Stworzenie spektaklu audiowizualnego „Helios Copernicus” – tajemniczy rękopis Mikołaja Kopernika, a także przetłumaczenie części pamiętników rodziny Schlaga z okresu 1902-1915 oraz publikacja w internecie 12 artykułów z fragmentami pamiętnika oraz nagranie i dystrybucja 6 filmów o instrumentach budowanych przez firmę Schlaga – to projekty, które zrealizowane zostaną w tym roku w ramach stypendium prezydenta Świdnicy, Beaty Moskal-Słaniewskiej w dziedzinie kultury. Ich ideą jest pomoc świdniczanom w zrealizowaniu ciekawych przedsięwzięć, związanych z twórczością artystyczną i upowszechnianiem kultury.
Dariuszowi Miziarskiemu na przygotowanie spektaklu audiowizualnego „Helios Copernicus” przyznano 5400 zł. Celem tego przedsięwzięcia jest ukazanie sylwetki polskiego astronoma Mikołaja Kopernika. Rękopis Kopernika – fikcja literacka – stanowić będzie klucz i główny trzon fabuły. Fakty historyczne oraz biograficzne z jego życia zostaną wplecione w autorski rękopis, który poprowadzi widza poprzez tajemniczą i zawiłą historię z zaskakującym zakończeniem. A finałem będzie organizacja wydarzenia audiowizualnego w Świdnicy. Przypomnijmy, że rok 2023 został ustanowiony przez Senat RP rokiem Mikołaja Kopernika.
Dariusz Miziarski jest kompozytorem, producentem muzycznym. Pisze muzykę do filmów i gier. Jest członkiem zespołu Berkanan oraz właścicielem wydawnictwa muzycznego Arena Muzyczna. W swoim dorobku artystycznym ma organizację wielu koncertów i widowisk audiowizualnych.
Maciej Bator na popularyzację wiedzy o świdnickiej firmie organmistrzowskiej rodziny Schlagów działającej na przełomie XIX i XX w. i organach firmy Schlaga poprzez przetłumaczenie części pamiętników rodziny Schlaga z okresu 1902-1915 otrzyma także 5400 zł.
Maciej Bator uczył się gry organowej i teorii muzyki w Wałbrzychu, Warszawie, Krakowie, Genewie, Göteborgu i Stuttgarcie. Od 2009 roku pracuje w Świdnicy. Jest kantorem Kościoła Pokoju, pedagogiem, organistą liturgicznym i koncertowym. Wykonuje ponad 100 koncertów rocznie. Od 2011 roku wspólnie z żoną Zuzanną organizuje koncerty oraz nowatorskie działania dydaktyczne. Jest autorem licznych opracowań pieśni kościelnych a także stylizowanych kompozycji na organy. W marcu 2019 roku uzyskał tytuł doktora sztuki.
źródło: UM Świdnica