskich szkołach. Przygotowywała podpisanie Karty Różnorodności przez Słupsk i uczestniczyła w zakładaniu Rady Kobiet. Jest także autorką książek i programów szkoleniowych z zakresu rozwoju lokalnego. Od kilkunastu lat prowadzi Fundację Przestrzenie Dialogu, dziś z siedzibą w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.
Ewa Całus – radca prawny, zastępczyni burmistrza Wadowic 2014-2018, w czasie pełnienia funkcji zajmowała się kwestiami oświaty, spraw społecznych, kultury, promocji gminy, turystyki i pozyskiwania środków zewnętrznych. Odpowiadała także za politykę kadrową i funkcjonowanie Urzędu Miejskiego. Dzięki niej w Wadowicach powstała Wadowicka Rada Kobiet, jedyna taka Rada w Małopolsce. W Urzędzie przeprowadziła zmiany strukturalne, zainicjowała proces informatyzacji urzędu, jest pomysłodawczynią Ogródka Konsultacyjnego, zainicjowała powstanie w gminie Budżetu Partycypacyjnego, a także wdrożenie nowych programów profilaktyki i działań przeciw mowie nienawiści w przestrzeni publicznej. W 2018 roku otrzymała tytuł „Osobowość roku 2017” w kategorii samorząd i społeczeństwo lokalne powiatu wadowickiego w plebiscycie Gazety Krakowskiej. Pod jej redakcją ukazała się publikacja „Miasta Progresywne. Jak to robimy”.
Podczas warsztatów odbył się wernisaż wystawy „Niezwykłe Dolnoślązaczki”, przygotowanej na 100-lecie praw wyborczych Polek przez Stowarzyszenie Dolnośląski Kongres Kobiet wspólnie z Regionalnym Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej we Wrocławiu.
Wystawa przedstawia sylwetki 16 niezwykłych kobiet, które żyły na Dolnym Śląsku w różnych epokach i działały w różnych dziedzinach życia. Są wśród nich m.in. Edyta Stein, św. Jadwiga, Wanda Rutkiewicz, Anna German, czy Freya von Moltke.
Celem wystawy jest pokazanie, zwłaszcza dzieciom i młodzieży, przykładów mądrych, ambitnych i twórczych kobiet oraz uświadomienie oglądającym, jak duży jest wkład kobiet w rozwój naszej kultury i nauki.
Wystawa została zorganizowana jako wydarzenie w ramach uchwalonego przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego, Dolnośląskiego Roku Praw Kobiet. Można ją oglądać w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Franciszkańskiej do 24 stycznia.