pożarStraż Pożarna

Pożar poddasza na ul. Sikorskiego (FOTO/WIDEO)

6 jednostek Straży Pożarnej prowadziło akcję gaśniczą na ul. Sikorskiego w Świdnicy. Nad ranem w mieszkaniu na poddaszu w jednej z kamienic wybuchł pożar.

Lokatorzy ewakuowali się z mieszkania jeszcze przed przyjazdem straży pożarnej. Ogień udało się opanować szybko i bez większych strat dzięki użyciu sprzętu gaśniczego “Cobra”. W kosztach zakupu partycypowało w zeszłym roku miasto i powiat. Urząd Miejski przekazał na ten cel kwotę 50 tys. zł. Urządzenie gaśniczo-tnące posiada dodatkowy osprzęt – lance gaśnicze, wentylator oddymiający i kamera termowizyjna. Ma ono bardzo dobre zastosowanie m.in. w obiektach sakralnych, garażach czy też kontenerach. Podaje ono wodę pod bardzo dużym ciśnieniem – umożliwia gaszenie tym urządzeniem, stosując odpowiednią technikę gaszenia, pomieszczeń ilością 40 – 50 litrów. W związku z tym straty popożarowe są o wiele mniejsze.

Sprzęt ten posiada także dodatkową funkcję, którą jest możliwość przebijania otworów przez konstrukcje obiektów. Strażak nie musi wchodzić w strefą bardzo wysokiej temperatury i dużego zadymienia, stojąc na zewnątrz przebija się przez ścianę i podaje środek gaśniczy. Strażacy mogą więc zwalczać pożar bez narażania się na bezpośrednie niebezpieczeństwo. Posiadanie takiego urządzenia przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy jest szczególnie ważne przy tak dużej ilości obiektów zabytkowych w mieście.

 

Zdjęcia nadesłane przez czytelnika.

Zobacz również