Pokazy najnowszych filmów, spotkania z przedstawicielami kina, konkursy i mnóstwo innych atrakcji. Festiwale Spektrum i Okiem Młodych zdobyły już grono stałych fanów. Od tego roku będą się odbywać w nowej, połączonej i rozbudowanej formule, pod wspólnym szyldem Spektrum. Ma być łatwiej o środki i promocję. A to nie koniec nowości. Wydarzenia filmowe mają być rozłożone na cały rok, a nie tylko na kilka dni festiwalowych. I, co najbardziej ucieszy fanów w Spektrum, filmy będą wyświetlane w dwóch salach – w Teatrze Miejskim i sali widowiskowej I LO przy ul. Pionierów. – To cegiełka do tego, by Świdnica stała się filmowym centrum regionu – mówi Paweł Kosuń, dyrektor obu festiwali.
Dzisiaj w Trybik Cafe odbyła się konferencja prasowa z udziałem twórców festiwali oraz władz miasta. Jak poinformowano, od tego roku oba festiwale łączą się w jeden.
Przypomnijmy, Świdnicki Festiwal Filmowy Spektrum to spotkania z najlepszym kinem ostatnich miesięcy, a także z twórcami prezentowanych filmów. To święto kina artystycznego, podczas którego widzowie oglądają to, co najciekawsze w kończącym się sezonie w Polsce, w Europie i na świecie. W trakcie festiwalu odbywa się konkurs główny na najlepszy film oraz konkurs filmów krótkometrażowych. Okiem Młodych to konkursu dla twórców filmów krótkometrażowych.
Dzięki połączeniu wszystkie konkursy odbywać się będą pod szyldem SPEKTRUM. Wydłużony zostaje wiek dla twórców do 35. roku życia. Ponadto, jak zapewniają organizatorzy, dzięki połączeniu festiwali ma być łatwiej aplikować o środki, ale też zapewnić odpowiednią promocję. Łatwiej promować jeden festiwal porządnie, niż na mniejszą skalę dwa. – Stajemy się bardziej dojrzali i to połączenie to krok w kierunku dojrzałości festiwalowej. Spektrum nabierze charakteru międzynarodowego. Będzie więcej sal, ponieważ oprócz teatru filmy będą wyświetlane w auli I LO i, co za tym idzie, pokażemy więcej filmów – mówił Paweł Kosuń. – Ta decyzja wywołała wcześniej wiele dyskusji i przemyśleń. Nie była łatwa, ponieważ widzowie związali się i z jednym festiwalem i drugim, ale mamy nadzieję, że uda nam się zadowolić jednych i drugich – tłumaczy Anna Rudnicka, dyrektor Świdnickiego Ośrodka Kultury.
Nowa, połączona formuła nie ograniczy się wyłącznie do kilku dni, podczas których wyświetlane będą filmy, ale planowana jest organizacja imprez filmowych przez cały rok. Już 17 kwietnia widzowie będą mieli okazję obejrzeć film Jana Jakuba Kolskiego „Ułaskawienie” i spotkać się z Grażyną Błęcką-Kolską, odtwórczynią roli Hanki. W Świdnicy powstanie także mural Andrzeja Wajdy. Będzie to nawiązanie do premiery „Panny Nikt” w Świdnicy. Film ten będzie można zobaczyć podczas festiwalu. Natomiast autorem muralu będzie Robert Kukla. Na stworzenie grafiki udało się pozyskać środki z Urzędu Marszałkowskiego.