100. rocznica odzyskania niepodległościsesja popularno-naukowa

Po śladach historii (FOTO)

Opowieść o Polsce przed rozbiorami i tej, która w 1918 odzyskała niepodległość była przedmiotem sesji popularno-naukowej, jaka odbyła się we wtorek 9 października w teatrze.

Sesja została zorganizowana przez Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wzięli w niej udział uczniowie świdnickich szkół średnich.

Na powitanie zaprezentował się chór wokalny ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Świdnicy. Uroczystego otwarcia sesji dokonała prezydent Beata Moskal-Słaniewska. – Kiedy na początku tego roku zaprosiliśmy różne osoby do włączenia się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, towarzystwo jako pierwsze zgłosiło się z pełnym pakietem pomysłów. Dziękuję, że zawsze na was można liczyć, ale chciałam dzisiaj powiedzieć dwa zdania do młodzieży. Odłóżcie na bok na chwilę podręcznik do historii i włączcie wyobraźnię. Spróbujcie przenieść się w czasie do 1795 roku. Potraficie sobie wyobrazić, że nie ma Polski? Potem jest rok 1914 i nasi dziadkowie stają do trzech różnych armii, często walcząc przeciwko sobie. I w tym wszystkim udaje się zjednoczyć i zawalczyć o niepodległość. Niech ta sesja skłoni was do przemyśleń i poszukiwań. Poznawajcie historię waszych dziadków, pradziadków – mówiła prezydent.

Młodzieży historię Polski przedstawili uczestnicy sesji – Adolf Juzwenko – polski historyk, od 1990 dyrektor Biblioteki Ossolineum, następnie Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu, dr Stanisław Bogaczewicz z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN we Wrocławiu oraz mecenas Andrzej Pawlikowski. Moderatorem dyskusji była Małgorzata Gryń-Chlebicka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 w Świdnicy.

Cieszy mnie bardzo to zaproszenie, właśnie tu do Świdnicy. Tu zdawałem maturę, tu chodziłem do liceum Kasprowicza, tu są moi nauczyciele. Z historią zawsze było bardzo trudno, ale gdybyśmy się zastanowili, jak wyglądała Polska w 1918 r w porównaniu do tej która upadła, musielibyśmy prześledzić cały ciąg wydarzeń i uwarunkowań historycznych. Rzeczpospolita była jednym z najmocniejszych państw Europy, dzięki unii polsko-litewskiej. To była rzeczpospolita wielonarodowa. W 1918 r. powstała Polska, której odbudowa była bardzo trudna, ponieważ w XIX wieku coś się wydarzyło. Główne narody Polska, Litwa, Ukraina dojrzały wszystkie do własnego państwa – mówił Adolf Juzwenko.

 

Zobacz również