Taka dyskoteka w Świdnicy to prawdziwa nowość. Zamiast głośnej muzyki słychać było tupot stóp o parkiet i ciche podśpiewywanie. W piątkowe popołudnie w Muzeum Dawnego Kupiectwa odbyło się premierowe silent disco! Poza zabawą w świetle neonów, nie zabrakło ważnego przekazu dotyczącego podstępnej i często bardzo cichej choroby jaką jest depresja.
Przed wejściem na parkiet każdy z uczestników otrzymywał słuchawki. Trzech DJ’ów jednocześnie serwowało trzy rodzaje muzyki, a za pomocą jednego przycisku można było zmieniać melodię, do której akurat miało się ochotę potańczyć. Impreza rozpoczęła się punktualnie o godz. 17.00. Przez trzy kolejne godziny około 70 uczestników bawiło się non stop. Organizatorzy przygotowali dla gości zimne napoje oraz popcorn.
Depresja, czyli cichy i podstępny wróg
– Nie wiedzieliśmy jak ten eksperyment wyjdzie i czy będą tacy, którzy przyjdą i pobawić się przyznam dla mnie absolutnie nowy sposób. Jak widać atmosfera jest gorąca. Spotkaliśmy się tutaj nie bez powodu. Powodów jest kilka. Głównym hasłem jest walka z depresją. To niewidzialna choroba, która daje bardzo specyficzne objawy. Choroba, której możemy nie potrafić odczytywać i na to chcemy Was wszystkich uwrażliwić. Depresja może dotknąć wszystkich, na każdym etapie życia – podkreśliła Beata Moskal–Słaniewska – prezydent Świdnicy.
Podczas wydarzenia organizatorzy przygotowali „zielony kącik”. Każdy na osobności mógł porozmawiać z psycholog Adrianną Michałowską, zdobyć niezbędne informacje oraz zaopatrzyć się w pakiet ulotek informacyjnych.
Na świecie 350 mln osób choruje na depresję. Szacuje się, że w 2030 roku będzie to najczęściej występująca choroba na świecie. – W Polsce, liczba osób chorujących na depresję wynosi obecnie 1,5 mln, warto zauważyć, że wśród chorujących przeważają kobiety, które zapadają na depresję dwukrotnie częściej niż mężczyźni. Diagnozowana jest najczęściej u osób w przedziale wiekowym 20-40 lat, jednak z roku na rok obserwuje się wzrost zachorowań wśród dzieci – tłumaczy Izabela Siekierzyńska, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Spraw Socjalnych Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
Warto podkreślić, że nie leczona depresja – jest chorobą śmiertelną. Dzieci zmagające się z depresją, częściej niż osoby dorosłe, podejmują próby samobójcze, wg najnowszych danych, w Polsce liczba prób samobójczych dokonywanych przez dzieci i młodzież w wieku 13-18 lat wzrosła o 42% w ciągu ostatniego roku. 150 osób w wieku 13-18 lat odebrało sobie życie w 2022 roku. W grupie wiekowej 7-12 lat odnotowano 29 przypadków prób samobójczych w 2020 roku oraz 51 w 2021 roku.
Przypomnijmy, że inicjatywą organizacji takiego eventu wyszedł radny Michał Zastawny oraz świdniczanka Anna Światowa. Współorganizatorami eventu było Muzeum Dawnego Kupiectwa oraz Wydziału Polityki Społecznej i Spraw Socjalnych Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
Niewątpliwie pomysł organizacji tego typu przedsięwzięcia okazał się sukcesem. Organizatorzy już planują kolejne edycje, które być może już wiosną odbędą się w przestrzeni na której będzie się mogło bawić jeszcze więcej chętnych osób.































