Ponad 200 autorów przez ostatnich 50 lat tworzyło kolejne „Roczniki Świdnickie”, które nieprzerwanie, z jednym wyjątkiem w czasie stanu wojennego, wydawane są od 1973 roku. 3 grudnia, w Muzeum Dawnego Kupiectwa, odbył się uroczysty jubileusz zorganizowany przez Towarzystwo Ziemi Świdnickiej.
W wydawnictwie publikowane są tematy poświęcone wydarzeniom historycznym miasta i regionu, prezentowane są sylwetki ciekawych osób, omawiane wydarzenia kulturalne i społeczne. Każdy rocznik zawiera również kronikę wydarzeń roku poprzedniego. Przez 50 lat wielu miłośników Świdnicy i całego regionu tworzyło teksty do kolejnych wydań. W sumie to ponad 200 osób. Wśród najbardziej zasłużonych dla wydawnictwa znalazł się Stanisław Kotełko, nestor świdnickiej elity kulturalnej. Niestety z uwagi na problemy zdrowotne nie mógł pojawić się w muzeum, ale w wywiadzie udzielonym lokalnej telewizji podkreślał jak wielki wkład w kulturę i historię naszego miasta ma „Rocznik Świdnicki”. – Kochajcie Świdnicę, bo głównie z miłości do miasta to wszystko robiliśmy i to było naszym mottem przewodnim – powiedział na koniec Stanisław Kotełko.
Jak jubileusz to nie mogło zabraknąć podziękowań. – Chciałabym nisko się pochylić przed wszystkim członkami, byłymi i obecnymi Towarzystwa Ziemi Świdnickiej za te wszystkie lata waszej działalności, za wspieranie różnego rodzaju akcji edukacyjnych, za inicjowanie działań, które dotyczyły dzieci i młodzieży i za wielką konsekwencję w realizacji tego wydawnictwa – mówiła prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska.
W najnowszym 50. wydaniu „Rocznika Świdnickiego” możemy przeczytać m.in. o historii koła Polskiego Związku Filatelistów w Świdnicy, dzwonach świdnickiego Kościoła Pokoju czy też o przestrzeni miejskiej w utworach Tomasza Hrynacza.
Uroczystość zakończyło spotkanie ze Zbigniewem Rokitą, reporterem, redaktorem, specjalizującym się w problematyce Europy Wschodniej i Górnego Śląska.