Connect with us

Wyszukaj na portalu

20°C Świdnica
mojaswidnica.pl

Aktualności

Podróż w czasie z Muzeum Kolejnictwa

Prezentacje zabytkowych parowozów, przejazdy muzealnych pociągów i rajd samochodowy – przed nami dwa dni pełne niezwykłych wrażeń, magii parowych maszyn i spotkań z historią. W dniach od 23 do 24 września w Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się Dolnośląski Festiwal Zabytków Techniki. Głównym punktem programu będzie znana z ubiegłych lat Gala Parowozów.

Festiwal Zabytków Techniki, organizowany przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, jest największym na Dolnym Śląsku plenerowym wydarzeniem edukacyjnym w całości poświęconym i skoncentrowanym na industrialnym dziedzictwie regionu. Jest wydarzeniem wielowymiarowym, w którym udział biorą zarówno partnerzy instytucjonalni – muzea, czynne zakłady przemysłowe oraz osoby prywatne – właściciele zabytkowych maszyn i urządzeń. W czasie wydarzenia przemysłowe przestrzenie ponownie wypełniają się klimatem dawnej pracy i technologii.

Centralnym punktem festiwalu będzie Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej, które w jego ramach organizuje Galę Parowozów – X Międzynarodowy Zlot Zabytkowych Parowozów. W tym roku udział w zlocie wezmą 4 czynne parowozy – z Polski i Republiki Czeskiej. W dniach od 23 do 24 września w muzeum trwać będą prezentacje zabytkowych parowozów, a dla chętnych organizowane będą przejazdy muzealnych pociągów specjalnych po najbardziej malowniczych trasach Dolnego Śląska.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Zabytkowe pojazdy i maszyny prezentowane na festiwalu:

Parowóz Pt47-65 – honorowi goście z Wolsztyna

Parowóz 555.153 – znany z Czeskiego Expressu, przyjedzie z Czech z Kraju Pardubickiego

Parowóz 431.032 – zwany Ventilowką – również z Czech

Advertisement. Scroll to continue reading.

Parowóz 213.901- przyjedzie z czeskiego Brna.

Drezyna Warszawa M20

Walec parowy Ruthermayer z 1930 r.

Szynobus spalinowy zwany Motorakiem z 1959 r.

Pojazdy prezentowane będą w ruchu, na terenie bocznicy kolejowej Muzeum Kolejnictwa na Śląsku.

Równolegle w Muzeum Techniki Rolniczej w Piotrowicach Świdnickich odbędzie się Gala Techniki Rolniczej, jedyne na Dolnym Śląsku spotkanie zabytkowych pojazdów, maszyn i urządzeń rolniczych. Gala organizowana będzie na terenie powstającego Muzeum Techniki Rolniczej w Piotrowicach Świdnickich, powstającego na terenie zespołu folwarczno-pałacowego z XVI wieku. Wystawą statycznym towarzyszyć będą pokazy pracy pojazdów i maszyn.

W ramach festiwalu odbędzie się również już po raz trzeci Dolnośląski Rajd Zabytków Techniki oraz turystyczny rajd samochodowy, którego trasa przebiega szlakiem najcenniejszych zabytków techniki i przemysłu w regionie. Na trasie rajdu znajduje się 30 obiektów, które zlokalizowane są niemalże we wszystkich zakątkach Dolnego Śląska. Meta i oficjalne zakończenie rajdu odbędzie się na terenie Muzeum Techniki Rolniczej.

PROGRAM WYDARZENIA

23.09.2023 r. (Sobota)

7.30 – 10.00 – Muzealny Pociąg Specjalny „Dolnośląski Ekspres” Jaworzyna Śl. – Wrocław Gł. – Sobótka – Świdnica – Jaworzyna Śl.

10.00 – otwarcie muzeum

10.00 – 17.00 – prezentacja taboru na bocznicy

12.00 – 15.00 – przejazdy autobusem szynowym „Motorak” do Świdnicy i Strzegomia

12.30 – 17.00 – przejazdy po trasie parowozowej

14.00 – przyjazd parowozu 555.153 z Czech

18.00 – zakończenie I dnia Gali Parowozów

24.09.2023 r. (Niedziela)

10.00 – otwarcie muzeum

11.00 – 14.00 – Muzealny Pociąg Specjalny „Jedlinka” Jaworzyna Śl. – Świdnica – jedlina Zdrój – Wałbrzych – Jaworzyna Śl.

10.30 – 17.00 – prezentacja taboru na bocznicy

12.00 – 15.00 – przejazdy autobusem szynowym „Motorak” do Świdnicy i Strzegomia

18.00 – zakończenie

Dla najmłodszych uczestników wydarzenia przygotowana zostanie strefa zabaw dzieci oraz warsztat, w którym wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w malowaniu lokomotywy „Zgniotek”.

Bilety można zakupić na stronie www.muzeumkolejnictwa.pl.

Zostaw komentarz

Leave a Reply

Advertisement

Facebook

Przeczytaj również

Kultura

Już w najbliższą niedzielę, 13 sierpnia halę wachlarzową Muzeum Kolejnictwa wypełnią muzyczne dźwięki. O godz. 19.00 rozpocznie się koncert duetu gitarzystów Pełech & Horna...

Aktualności

Muzeum Dawnego Kupiectwa serdecznie zaprasza wszystkich miłośników historii i nocnego zwiedzania muzeów do wzięcia udziału w tegorocznej edycji Nocy Muzealnej, która odbędzie się w...

Polecamy

Uwielbiasz stukot kół pociągu? Pasjonuje Cię wszystko, co wiąże się z kolejnictwem? W lutym Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej przygotowało dla Ciebie nie lada...

Polecamy

Spotkanie ze świętym Mikołajem i jego pomocnikami, warsztaty, gra terenowa – Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej zaprasza do uczestnictwa w „Parowozowni św. Mikołaja”. Wydarzenie...

Wszelkie prawa zastrzeżone. © Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy, 2023