To dla nich pierwszy poważny egzamin dojrzałości. W czwartek maturzyści rozpoczęli maturę. We wszystkich szkołach w całej Polsce punktualnie o godzinie 9.00 uczniowie otworzyli arkusze i zaczęli rozwiązywać zadania z języka polskiego na poziomie podstawowym. Mają na to 240 minut. Nasza redakcja odwiedziła II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Banacha w Świdnicy.
W tym roku egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach. Absolwenci 4-letniego liceum ogólnokształcącego przystąpią do egzaminu w Formule 2023, natomiast absolwenci 4-letniego technikum, branżowej szkoły II stopnia oraz absolwenci wszystkich typów szkół z lat ubiegłych przystąpią do egzaminu w Formule 2015. W Formule 2023 liczba uprawnionych do egzaminu maturalnego w szkołach powiatowych wyniesie 554 osoby, natomiast w Formule 2015 – 376. Dodatkowo jedna osoba zadeklarowała chęć zdawania egzaminu ustnego z języka mniejszości narodowej – w tym przypadku języka ukraińskiego.
Dzisiejszy egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym jest obowiązkowy dla wszystkich abiturientów. Po raz pierwszy test trwa 240 minut i składa się z trzech części: język polski w użyciu, test historycznoliteracki oraz wypracowanie. Jutro maturzyści napiszą egzamin z języka angielskiego, natomiast w poniedziałek z matematyki.
Kalendarz tegorocznych matur wygląda następująco:
– 4 – 23 maja – część pisemna egzaminu maturalnego wg harmonogramu ustalonego przez dyrektora CKE2
– 10 – 23 maja – ustny egzamin maturalny z języka polskiego i języków mniejszości narodowych, języka łemkowskiego oraz ustny egzamin maturalny z języków obcych nowożytnych wg harmonogramu ustalonego przez dyrektora szkoły
– 1 – 19 czerwca – pisemny egzamin maturalny w terminie dodatkowym dla zdających, którzy otrzymali zgodę dyrektora OKE.
– 5 – 7 czerwca – ustny egzamin maturalny w terminie dodatkowym dla zdających, którzy otrzymali zgodę dyrektora OKE.
– 7 lipca – przekazanie świadectw dojrzałości, możliwość sprawdzenia wyników w serwisie maturzysty.
– do 14 lipca – złożenie do dyrektora szkoły pisemnego oświadczenia o przystąpieniu do egzaminu poprawkowego
– do 10 sierpnia – informacja na stronie internetowej OKE o miejscu przeprowadzenia egzaminów poprawkowych
– 21 sierpnia – ustny egzamin poprawkowy
– 22 sierpnia – pisemny egzamin poprawkowy
– 8 września – przekazanie świadectw dojrzałości po sesji poprawkowej, możliwość sprawdzenia wyników w serwisie maturzysty