bibliotekafinał akcjikonkursyz książką na walizkach

„Z książką na walizkach” – ruszają konkursy

Wybitni twórcy literatury dziecięcej, ilustratorzy, wydawcy – wszyscy spotkają się 8 czerwca w Świdnicy, by wspólnie promować czytelnictwo wśród najmłodszych. Już teraz ruszają konkursy organizowane z tej okazji przez świdnicką bibliotekę.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Kamila Norwida w Świdnicy zaprasza do wzięcia udziału w XVI edycji akcji „Z książką na walizkach, czyli Dolnośląskie Spotkania Pisarzy z Młodymi Czytelnikami”. Jest to największa impreza promująca czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży na Dolnym Śląsku, w której biorą udział wybitni twórcy literatury dziecięcej, ilustratorzy i wydawcy. Jej głównym organizatorem jest Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. T. Mikulskiego we Wrocławiu.  Tegoroczne hasło brzmi MISTRZOWIE LITERATURY DZIECIOM, a finał akcji odbędzie się pod hasłem Mistrzowie literatury (na start!) 8 czerwca 2019 roku w godz. 10.00-13.00 w Świdnicy. Finał „Książki na Walizkach” został objęty patronatem honorowym przez:

Cezarego Przybylskiego – marszałka województwa dolnośląskiego,
Piotra Fedorowicza –starostę świdnickiego,
Beatę Moskal-Słaniewską – prezydent miasta Świdnicy,
Teresę Mazurek – wójta gminy Świdnica.

W ramach finału odbędą się następujące wydarzenia:

•         MARATON SŁOWA –  uroczysty bieg czytelników, tych młodszych i tych starszych, skierowany do wszystkich mieszkańców Świdnicy, promujący książkę i czytelnictwo.  Początek i koniec trasy zaplanowany jest pod świdnickim teatrem. Trasa obejmuje jedno okrążenie zabudowy śródrynkowej. Na mecie władze miasta wraz z pisarzami będą dekorować uczestników biegu okolicznościowymi medalami.

Organizatorzy liczą na to, że w biegu uczestniczyć będą reprezentacje wszystkich szkół podstawowych naszego miasta. Mile widziane będą ciekawe przebrania i barwne kostiumy nawiązujące  m.in. do postaci ze znanych książek (przewidziana nagroda za najlepsze przebranie).

Następnie w Teatrze Miejskim w Świdnicy rozstrzygnięte zostaną towarzyszące akcji konkursy:

•         NA ROZGRZEWKĘ KSIĄŻKA – Dolnośląski Turniej Młodych Recenzentów, mający formę konkursu literackiego (na recenzję wybranej książki polskiego autora o tematyce sportowej) oraz plastycznego (na ilustrację wybranej książki polskiego autora o tematyce sportowej).

•         GIMNASTYKA JĘZYKA – Konkurs na najciekawszą prezentację wybranego autora – gościa spotkań “Z książką na walizkach”. Podczas głównej imprezy finałowej dzieci i młodzież będą mieli możliwość prezentacji (w wybranej przez siebie formie) twórczości jednego z 10-ciu zaproszonych pisarzy, którzy jednocześnie będą jurorami w konkursie.  Po zakończeniu wszystkich prezentacji, Jury oceni je i przyzna nagrodę główną w postaci wycieczki dla całej grupy/klasy reprezentowanej przez uczestników.  Dla wszystkich uczestników organizatorzy przewidują upominki.

Całej finałowej imprezie towarzyszyć będą:

•         Z KSIĄŻKĄ W RUCHU – kiermasz książek, podczas którego będzie można kupić książkę, porozmawiać z autorem i zdobyć autograf.

•         STREFA KIBICA – AKTYWNIE Z KSIĄŻKĄ, czyli rodzinna strefa zabawy.

Zgłoszenia szkół do uczestnictwa w wielkim finale akcji „Z książką na walizkach” będą przyjmowane do 30 kwietnia 2019 r. telefonicznie przez bibliotekarzy Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci i Młodzieży (74 640 09 42), którzy chętnie udzielą dodatkowych informacji.

Szczegóły na plakatach.

 

 

Zobacz również