Świdnica znajduje się w województwie dolnośląskim i jest siedzibą powiatu świdnickiego. Miasto posiada tradycje przemysłowe – w czasach PRL działały tu prężnie firmy zajmujące się przemysłem skórzanym, meblowym, wełnianym i elektrotechnicznym.
Współcześni przedsiębiorcy również mogą liczyć na wsparcie miasta – od 2004 r. na terenie miasta działa podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej o nazwie „INVEST-PARK”.
Świdnica jest dobrze skomunikowana: najbliższe lotnisko to Wrocław Starachowice, znajduje się ono w odległości 55 km od miasta. Połączenia kolejowe i drogowe również będą satysfakcjonujące dla przyszłych biznesmenów.
Jeśli chodzi o turystykę, przyciąga ona do Świdnicy potencjalnych klientów i okolicznych mieszkańców. Miasto jest na drugim miejscu po Wrocławiu pod względem liczby zabytków. Najsłynniejszym jest zbudowany w stylu szachulcowym Kościół Pokoju, wpisany na listę zabytków UNESCO. To największa drewniana świątynia w Europie. Spacery po Świdnicy także są przyjemne, ze względu na dużą ilość zieleni. Mowa choćby o Parku Generała Władysława Sikorskiego czy Parku Centralnym.
Wyrejestrowane firmy
Najnowsze dane za listopad pokazują, że z rejestru REGON wykreślone zostały 32 podmioty w samej Świdnicy oraz 1313 w województwie dolnośląskim. Dla porównania w październiku ubyły również 32 firmy w Świdnicy i 1730 w województwie dolnośląskim.
Nowe firmy Świdnica
W listopadzie łączna liczba założonych nowych firm w Świdnicy wyniosła 41, w tym:
- 36 osób prowadzących działalność gospodarczą
- 2 spółki cywilne
- 3 spółki z o.o.
- 0 spółek akcyjnych
Dla porównania w październiku w Świdnicy przybyły 44 przedsiębiorstwa:
- 39 osób prowadzących działalność gospodarczą
- 2 spółki cywilne
- 2 spółki z o.o.
- 1 spółka akcyjna
Widać, że liczba zakładanych firm nieznacznie zmalała. Spadek wystąpił w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych oraz spółek akcyjnych. Widzimy też wzrost o 1 dotyczący spółki z o.o.
Nowo założone firmy woj. dolnośląskie
W całym województwie dolnośląskim od 1 do 30 listopada przybyło 2349 firm, w tym:
- 1946 osób prowadzących działalność gospodarczą
- 36 spółek cywilnych
- 359 spółek z o.o.
- 8 spółek akcyjnych
W poprzednim miesiącu (1-31.10) w woj. dolnośląskim doszło 2928 firm, w tym:
- 2578 osób prowadzących działalność gospodarczą
- 29 spółek cywilnych
- 316 spółek z o.o.
- 5 spółek akcyjnych
W całym województwie dolnośląskim możemy dostrzec pewną tendencję wzrostową, dotyczącą wszystkich rodzajów firm z wyłączeniem osób fizycznych – tu widzimy w listopadzie znaczny spadek.
Jaką formę prowadzenia firmy wybrać?
Wybór optymalnej formy działalności nie jest prosty. Większość przedsiębiorców wybiera jednoosobową działalność gospodarczą, co ma wady i zalety. W tym przypadku właściciel firmy odpowiada za nią całym swoim majątkiem, dlatego lepiej sprawdzi się w mikro- lub małym przedsiębiorstwie. Dużym plusem są niskie koszty prowadzenia – nie trzeba wnosić wkładu własnego. Właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej może zatrudniać pracowników.
Druga pod względem popularności wśród biznesmenów jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Taka rodzaj firmy potrzebuje zarządu oraz wspólników. Wspólnicy nie mogą na bieżąco zarządzać zyskiem spółki – każdy obrót pieniężny musi być zarejestrowany. Aby założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, trzeba wnieść kapitał zakładowy – minimum 5000 zł. Zaletą jest ograniczona odpowiedzialność majątkowa wspólników: nie może być ona większa niż wniesiony przez nich wkład.
Prosta spółka akcyjna łączy w sobie natomiast zalety spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjnej. Zarząd takiej firmy może być jednoosobowy, nie trzeba tworzyć rady nadzorczej. Zamiast kapitału zakładowego wymagane jest stworzenie kapitału akcyjnego w wysokości minimum 1 zł. W prostej spółce akcyjnej brak odpowiedzialności za zobowiązania firmy – jedyne, co można utracić, to wniesione środki.
Zamierzasz założyć firmę albo już prowadzisz własną działalność gospodarczą? Zobacz jaką pomoc w usługach finansowo księgowych może zapewnić biuro rachunkowe ADFK: https://adfk.pl/. Artykuł powstał na podstawie danych publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny.
artykuł sponsorowany