Connect with us

Wyszukaj na portalu

7°C Świdnica
mojaswidnica.pl

Aktualności

Świdnica wyróżniona za Czerwonego Barona i Turniej o Pierścień Anny Świdnickiej

W pierwszym dniu konferencji Kongresu Turystyki Polskiej w Świdnicy wręczono tytuły „Przyjazna Gmina 2019” a także nagrodzono najlepsze produkty i usługi turystyczne mijającego roku.

Świdnica nagrodzona

Miasto Świdnica otrzymało nagrodę za produkt turystyczny – „Czerwony Baron”. To nagroda również za rozwijanie turystyki polskiej i transgranicznej polsko-czeskiej, a także konsekwentne wdrażanie kolejnych projektów, produktów i usług turystycznych, podnoszących atrakcyjność turystyczną miasta i regionu. W ten zakres wpisuje się m.in. wybudowanie przez  miasto repliki samolotu „Czerwonego Barona”, utworzenie trasy turystycznej w aplikacji mobilnej „Świdnica – szlakiem Czerwonego Barona”, czy zorganizowanie widowiska plenerowego – I Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego o Pierścień Anny Świdnickiej.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Przyjazna Gmina

To ogólnopolski program, który redakcja Forum Biznesu po raz jedenasty skierowała do polskich miast i gmin. Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych samorządów w Polsce, promocja i wspieranie sprawdzonych rozwiązań oraz nowych projektów w zakresie gospodarczym, społecznym, ekologicznym, turystyczno-przyrodniczym i historyczno-kulturowym.

Poprzez ten program prezentowane są sukcesy polskich miast i gmin, wiele uwagi poświęcone jest roli samorządów w kontekście euroregionalnego funkcjonowania, nowoczesnych rozwiązań, jakie gminy wprowadziły, by podnieść poziom życia mieszkańców i atrakcyjność inwestycyjną, gwarantującą wzrost gospodarczy.Promowanie polskich miast i gmin jest elementem niezbędnym w tworzeniu ich silnej pozycji konkurencyjnej, zarówno na poziomie ogólnopolskim, jak i międzynarodowym. Program „Przyjazna Gmina” nakreśla pełniejszy obraz przemian, jakie zachodzą w gminach oraz pozwala na pozyskanie nowych obszarów współpracy.

Statuetki Przyjazna Gmina 2019 z rąk redaktor naczelnej Forum Biznesu Anny Biszkowieckiej oraz redaktor Marii Leżuchy odebrali:

Advertisement. Scroll to continue reading.
  • Gmina Jaworzyna Śląska, woj. dolnośląskie

Korzystna lokalizacja geograficzna gminy Jaworzyna Śląska ma znaczący wpływ nie tylko na aktywność społeczno-gospodarczą omawianego obszaru, ale również na jego atrakcyjność turystyczną. Mimo widocznego braku lasów i wzniesień teren gminy jest malowniczy. Jego walory klimatyczno-topograficzne oraz dobre skomunikowanie przemawia za rozbudową obsługi ruchu turystycznego w postaci hoteli, pensjonatów czy gospodarstw agroturystycznych. Obiecujące pod tym względem są wsie posiadające zabytkowe kompleksy pałacowo-parkowe, a zwłaszcza zamek w Bagieńcu i w Piotrowicach Świdnickich.

  • Miasto Ostrów Mazowiecka, woj. mazowieckie

Nagroda za systematyczne wzbogacanie oferty miasta dla jego mieszkańców i turystów, dzięki imponującym inwestycjom ostatnich kilku lat. W tym m.in. rewitalizacja dwóch obiektów poprzemysłowych i oddanie ich na potrzeby społeczno-kulturalne – Galeria Jatki i Stara Elektrownia, ponowne oddanie do użytku kina Ostrovia. Niebawem otwarta zostanie ekspozycja stała jedynego w Polsce muzeum poświęconemu rotmistrzowi Pileckiemu – Muzeum Dom Rodziny Pileckich. To także liczne inwestycje w zakresie sportu i rekreacji: kryta pływalnia, sauny, kręgielnia, ścianka wspinaczkowa, korty tenisowe, skatepark, kompleks boisko-lodowisko, siłownie zewnętrzne i wiele innych działań.

Turystyczny Produkt i Turystyczna Usługa Roku 2019

Idea nagrodzenia najlepszych produktów i usług dedykowanych uczestnikom
i organizatorom turystyki w Polsce powstała pięć lat temu w Świdnicy podczas Kongresu Turystyki Polskiej, kiedy redakcja Forum Biznesu dołączyła do grona partnerów wydarzenia.

Celem programu jest promocja usług i produktów z branży turystycznej, które reprezentują najwyższe standardy oraz gwarantują klientom otrzymanie produktu lub usługi na najwyższym poziomie.

