Świdnicki projekt Alchemii Teatralnej, który prowadzony jest w naszym mieście przez pasjonatów kultury i szeroko pojętego teatru otrzymał wyjątkowe wyróżnienie: Dolnośląską Nagrodę Kulturalną SILESIA.
–W trakcie obrad LVIII sesji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego uchwałą nr LVIII Twórcom projektu Alchemia Teatralna została przyznana Dolnośląska Nagroda Kulturalna SILESIA. Wręczenie nagrody odbędzie się podczas Święta Województwa Dolnośląskiego. O nagrodę wnioskowali radni klubu NowaPl – poinformował Świdnicki Ośrodek Kultury, przy którym działa Alchemia Teatralna.
Nagrodę SILESIA otrzymał przed laty m.in. zespół Krąg czy Dariusz Jaros, nauczyciel MDK a także pochodzący z Jaworzyny Śl., Mariusz Kędzierski.
A już w niedzielę, 17 września Alchemia Teatralna grupy dorosłych obchodzić będzie benefis z okazji 15-lecia istnienia. Bilety dostępne są w kasie ŚOK.
***
Za wikipedią: Nagroda Kulturalna Dolnego Śląska „Silesia” – nagroda przyznawana przez samorząd województwo dolnośląskiego (marszałka województwa) twórcom oraz instytucjom kultury za działalność artystyczną lub kulturalną o szczególnym znaczeniu dla regionu, zarówno w kraju, jak i za granicą.
Z wnioskiem o przyznanie nagrody występuje kapituła, w której skład wchodzą m.in. członek zarządu województwa, odpowiedzialny za działania w sektorze kultury i przewodniczący sejmikowej komisji kultury, nauki i edukacji. Kandydatów może zgłaszać m.in. przewodniczący kapituły, jej poszczególni członkowie, radni sejmiku, grupa co najmniej 1000 mieszkańców Dolnego Śląska, instytucje kultury lub środowiska twórcze.
Wysokość nagrody wynosi: w kategorii indywidualnej 20 000 zł (dla osoby fizycznej) lub do 100 000 złotych w kategorii instytucji (dla osoby prawnej, bądź jednostki nie posiadającej osobowości prawnej). Ustawę powołującą do życia nagrodę „Silesia” uchwalono w 2006, lecz problemy prawne spowodowały, że została ona przyznana oficjalnie po raz pierwszy w 2008.
