Sierżant Bartosz Ludwik na co dzień pełni funkcję na posterunku policji w Marcinowicach. Podejmując interwencję w jednym z domów na terenie gminy pomógł kobiecie, która jak się okazało tkwiła w przemocowym i toksycznym związku. Jako jeden z pięciu policjantów w Polsce został wyróżniony za swoje zaangażowanie w konkursie „Policjant, który mi pomógł”.
Ideą konkursu jest w szczególności promocja postaw i umiejętności policjantów osobiście zaangażowanych w pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem lub poszkodowanym w wyniku nieszczęśliwych wypadków. Celem przedsięwzięcia jest również wyróżnienie tych funkcjonariuszy Policji, którzy charakteryzują się wyjątkowym profesjonalizmem, empatyczną postawą i umiejętnościami w obszarze indywidualnej pomocy osobom dotkniętym przemocą w rodzinie.
Typowanie kandydatów odbywało się na podstawie szczegółowej analizy uzasadnień zawartych w formularzach zgłoszeniowych. Głównym kryterium branym pod uwagę było przede wszystkim zaangażowanie kandydatów w działania podejmowane na rzecz pomocy osobom pokrzywdzonym w wyniku przestępstwa, w tym doznającym przemocy domowej lub poszkodowanym w wyniku nieszczęśliwych wypadków.
Laureatami XVI edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant, który mi pomógł” zostali:
- sierż. Bartosz Ludwik z Posterunku Policji w Marcinowicach Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy;
- sierż. Łukasz Obrycki z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Zambrowie;
- asp. szt. Stanisław Siwek dzielnicowy z Komisariatu Policji Warszawa Wesoła Komendy Rejonowej Policji Warszawa VII;
- asp. Marcin Uszyński st. dzielnicowy z Posterunku Policji w Drohiczynie Komendy Powiatowej Policji w Siemiatyczach;
- asp. szt. Danuta Waloszczyk specjalista Zespołu Dochodzeniowo-Śledczego Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Kępnie.
Sierż. Bartosz Ludwik z Posterunku Policji w Marcinowicach służbę rozpoczął w kwietniu 2021 roku w Komendzie Powiatowej Policji w Świdnicy w Wydziale Prewencji. Obecnie pełni swoje obowiązki w Zespole Prewencji w Posterunku Policji w Marcinowicach. We wrześniu ubiegłego roku podjął interwencję w domu małżeństwa z dwójką małych dzieci, gdzie od razu zauważył przemoc domową i nie pozwolił, aby sytuacja miała szansę się powtórzyć. Jak mówi sam funkcjonariusz „w tym domu zobaczyłem kobietę, której usta mówiły jedno, a oczy prosiły o pomoc”. Wypowiedziane zapewnienia, że wszystko jest w porządku nie zwiodły policjanta. Nie przeszedł obojętnie obok osoby, której działa się krzywda i zrobił co w jego mocy, by pomóc rodzinie. 42-latka, po długiej rozmowie z policjantem opowiedziała mu swoją historię, już nie ubarwioną i wyidealizowaną, ale tą prawdziwą. Sierż. Bartosz Ludwik przekonał kobietę, że jej życie może się zmienić. Wtedy właśnie sprawca przemocy domowej, tej psychicznej i fizycznej, został zatrzymany, a 42-latka złożyła stosowane zawiadomienie w tej sprawie. Opisała też całą sytuację i zgłosiła go do konkursu, w którym został wyróżniony.
Graulujemy!