OSiRplażowa piłka ręcznareprezentacja polskiświdnica

W Świdnicy szlifują formę na Mistrzostwa Świata [foto]

 -Mamy w Świdnicy idealne warunki do treningu. Tym bardziej cieszymy się, że dziś dopisała nam także pogoda – mówił podczas porannego treningu selekcjoner Marek Karpiński. Żeńska reprezentacja Polski w plażowej piłce ręcznej trenuje w naszym mieście przed rozpoczynającymi się niebawem Mistrzostwami Świata.

Reprezentacja Polski przebywa w Świdnicy od czwartku, a zgrupowanie zakończy się jutro. Bazą zgrupowania jest Dom Wycieczkowy i oddane do użytku w ubiegłym roku Centrum Sportów Plażowych. Przypomnijmy, że kadra „plażówki” zawitała do Świdnicy już po raz drugi. W 2017 roku dwie reprezentacje – kobiet i mężczyzn przygotowywały się na naszych obiektach do zawodów The World Games we Wrocławiu.

O co chodzi w graniu na piasku?
Beach handball jest odmianą piłki ręcznej. Za datę powstania należy uznać rok 1992. Wtedy rozegrano pierwszy turniej na plaży św. Antoniego w Ponza. Wkrótce dyscyplina została zauważona prze Międzynarodową Federację Piłki Ręcznej. W ciągu kolejnych dwóch lat piłka ręczna plażowa doczekała się oficjalnych przepisów. Od tego czasu sukcesywnie zyskuje popularność na całym świecie. Mecz odbywa się na piaszczystym boisku. Podczas spotkania na boisku występuje bramkarz oraz trzech zawodników w polu. Mecz trwa dwa 10-minutowe sety (każdy musi wyłonić zwycięzcę). Zwykły rzut liczony jest za jeden punkt, natomiast specjalny (z efektownym obrotem rzucającego) liczy się podwójnie. W przypadku remisu po dwóch setach, o zwycięstwie decyduje seria rzutów karnych.

Czempionat w Rosji
Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Plażowej odbędą się od 23 do 30 lipca w rosyjskim Kazaniu. W imprezie wystartuje po szesnaście zespołów żeńskich i męskich. Polki znalazły się w grupie B, a ich przeciwniczkami będą Urugwaj, Francja oraz Chińskie Tajpej. Tytułu mistrzowskiego bronić będą Hiszpanki.

Dotychczas największym osiągnięciem żeńskiej reprezentacji Polski w plażowej piłce ręcznej jest srebrny medal Mistrzostw Europy wywalczony przed rokiem podczas turnieju w Zagrzebiu.

foto: Daniel Gębala

Zobacz również