Sadzenie drzew, śpiewanki patriotyczne, bieg dla Niepodległej, ogólnopolskie śpiewanie czterech zwrotek hymnu, konkurs plastyczny, patriotyczna gra w klasy, turniej wiedzy i jubileuszowe torty – tak w wielkim skrócie wyglądały obchody 100-lecia Niepodległości w gminie Marcinowice. W organizację wydarzeń zaangażowały się Szkoły Podstawowe w Marcinowicach i Strzelcach oraz Publiczne Przedszkole w Marcinowicach przy współpracy Gminnego Ośrodka Kultury.
Zobaczcie, jak wyglądały obchody w miniony listopadowy weekend.
Publiczne Przedszkole w Marcinowicach
Przedszkolaki wraz z pracownikami i dyrekcją przedszkola w szczególny sposób świętowały 100 lecie Niepodległości. Ubrane w narodowych barwach biało czerwonych, recytowały wiersze o Polsce, wykonywały kotyliony i flagi, a także uczestniczyły w wydarzeniu MEN: biciu rekordu Guinessa w śpiewaniu hymnu. Wszyscy o godzinie 11:11 zaśpiewali, łącząc się z innymi placówkami, wspólne śpiewanie hymnu.
W tym dniu także dzieci wzięły udział w kampanii Eko- historia – międzypokoleniowe sadzenie drzew. Organizowana przez Wojewodę Dolnośląskiego wraz z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu i Regionalna Dyrekcją Lasów Państwowych we Wrocławiu. Drzewo, jakie zasadzono, to KLON-JAWOR. Obchodzone uroczystości na Stulecie Odzyskania Niepodległości były doskonałą okazją do zazielenienia przestrzeni i wydobycie z zapomnienia postaci historycznych, formacji wojskowych walczących o Niepodległość Polski.
Patronem został podpułkownik artylerii Wojska Polskiego. Kawaler Orderu Virtuti Militari ANDRZEJ KOPA.
Szkoła Podstawowa w Strzelcach
W piątek, 9 listopada odbyła się w strzeleckiej szkole piękna uroczystość z okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – pierwsza z gminnego kalendarza imprez rocznicowych.
Do świętowania tego niezwykle ważnego dla każdego Polaka jubileuszu, szkoła przygotowywała się cały rok, podejmując się szeregu działań i przedsięwzięć w ramach własnego projektu 11/100, czyli 11 listopada na stulecie odzyskania niepodległości, którego autorką była Bogusława Semik–Ćwirko. Piątkowe wydarzenia były jego podsumowaniem.
W klasach starszych odbywały się m.in. quizy, podczas których uczniowie mogli pochwalić się swoją wiedzą nt. dziejów Ojczyzny. Dzieci najmłodsze i uczniowie z klas I-III poznawali historię Polski, słuchając opowiadań, oglądając filmy edukacyjne. W swoich klasach, razem z wychowawcami, wykonywali okolicznościowe plakaty, biało-czerwone łańcuchy, chorągiewki. Dyrektor szkoły, rodzice i uczniowie wspólnie wykonywali okolicznościowe kotyliony.
O godz. 10.30 cała społeczność szkolna i zaproszeni goście wzięli udział w sadzeniu drzewka w przyszkolnym zabytkowym parku w ramach projektu Eko – historia – międzypokoleniowe sadzenie drzew.Uroczystą akademię w sali gimnastycznej otworzyła dyrektor, Joanna Mazanka, która powitała gości: proboszcza parafii Strzelce ks. Marcina Czchowskiego, przedstawicieli władz gminy, pracowników Urzędu Gminy Marcinowice, radnych i sołtysów wsi z obwodu naszej szkoły, komendanta OSP Arkadiusza Kuliga, dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej Marię Wasilewską, dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury Dawida Sobczyka, licznie przybyłych rodziców, dziadków, mieszkańców gminy oraz pracowników szkoły, młodzież i dzieci.
Podczas gali, zgromadzeni na niej uczestnicy, wysłuchali pięknych recytacji, obejrzeli prezentację przedstawiającą „ojców niepodległości”. O godz. 11.11 wszyscy przystąpili do bicia Rekordu dla Niepodległej i odśpiewali cztery zwrotki hymnu narodowego. Później rozpoczął się I Gminny Przegląd Pieśni Patriotycznych, w którym aktywnie uczestniczyła cała społeczność szkolna i zaproszeni goście.