Laureatami nagród za działania, projekty, produkty i usługi turystyczne w 2019 roku, zostali:

– w kategorii Turystyczny Produkt:

Centrum Nauki, Edukacji i Kultury Hevelianum w Gdańsku

To nowoczesne centrum nauki mieszczące się w samym centrum Gdańska. Łączy w sobie ideę interdyscyplinarnego miejsca edukacji oraz historii, kultury i rekreacji. Można zwiedzać stałe wystawy interaktywne: fizyczną, historyczne, matematyczną  oraz geograficzną. Zabytkowe XIX-wieczne budynki dziś stanowią zachętę do poznawania świata i praw nim rządzących, a przy tym są doskonałą okazją do świetnej, rodzinnej zabawy. Teren Hevelianum – obejmujący obszar ponad 20 hektarów dawnego militarnego fortu – to doskonałe miejsce na spacer, rekreację oraz podziwianie panoramy Głównego Miasta z dwóch punktów widokowych.

Kompania Piwowarskiej S.A. za  Muzeum Tyskich Browarów Książęcych w Tychach

Muzeum funkcjonuje na rynku turystycznym od 15 lat. To perła architektury Śląska, a zarazem nowoczesny zakład. Jego walory turystyczne doceniono wielokrotnie. Obiekt ma status Gwiazdy na Szlaku Zabytków Techniki Śląska, jako najciekawszej trasy turystyki industrialnej w Polsce. Jest on również punktem kotwicznym Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. Jest cennym zabytkiem epoki industrializacji, a zarazem jednym z najnowocześniejszych browarów w kraju i Europie. Podczas wycieczki goście zabierani są w podróż przez cztery wieki piwnych historii opowiadanych w czterech językach, w tym w śląskim. Browar w Tychach oferuje unikatową trasę turystyki industrialnej, muzeum z ekspozycją interaktywną, cykliczne wydarzenia specjalne, a także piwne warsztaty.

Gminy Jedlina Zdrój za produkt turystyczny – wieża widokowa na Borowej

Poprzez budowę zachwycającej architektonicznie wieży widokowej na szczycie Borowej przywrócono ruch turystyczny w Górach Wałbrzyskich. Wybudowana w 2017 roku, oficjalnie otwarta w grudniu tego samego roku. 16,5-metrowa wieża położona jest na szczycie Borowej (Góra Czarna) o wysokości 853 m n.p.m., najwyższym szczycie Gór Czarnych wchodzących w skład Gór Wałbrzyskich, w Sudetach Środkowych. Znajduje się ona na granicy Wałbrzycha i Jedliny Zdroju.

Grupa Żywiec S.A. za produkt turystyczny – Muzeum Browaru Żywiec

Muzeum Browaru Żywiec zostało otwarte w 2006 roku podczas uroczystości obchodów 150-lecia  Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu. W 2016 roku znaczna cześć jego ekspozycji została zmodernizowana. Jest to muzeum multimedialne, przedstawiające bogatą historię Browaru w Żywcu oraz żywieckiego piwa. Muzeum jest jednym z obiektów Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, zostało wyróżnione tytułem Gwiazdy Techniki. Od 2010 r. jest jednym z punktów kotwicznych Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego.

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu za produkty turystyczne: Kompleks Kopalnia Guido oraz Kompleks Sztolnia Królowa Luiza

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu po raz kolejny sięga po tytuł Turystyczny Produkt Roku. To wyjątkowa instytucja, realizująca niezwykle atrakcyjną ofertę w zakresie obsługi sektora turystyki edukacyjnej, wypoczynkowej, sportowej i kulturowej. Oferta obejmuje zarówno unikatowe trasy podziemne jak i atrakcje plenerowe. Muzeum prowadzi także hostel. W postindustrialnych przestrzeniach Muzeum organizowane są liczne wydarzenia – koncerty, spektakle, przedstawienia teatralne, wystawy. Stale rośnie liczba odwiedzających Muzeum, w 2018 roku było to ponad 202 tys. osób.

Park Wielokulturowego Stara Kopalnia za produkty turystyczne: Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka oraz Usługi Muzeum Przemysłu i Techniki

Stara Kopalnia to jedna z ważniejszych atrakcji turystyki poprzemysłowej w Polsce, mieszcząca się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia“ w Wałbrzychu. Zakończona w 2014 roku rewitalizacja kopalni umożliwiła powstanie wyjątkowego obiektu na turystycznej mapie Polski. Obecnie to 4,5 hektara zabytkowych obiektów poprzemysłowych, wzbogaconych o autentyczne wyposażenie obejmujące  kopalniany park maszynowy.

Samorządowa Instytucja Kultury Grodzisko Owidz, gmina Starogard Gdański za produkt turystyczny: Festiwal Mitologii Słowiańskiej

Muzeum Mitologii Słowiańskiej i Grodzisko Owidz prawdziwym przebojem zdobyły w ubiegłym roku i dwa lata temu serca Kapituły Programu Turystyczny Produkt.

