kradzieżpolicjazłodziej

Straciła oszczędności. Złodziej wszedł przez otwarte drzwi

Świdnicka policja apeluje do mieszkańców powiatu świdnickiego o czujność i niepozostawianie otwartych drzwi mieszkania. Złodziej potrafi wejść, nawet gdy wszyscy domownicy są w domu. Przekonała się o tym 87-letnia kobieta. Złodziej wykorzystał fakt, że drzwi do mieszkania nie były zamknięte i ukradł portfel z pieniędzmi.

Metoda „na klamkę” 

Niekiedy złodzieje mieszkaniowi po prostu korzystają z „okazji” pozostawionych przez właścicieli mieszkań. – Zdarza się, że w jednym bloku znajdą nawet kilka mieszkań, w których domownicy, będąc wewnątrz, pozostawiają drzwi niezamknięte na zamek, a w przedpokoju… torebki, klucze do samochodu, dokumenty, portfele, telefony komórkowe. To wystarczy, by złodziej skorzystał z chwili nieuwagi i zabrał pozostawione rzeczy – informuje rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy Magdalena Ząbek.

Aby zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości nie zapominajmy o kilku podstawowych zasadach:

– przede wszystkim zamykaj drzwi mieszkania od środka (na klucz, na patent itp.). Nawet, gdy wszyscy domownicy są w domu, złodziej potrafi wejść i wyjść niezauważony.

– zamykaj mieszkanie na klucz nawet, gdy wychodzisz na kilka minut np. do sąsiadki, piwnicy lub ze śmieciami.

– zwróć uwagę na nieznane ci osoby, kręcące się po klatkach schodowych i w pobliżu domu.

Zainteresuj się nimi, zapytaj, kogo szukają, dobrze im się przyjrzyj, abyś zachował w pamięci ich twarz, sylwetki, ubiór. Twoje spostrzeżenia mogą okazać się bardzo pomocne przy ustalaniu tożsamości złodziei.

-niezależnie od tego, czy jesteś ofiarą, czy świadkiem przestępstwa, jak najszybciej staraj się powiadomić policję. Prawdopodobieństwo ujęcia sprawcy zależy od czasu, jaki upłynął od zdarzenia do wezwania policji. Dzwoniąc na policję, masz prawo zachować anonimowość.

Zobacz również