Jak na każdych urodzinach nie mogło zabraknąć tortu! Przepiękne, biało – czerwone torty, ozdobione balonami i fajerwerkami pojawiły się i w czasie tej niezwykłej i wzruszającej uroczystości w Strzelcach.
Dzień upłynął w atmosferze powagi, wzniosłego nastroju, jak i radości i prawdziwie urodzinowej ekscytacji. Koordynatorem wszystkich patriotycznych przedsięwzięć była nauczycielka historii, Bogusława Semik – Ćwirko.
Szkoła Podstawowa w Marcinowicach
IV Marcinowicki Turniej Listopadowy
Po raz czwarty w Szkole Podstawowej w Marcinowicach spotkali się uczestnicy Marcinowickiego Turnieju Listopadowego. Wydarzenie to corocznie uświetnia obchody narodowego święta niepodległości. W tym roku uczniowie reprezentujący Szkołę Podstawową im. K.K. Baczyńskiego, oddziały gimnazjalne Szkoły Podstawowej w Marcinowicach oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Marcinowicach zmierzyli się z zagadnieniami dotyczącymi 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Rozpoznawali ojców niepodległości na archiwalnych zdjęciach, musieli wykazać się znajomością polskich pieśni patriotycznych i zastosowanych w nich środkach poetyckich, wiedzą na temat działalności I. Sendlerowej czy Z. Herberta. Uroczystość ta rozpoczęła cykl imprez wieńczących Rok dla Niepodległej zakończył się w niedzielę 11 listopada Gminnymi Obchodami Stulecia Odzyskania Niepodległości. Zmaganiom uczniów przyglądali się zaproszeni goście: proboszcz parafii w Śmiałowicach ks. M. Gęsikowski, przewodnicząca Rady Gminy Bożena Lema, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Marcinowicach Maria Wasilewska oraz prowadzący Turniej i fundator nagród dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Dawid Sobczyk. Wszyscy uczestnicy otrzymali książki patriotyczne ufundowane przez GOK.
11 listopada 2018 roku w Szkole Podstawowej w Marcinowicach odbyło się podsumowanie działań podejmowanych w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Dzień rozpoczęto od Biegu dla Niepodległej. Frekwencja przerosła oczekiwania, ponieważ oprócz osób zapisanych, pojawiły się inne, gotowe do biegu. Następnie uczestniczono w patriotycznej grze w klasy, która cieszyła się popularnością wśród licznie przybyłych rodzin i gości. Na mecie na uczestników gry czekał honorowy certyfikat i pamiątkowa kredka. Odwiedzający szkołę mogli też obejrzeć eksponaty z Muzeum Broni w Witoszowie Dolnym.
O godzinie 15.00 uroczyście posadzono drzewo pamięci w ramach kampanii Eko-historia- międzypokoleniowe sadzenie drzew objętej Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, a zorganizowanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, którego Partnerem są Lasy Państwowe.
Klon jawor posadzony został dla Franciszka Żwirki-porucznika, pilota Wojska Polskiego. Uroczystości towarzyszyła grupa rekonstrukcyjna – I Pułk Strzelców Konnych i Artylerii Księstwa Warszawskiego imienia Księcia Józefa Poniatowskiego. Następnie w sali gimnastycznej, polonezem, w wykonaniu uczniów edukacji wczesnoszkolnej rozpoczęto międzypokoleniowe spotkanie. Inscenizacja historyczna Drogi Polaków ku wolności wprowadziła w atmosferę tego wyjątkowego dnia. Ponadto zaprezentowano serię działań podejmowanych w ramach projektu Rok dla Niepodległej, wspólnie śpiewano pieśni patriotyczne, a całość dopełniła piękna interpretacja wiersza Władysława Bełzy Katechizm polskiego dziecka w wykonaniu Stanisławy Suszyckiej i jej wnuczki Ani.
Podczas uroczystości wręczono nagrody dla laureatów Gminnego Konkursu Plastycznego Droga do Niepodległości zorganizowanego wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury.
foto UG Marcinowice