Trzy dni inscenizacji obrzędów, wykładów, koncertów i warsztatów artystycznych – kilkadziesiąt wydarzeń, w których aktywny udział wzięło ok. 2 tys. osób z całej Polski i zza granicy. Do tego wystawy grafik inspirowanych Słowiańszczyzną, Jarmark Rękodzieła, a także debata poświęcona synergii biznesu i kultury. W gminie Starogard Gdański, w Grodzisku Owidz, wielkim sukcesem okazał się tegoroczny II Festiwal Mitologii Słowiańskiej.

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie za produkt roku za ekspozycję muzeum

Gniezno, miejsce niezwykle atrakcyjne turystycznie, centrum Szlaku Piastowskiego, jednego z największych szlaków turystycznych w Polsce. Muzeum odwiedza prawie 70 tys. gości rocznie, co czyni je jednym z najchętniej odwiedzanych w Wielkopolsce. Muzeum prowadzi również aktywną działalność poza Gnieznem (także za granicą) oraz w Internecie. Nagrodzona oferta to wystawy stałe i czasowe, zajęcia popularyzatorskie i edukacyjne oraz różnorodne wydarzenia Obecnym hitem tego sezonu jest wystawa czasowa „Słowianie Połabscy” zrealizowana wspólnie z partnerami z Niemiec.

Muzeum Regionalne w Głogówku Śląskim za Festiwal im. Ludwiga van Beethovena

Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena stanowi jeden z najbardziej wartościowych projektów muzycznych na Górnym Śląsku i upamiętnia jedyne miejsce na mapie Polski, w którym Ludwig van Beethoven mieszkał przez kilka miesięcy i komponował. W tym roku, już po raz 27. świętowano fakt, że na zamku w Głogówku Ludwig van Beethoven tworzył V Symfonię. Muzeum Regionalne w Głogówku bez wątpienia jest instytucją, która działa z miłości do historii i sztuki.  Festiwal odbywa się co roku na przełomie września i października.

– w kategorii Turystyczna Usługa Roku:

Hotel Sasanka ze Szklarskiej Poręby – za ekologiczne pakiety SPA

Nagroda za doskonałą ofertę skutecznych zabiegów SPA opartych o naturalne, ekologiczne środki, oferowanych w ramach usług indywidualnie dopasowanych do każdego Klienta. 62 komfortowe pokoje z łazienkami oraz strefę rekreacyjną.  Sasanka ma profil eco-Hotelu. Tytuł Turystyczna Usługa Roku trafiła do hotelu po raz kolejny

Krasicki Hotel Resort & Spa ze Świeradowa Zdroju – za stworzenie nowego, wyjątkowego miejsce na mapie Świeradowa Zdroju wśród ofert SPA

To wyjątkowy obiekt w Świeradowie Zdroju, oferujący pakiety pobytowe dla gości indywidualnych oraz szeroką ofertę dla grup zorganizowanych. Hotel to 77 komfortowych pokoi, restauracja kręgielnia i zaplecze konferencyjno-bankietowe. To idealny wybór dla osób poszukujących relaksującego pobytu, jak i aktywnego wypoczynku.  Jest on idealną bazą wypadową na piesze wędrówki po górskich szlakach, jak i rowerowe wycieczki. Ponadto liczne stoki narciarskie i trasy biegowe zadowolą najbardziej wymagających pasjonatów sportów zimowych.

Uroczysko Siedmiu Stawów Hotel & SPA, Gola Dzierżoniowska – za świadczone przez hotel usługi

Ekskluzywny hotel dla wyjątkowych gości stworzony w zabytkowym XVI-wiecznym renesansowym zamku, zachwycający niepowtarzalną atmosferą, wykwitną zdrową kuchnią, która trafia w gust wyrafinowanych smakoszy. Ekipa hotelu dba o to, by wypoczynek w Uroczysku dla każdego był niezapomniany. Tutaj w atmosferze całkowitego relaksu Goście mogą poddać się całej gamie profesjonalnych zabiegów kosmetycznych i wellness, korzystając z  wyjątkowych pakietów, ofert specjalnych. Hotel nagrodzony został po raz kolejny.

foto: W. Bąkiewicz / UM Świdnica

Advertisement

Facebook

Przeczytaj również

Polecamy

Na co dzień z sukcesami reprezentują nasze miasto w kraju i za granicą. Sportowcy, trenerzy oraz działacze odebrali nagrody prezydent Świdnicy za wyniki sportowe...

Kultura

W sobotę, 28 października, podczas uroczystej gali rozdania nagród poznaliśmy laureatów i laureatki 9. Festiwalu Filmowego Spektrum. Które filmy zyskały największe uznanie w ramach konkursów Okiem Młodych...

Kultura

W czwartek, 28 września o godz. 18.00 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury odbyła się inauguracja sezonu kulturalnego. Podczas uroczystości wręczone zostały nagrody prezydenta...

Aktualności

Organizatorzy tradycyjnie zapraszają do kibicowania zawodnikom RST Półmaratonu Świdnickiego, którzy 4 listopada przebiegną przez nasze miasto i miejscowości Gminy Wiejskiej Świdnica. – 8. RST...

Wszelkie prawa zastrzeżone. © Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy, 2023

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Polityka prywatności

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close