Tłumy świdniczan ruszyły na cmentarze, by posprzątać groby swoich bliskich przed 1 listopada i przygotować je na Dzień Wszystkich Świętych. Wokół nekropolii panuje wzmożony ruch, a służby porządkowe czuwają nad bezpieczeństwem odwiedzających. Policja apeluje o czujność – zarówno na drogach, jak i w rejonie cmentarzy, gdzie nietrudno o kolizję czy kieszonkową kradzież.
Świdniccy policjanci apelują o zachowanie ostrożności:
Na cmentarzu
- Na terenie cmentarza pilnujmy własnych rzeczy osobistych, torebek, telefonów, itp. Nie spuszczajmy z nich wzroku, nie zostawiajmy na pomniku czy ławkach. W atmosferze zadumy i wspomnień, a także spotkań z długo niewidzianą rodziną, pozostawione bez opieki mogą stać się obiektem zainteresowania przestępców.
- Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy, o ile to nie jest niezbędne, większej gotówki, kosztownej biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów. Poprzez chwilę naszej nieuwagi mogą one paść łupem złodzieja.
- Płacąc za zakupy na przy cmentarzach straganach, róbmy to dyskretnie, nie ujawniając otoczeniu całej zawartości portfela. Pieniądze, karty płatnicze, dokumenty czy telefon komórkowy trzymajmy najlepiej w wewnętrznej kieszeni ubrania, co utrudni w tłumie ewentualną próbę ich kradzieży.
W środkach komunikacji miejskiej
- Korzystając ze środków komunikacji publicznej, zachowajmy szczególną czujność zwłaszcza przy wsiadaniu i wysiadaniu. Kontrolujmy cały czas nasze torebki czy saszetki, aby nie utracić ich w tłoku i ścisku.
- Rozważmy, aby dojeżdżając na cmentarz w dużych miastach zrezygnować w tych dniach z własnego transportu na rzecz specjalnie zorganizowanej komunikacji miejskiej i linii cmentarnych. Parkowanie w rejonie cmentarzy będzie w tym okresie znacznie utrudnione.
Pamiętajmy też o nasz pojazdach
- Nie zostawiajmy wartościowych rzeczy w samochodzie, szczególnie w widocznym miejscu.
- Za każdym razem, kiedy wychodzimy z pojazdu, nawet na chwilę, ryglujmy zamek w drzwiach.
- Nie zostawiajmy kluczyków w samochodzie.
- Zainstalujmy alarm i włączajmy go zawsze, nawet jeżeli opuszczamy samochód tylko na chwilę.
- Nie zostawiajmy dokumentów pojazdu w jego wnętrzu. Jeżeli nie możemy zaparkować w garażu, ani nie możemy pozostawić samochodu na parkingu strzeżonym, parkujmy zawsze w miejscu doświetlonym i widocznym dla innych ludzi.









12°C Świdnica





























Pobierz ostatnie wydanie biuletynu Moja Świdnica
