W przypadku tego artysty trudno stwierdzić, czy jest bardziej skromny, czy utalentowany. Choć dopiero niedawno wszedł w dorosłość, to już może poszczycić się wieloma sukcesami muzycznymi oraz organizacyjnymi. W sobotni wieczór w świdnickiej katedrze wystąpił Jakub Moneta. Wczorajszy koncert młodego organisty był zwieńczeniem II Festiwalu Organowego Młodych „Śladami Mistrzów”.
Festiwal, którego dyrektorem artystycznym jest 18-letni świdnicki organista Jakub Moneta, powstał w celu ukazania piękna i potencjału jaki skrywa katedra pw. św. Stanisława i św. Wacława oraz znajdujące się w niej wielkie, romantyczne organy. Monumentalny instrument został wybudowany 115 lat temu i od tego czasu nie przeszedł żadnego generalnego remontu. Nie dziwi więc, że ich stan nieustannie się pogarsza. Festiwal jest szansą na ponowne odkrycie niezwykłego brzmienia tego instrumentu i ukazanie jego piękna jak najszerszej liczbie odbiorców. Po każdym koncercie przeprowadzono zbiórkę funduszy na remont organów.
Siedmioro artystów i siedem koncertów
Wrzesień upłynął pod znakiem muzyki organowej. Podczas drugiej edycji festiwalu poza Jakubem Monetą wystąpili także Alisa Birula (Rotterdam), Krzysztof Bas (Bielsko-Biała), Hubert Trojanek (Poznań), Bartosz Wódczak (Konin), Maciej Lewandowicz (Wrocław) oraz Dominik Kapinos (Mielec). Poza katedrą, koncerty odbyły się również w świątyniach w Krzyżowej, Marcinowicach oraz Grodziszczu.
W sobotnim programie znalazły się utwory Johanna Sebastiana Bacha, Felixa Borowskiego, Marcela Dupré oraz Ferenca Liszta.
Jakub Moneta urodził się 31 grudnia 2004 roku w Świdnicy. Jest tegorocznym absolwentem wrocławskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego, w której uczył się w klasie organów Piotra Rojka. Od października rozpocznie studia w poznańskiej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w klasie organów Agnieszki i Jarosława Tarnowskich.

Występował w ramach świdnickiego Międzynarodowego Festiwalu Bachowskiego, jeleniogórskiego Festiwalu Silesia Sonans, Schlag Organ Festival, Letnich Koncertów Organowych w Gryfowie Śląskim, czy II Festiwalu Muzycznego „Organy Wielkopolski”. Regularnie koncertuje na terenie całego kraju (m.in. we Wrocławiu, Poznaniu, Warszawie, Łodzi czy Bydgoszczy. Jest także czynnym organistą liturgicznym i akompaniatorem.
Jest laureatem kilkunastu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów organowych. Do jego największych sukcesów należą zwycięstwa podczas XIII Krakowskiego Konkursu Młodych Organistów, X (nagroda Grand Prix) i IX Ogólnopolskiego Konkursu Organowego w Olsztynie, I Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Organistów w Sanoku oraz V Transgranicznego Konkursu Organowego w Raciborzu. W ramach Ogólnopolskiego Konkursu Muzycznego organizowanego przez Centrum Edukacji Artystycznej w kwietniu 2022 roku, we wrocławskiej OSM I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego, w kategorii organy zajął pierwsze miejsce. Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez Philippa Lefebvre, Wolfganga Seifena i Ludgera Lohmanna.

W październiku 2020 roku z rąk prezydent Świdnicy, Beaty Moskal-Słaniewskiej odebrał wyróżnienie w dziedzinie kultury za popularyzację Świdnicy poprzez kulturę. W latach 2019-2022 był stypendystą Fundacji Santander Bank Polska. Jest dwukrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wyróżniony został także stypendium Prezesa Rady Ministrów, prezydenta Wrocławia oraz samorządu Wrocławia w ramach programu „Promovere Talenta”. W 2023 roku otrzymał stypendium z programu Młoda Polska, organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury, z celem na zakup nowego instrumentu.

















