gmina Świdnicaquesty

Przemierzaj questy, zostań odkrywcą i zdobywaj nagrody

Chcesz aktywnie spędzić czas? Zdobyć nowe umiejętności, a przy okazji nabyć i utrwalić wiedzę o regionie? W najbliższym czasie odbędzie kilka ciekawych gier terenowych. Każdy znajdzie coś dla siebie. Dobra zabawa na świeżym powietrzu gwarantowana.

Już dwunastego września odbędzie się „Dolnośląski Weekend z Questami. Zostań odkrywcą tajemnic gminy Świdnica”. Organizatorami imprezy są: Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnicy, Questy – Wyprawy Odkrywców oraz Fundacja Calamita. Impreza zaplanowana jest w godzinach od 15.00 do 18.00. Zbiórka uczestników odbędzie się na terenie świetlicy wiejskiej w Burkatowie. Odkrywców czeka wiele atrakcji, m. in. do przebycia będzie dziewięć questów o najróżniejszej tematyce, pływanie łodziami po przypałacowym stawie w Burkatowie, zabawy z animatorami dla najmłodszych, bicie rekordu Polski w questowaniu. Na odkrywców, którzy przejdą wszystkie dziewięć gier terenowych, czekają nagrody. Uczestnicy, którzy przyjadą z dalszych miejscowości, mogą skorzystać z noclegu w Schronisku Młodzieżowym w Lubachowie. Aby zarezerwować miejsce, wystarczy podać hasło Quest lub Questy. Ilość miejsc noclegowych jest ograniczona. – Obecnie posiadamy dziewięć skończonych i sprawdzonych questów w gminie Świdnica. Kolejne sołectwa są zainteresowane tworzeniem questów, więc z pewnością w najbliższym czasie powstaną kolejne gry terenowe. Na śmiałków, którzy ukończą wszystkie dziewięć questów czekają atrakcyjne nagrody – niespodzianki – informuje dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnicy, Krzysztof Jas.

Questy z okolicy Świdnicy

Perełki Grodziszcza, najstarszej dolnośląskiej wsi, z nurtem Bystrzycy, Strażacki Quest w Burkatowie, Tajemnice Śląskiej Doliny, Wyprawa nad Jeziorko Daisy – to tylko kilka questów, które możemy rozwiązywać w okolicy Świdnicy. Już trwają prace nad kolejnymi grami. W Boleścinie powstaje gra terenowa o ekologii, w Gogołowie charakterystycznymi punktami na trasie będą Holenderski Wiatrak i 800-letni kościół św Marcina, a mieszkańcy Lutomii Górnej opracowują szlak śladem bitew pod Lutomią i Burkatowem. Wszystkie questy powstają pod czujnym okiem doświadczonego trenera Krzysztofa Szustka z Fundacji Calamita, oraz inicjatywy Gminnego Ośrodka Kultury Sportu. Kreatywni mieszkańcy wymienionych miejscowości, również chętnie pomagają w stworzeniu questów. Wszystkie gry terenowe z naszych okolic można pobrać ze strony www.questy.com.pl

Czym jest Quest? Jest to edukacyjna gra terenowa, która łączy ze sobą kilka elementów – zabawę, naukę, poszukiwanie skarbu i odkrywanie. Quest to nazwa, która oznacza zadanie, zagadkę i polega na poszukiwaniu skarbów. Gra nie wymaga żadnej skomplikowanej obsługi czy znaczenia terenu, tak jak np. w podchodach. Do zabawy wystarczy ulotka lub darmowa aplikacja. Ulotki z questami można też otrzymać w wybranych punktach turystycznych. Uczestnicy zabawy czytają wierszowane wskazówki i podążają według instrukcji questu. Na końcu drogi na odkrywców czeka skarb, a w nim pieczątka, która jest potwierdzeniem przebycia trasy.

Niedroga promocja

Edukacyjne gry terenowe to doskonały sposób na promocję regionu. – Pomysłodawcami tych gier są zazwyczaj rady sołeckie i mieszkańcy miejscowości. Jest to nietuzinkowy sposób na niedrogą promocję gminy. Koszt jednego projektu związanego z daną miejscowością to około trzy tysiące złotych – mówi Krzysztof Jas. Uczestnicy zwracają uwagę na niezwykłą historię miejsca, kulturę i przyrodę. Rozwiązywanie zagadek zachęca do aktywnego udziału, odkrywania otoczenia i dotarcia do skarbu. Questy to świetna forma edukacji nie tylko dla turystów, ale też dla mieszkańców, którzy współtworzą i przemierzają grę. Poszerza się wiedza o regionie, wzmacnia tożsamość, a mieszkańcy się ingerują i aktywizują lokalnie.

Odznaki dla najaktywniejszych odkrywców

Uczestnicy mają możliwość rywalizowania ze sobą w ogólnopolskim rankingu. Najbardziej aktywni otrzymują odznakę PTTK Questy Wyprawy Odkrywców. Aby uzyskać odznaczenie, należy spełnić kilka warunków. Po pierwsze trzeba posiadać konto w aplikacji mobilnej lub konto na portalu questów. Drugim warunkiem jest ukończenie kilku questów i dotarcie do mety ze skarbem na danym obszarze – idąc pieszo z ulotką, aplikacją mobilną lub przechodząc quest wirtualny. Zdobyć można cztery odznaki w zależności od ilości ukończonych questów – odznaka popularna wymaga ukończenia pięciu questów, brązowa piętnastu z dwóch województw, srebrna pięćdziesięciu z pięciu województw, a złota stu w dziesięciu województwach. Można również zdobyć honorową odznakę ambasadorów questów, przyznawaną za promowanie i rozwijanie programu wypraw odkrywców. Gry zostały podzielone na następujące kategorie:

• województwa

• powiaty

• dostępność• (całoroczne lub sezonowe – od kwietnia do października)

• czas przejścia (do trzydziestu minut, od trzydziestu do sześć• dziesięciu minut, powyżej godziny)

• tematyka (historyczna, kulturowa, przyrodnicza, inne tematy)

• forma (dostępna w aplikacji, questy w formie pdf, questy wirtualne)

• rodzaj (pieszy, wodny, rowerowy, inny)

• rodzaj terenu (las, pola, miejscowość

• , pomieszczenie).

Foto: UG Świdnica

Dodaj komentarz

Zobacz również