Po pełnym wyzwań roku zdalnej nauki podopieczni organizacji społecznych z województwa dolnośląskiego aktywnie korzystają z atrakcji kolejnej edycji wakacyjnej akcji PEPCOlandia. Jej uczestnicy m.in. ze Świdnicy, gdzie wsparcie otrzymały Fundacja „Z innej Bajki”, Fundacja Naszej Szkole oraz Towarzystwo Pomocy im. Brata Alberta, Strzegomia czy Rogoźnicy mogą realizować swoje pasje, rozwijać zdolności oraz budować relacje z rówieśnikami m.in. poprzez wspólną zabawę, aktywność fizyczną, warsztatową i prospołeczną.
PEPCOlandia, to program grantowy sieci sklepów PEPCO. W jego ramach pracownicy zgłaszają wybrane przez siebie organizacje społeczne i pomagają im pozyskać dofinansowanie na realizację projektów dedykowanych dzieciom. W czwartej edycji PEPCOlandii wsparciem objętych zostanie w te wakacje 66 organizacji pozarządowych, w tym 5 z województwa dolnośląskiego. Projekty, które uzyskały dofinansowanie zapewnią najmłodszym udział w różnego rodzaju zajęciach kreatywnych, sportowych, oraz warsztatach.
PEPCOlandia w województwie dolnośląskim
W województwie dolnośląskim wsparcie otrzymały aż trzy projekty ze Świdnicy. Fundacja „Z Innej Bajki” ze Świdnicy zorganizuje dla dzieci warsztaty z uważności. Ich celem jest nauka koncentracji, radzenia sobie ze swoimi emocjami i osiągania spokoju. Część warsztatów poświęcona zostanie także nauce tolerancji, życzliwości i empatii wobec drugiej osoby oraz sposobom na radzenie sobie ze stresem i uspokojeniem swoich myśli. Wszystkie te umiejętności pozwolą na obniżenie poziomu stresu, złości i niekiedy agresji wśród uczestników. – Odezwała się do nas pracownica PEPCO z Żarowa – Pani Ania, która chciała wesprzeć fundację. Naszym celem było zrealizowanie warsztatów z uważności dla dzieci. To ważne zwłaszcza teraz, kiedy zdalne nauczanie mocno wpłynęło na ich samopoczucie, poziom skupienia i zdrowie. Dzięki wsparciu PEPCOlandii przeprowadzimy cykl warsztatów, podczas których dzieci będą mogły ćwiczyć swoją uważność: uspokoić gonitwę myśli, uchwycić i zaakceptować swoje emocje. Celem naszych zajęć jest pomoc w osiągnięciu spokoju, lepszej koncentracji, zrozumienia i łagodności w dla siebie i innych – powiedziała Sylwia Łabuda, prezeska Fundacji.
Fundacja Naszej Szkole ze Świdnicy zakupi nowe drabinki, zjeżdżalnie, tzw. małpi gaj, czyli wielofunkcyjne urządzenie pełne ścianek linowych, huśtawek czy sznurkowych drabinek. Nowe urządzenia pozwolą na ćwiczenie koordynacji ruchowej i kształtowanie motoryki i planowanie ruchu. Pobudzą także dziecięcą fantazję i umożliwią wspólne spędzanie czasu.
Towarzystwo Pomocy im. Brata Alberta w Świdnicy zorganizuje festyn sportowy z otwartym turniejem tenisa stołowego. Jak podkreślają wnioskodawcy to sposób na integrację dzieci podczas gier i zabaw oraz zachęcanie do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Koło Towarzystwa Przyjaciół Dzieci dzięki wsparciu PEPCOlandii wybuduje, otwartą dla wszystkich mieszkańców miasta, siłownię zewnętrzną na terenie Zespołu Szkół Specjalnych w Strzegomiu. Urządzenia do ćwiczeń zamontowane na świeżym powietrzu urozmaicą uczniom szkoły lekcje wychowania fizycznego i pozwolą na wspólne, aktywne spędzanie czasu, wykonywanie ćwiczeń relaksacyjnych oraz rehabilitacyjnych. Siłownia plenerowa będzie uzupełnieniem powstałego niedawno na terenie szkoły placu zabaw.
Stowarzyszenie Mała Szkoła w Rogoźnicy wyposaży istniejący plac zabaw w nowe, certyfikowane huśtawki. To wyjście naprzeciw oczekiwaniom najmłodszych dzieci, którym brakuje urządzeń dostosowanych do ich wieku. Nowe huśtawki zachęcą dzieci do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Wspólnym mianownikiem wielu wspartych przez PEPCO projektów jest integracja społeczna, budowanie relacji nadszarpniętych przez czas zamknięcia spowodowanego pandemią, a także wyrównywanie szans i zapewnianie rozwoju i edukacji dzieciom i młodzieży.
Dla PEPCO to dzieci oraz ich rozwój, edukacja i wyrównywanie szans życiowych są priorytetem w działaniach prospołecznych. – PEPCOlandia jest inicjatywą, w której oddajemy głos naszym pracownikom – to oni zgłaszają organizacje i projekty, które chcieliby wesprzeć. Dzięki temu zaangażowaniu, wyczuleniu na to, co się dzieje w ich najbliższej okolicy, tam gdzie mieszkają i pracują, możemy wspierać lokalne społeczności w realizacji inicjatyw, które realnie i najtrafniej odpowiadają na potrzeby dzieci – podsumowała Karolina Kotkowska, koordynatorka projektu PEPCOlandia.
PEPCO to a sieć sklepów odzieżowo-przemysłowych, która posiada 2300 sklepów w Europie, z tego prawie połowę w Polsce, gdzie marka rozpoczynała swoją działalność. Firma aktywnie angażuje się w różnego rodzaju działania społeczne i charytatywne, wspierające dzieci oraz skupiające się na organizacji ich czasu wolnego, rozwoju oraz edukacji. Firma współpracuje długofalowo z takimi organizacjami jak Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Fundacja Happy Kids, czy SOS Wioski Dziecięce, a także realizuje własne projekty społeczne, jak PEPCOlandia, czyli program, dzięki któremu, do lokalnych organizacji pozarządowych trafiają granty na realizację projektów dedykowanych.
