Ta złota moneta, ważąca 3,5 g, jest cenną pamiątką z okresu panowania Piastów w księstwie świdnicko-jaworskim. Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy wzbogaciło swoje zbiory o złoty floren – niezwykle wartościowy zabytek. Dzisiaj o godz. 13.30 odbyło się uroczyste odsłonięcie gabloty ze złotym florenem.
Nazwa tego środka płatniczego wywodzi się od łacińskiego słowa ”flos” oznaczającego kwiat. Ozdobna roślina w formie lilii znajdowała się zarówno na awersie florena, jak i w herbie Florencji. – Od XIV w. floren, dzięki stabilnej wartości, stał się główną europejską złotą monetą, często naśladowaną w poszczególnych krajach. W połowie tego stulecia floreny na polecenie Bolka II wybijano również w Świdnicy. Na awersie, wokół lilii, posiadały one napis: BOLCO DUX SLE (Bolko książę Śląska). Egzemplarz takiej monety nabyło Muzeum Dawnego Kupiectwa i będzie on eksponowany wkrótce w jednej z gablot w Sali Rajców, gdzie znajduje się stała aranżacja poświęcona historii Świdnicy. Słynny władca Świdnicy – Bolko II, siostrzeniec króla Polski Kazimierza Wielkiego, 4 maja 1351 r. sprzedał stolicy swojego księstwa, za sumę 300 grzywien na okres 10 lat, prawo do wybijania „złotej i srebrnej monety”. Wtedy na awersie florenów świdnickich została zmieniona legenda na: BOLCO DUX SWYD (Bolko książę świdnicki). Cały czas niezmienny był rewers monety z umieszczoną na nim postacią św. Jana, hełmem i napisem: S IOHA – NNES B. W 1361 r. książęcy przywilej dla mennicy miejskiej został odnowiony przez władcę, a w 1371 r. i w 1381 r. potwierdziła go wdowa po Bolku II – księżna Agnieszka, zmarła w 1392 roku – opowiada Wiesław Rośkowicz, dyrektor Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy.
– To była cała akcja zdobycia tego florena. Radny Mariusz Barcicki wypatrzył go na aukcji, pojawił się w urzędzie i zaczęliśmy działać. To okazja, której nie wolno było zaprzepaścić – mówiła dzisiaj prezydent Beata Moskal-Slaniewska. – Świdnica była niezwykłym miastem. Wyprzedziła rzeczpospolitą o 170 lat w biciu monet. Za 1 florena można było kupić dwie pary porządnych, skórzanych butów. To pokazuje, jak cenna była ta moneta i jak wielkim miastem była Świdnica – dodawał Mariusz Barcicki.
Florena można już podziwiać w zbiorach Muzeum Dawnego Kupiectwa. Od jutra będzie można również nabyć replikę tej niezwykłej monety.