autobusy elektryczneinwestycjeMPKumowa

Umowa na elektryczne autobusy podpisana (foto)

Dwa elektryczne autobusy wyjadą na ulice Świdnicy w 2020 r. Dzisiaj w Urzędzie Miejskim w Świdnicy podpisano umowę na zakup pojazdów.

Dostawcą nowych autobusów będzie szwedzka firma VOLVO. – O temacie elektromobilności mówi się od 5 lat. Moment, w którym Świdnica przystąpiła do tematu, był optymalny, technologie już były rozwinięte. Dzisiaj jesteśmy przed wielkim debiutem. Bedzie to na pewno duże doświadczenie, będziemy się tej mobilności uczyć, ale przez wzgląd na ochronę środowiska nie ma wyjścia. To będzie pierwszy krok – mówiła prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska. – Najpierw były plany, potem rozglądaliśmy się, podglądaliśmy innych, zadawaliśmy pytania. Udało się pozyskać środki zewnętrzne i przystąpiliśmy do przetargu. Dzisiaj podpisujemy umowę i przekazujemy pałeczkę VOLVO – tłumaczył prezes MPK Świdnica Tomasz Kurzawa.

Co ciekawe, pojazdy zostaną wyprodukowane we wrocławskiej fabryce koncernu. – Ze względu na istniejącą we Wrocławiu fabrykę, Dolny Śląsk jest nam bardzo bliski. Od lat powstają tu niskoemisyjne autobusy. Teraz przystępujemy do realizacji pierwszego w województwie kontraktu na w pełni elektryczne autobusy w województwie dolnośląskim – mówił dyrektor ds. elektromobilności firmy Volvo, Maciej Sylwanowicz.

Koszt zakupu dwóch dwunastometrowych autobusów Volvo to 5 mln 606 tys. 340 zł brutto. Dofinansowanie, jakie uzyskało MPK z programu Gepard, wspierającego ekologiczne projekty, pozwoli na zakup dwóch e-autobusów o standardzie wyposażenia identycznym jak w 9 pojazdach MPK włączonych w lipcu 2018 r.  do eksploatacji, czyli m.in. w klimatyzację, płatomaty i porty USB.

Do tego kupiona i zamontowana zostanie dwustanowiskowa stacja ładowania typu plug-in do długiego ładowania autobusów podczas postoju nocnego w zajezdni MPK oraz jedna stacja szybkiego ładowania typu pantograf do podładowywana baterii autobusów w ciągu dnia. Autobusy powinny dotrzeć do Świdnicy do końca maja 2020 roku.

foto: Daniel Gębala

 

Zobacz również