ciepłociąginwestycjeŚPWiKwodociągi

Miliony na inwestycje ŚPWiK

Wielomilionowe inwestycje, realizowane od lat przez ŚPWiK, są dla większości świdniczan widoczne tylko przez chwilę, kiedy wokół wykopu pojawiają się barierki z logo spółki. Jednak ich efekty są odczuwalne dla każdego i będą jeszcze zauważalne dla kolejnych pokoleń.

Ponad pięć milionów złotych warte były inwestycje poczynione w zapewnienie wysokiej jakości usług i bezpieczeństwa dostaw wody w minionym roku. Nowy wodociąg pociągnięty został wzdłuż ul. Wrocławskiej od mostu, w ul. Częstochowskiej, ul. Strzelińskiej, Łukasińskiego, na osiedlu Słowiańskim. Świdnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wykorzystuje liczne miejskie inwestycje drogowe, by unowocześnić swoją infrastrukturę. Ekipy spółki modernizujące sieć wodociągową i kanalizacyjną były widoczne podczas przebudowy ul. Pogodnej, Wałbrzyskiej, Kraszowickiej, Kliczkowskiej i Wodnej, nowatorską metodą uszczelniony został kolektor sanitarny w Parku Centralnym. Na ulicy Siostrzanej w tym roku kontynuowane będą prace nad modernizacją kanalizacji. Inwestycje obejmują nie tylko to, co tkwi w ziemi. – Wpływ na komfort świdniczan będzie miał zakupiony dla firmy mobilny generator o mocy 200 kW, który w przypadku poważnych awarii zasilania zapewni nieprzerwaną pracę świdnickich sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, a ekologicznych efektów trzeba upatrywać w modernizacji reaktorów wytwarzających biogaz w zawiszowskiej oczyszczalni – mówi Agnieszka Prątkielewicz, kierowniczka działu inwestycji.
W tym roku będzie podobnie, choć są jeszcze dwie duże inwestycje, wykraczające poza pięciomilionowy plan inwestycyjny. Pierwsza to modernizacja miejskiego kąpieliska otwartego, której losy powinny być znane w II kwartale, kiedy, jak się zakłada, powinien zostać rozstrzygnięty przetarg. Druga – budowa kolektora sanitarnego wzdłuż ul. Szarych Szeregów zależy od wsparcia finansowego WFOŚ i w ŚPWiK powstają właśnie dokumenty aplikacyjne.
Tradycyjnie ekipy posuwać się będą w ślad za miejskimi inwestycjami drogowymi: sieć wodna i kanalizacyjna zostanie wymieniona na ul. Środkowej, Traugutta i pod fragmentem al. Niepodległości, kontynuowana będzie wymiana sieci w rejonie ul. Wałbrzyskiej. Po wymianie sieci wodociągowej w ul. Armii Krajowej przyjdzie pora na nowy kolektor sanitarny w tym miejscu.

Zobacz również