Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera”Świat pod KyczerąŚwidnicki Ośrodek Kultury

Barwnie i międzynarodowo! Trwa „Świat pod Kyczerą” [foto]

Ludowa muzyka, taniec, bogactwo i różnorodność mieniących się barw, a to wszystko w ramach wyjątkowego Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Świat pod Kyczerą”, który odbywa się dziś na świdnickim rynku. Organizatorem imprezy jest Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca Kyczera oraz Świdnicki Ośrodek Kultury. 

Świat pod Kyczerą” to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych realizowanych w Zagłębiu Miedziowym i na Dolnym Śląsku. Impreza posiada już ponad dwudziestoletnią historię. W tym roku odbywa się już jej 22. edycja. Na zaproszenie organizatorów Łemkowskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Kyczera” do Świdnicy przyjechało blisko 200 artystów z Polski, Litwy, Serbii, Czarnogóry, Ukrainy czy Rumunii.

W ciągu jedenastu festiwalowych dni na Dolnym Śląsku zaprezentują się oni podczas korowodów ulicznych i dużych koncertów galowych mieszkańcom Legnicy (1 i 8 lipca), Polkowic (6 lipca), Rudnej (5 lipca), Wołowa (4 lipca), Świdnicy (28 czerwca), Oleśnicy i Namysłowa (30 czerwca) oraz gmin: Lubin (29 czerwca), Chojnów (6 lipca) i Jerzmanowa (7 lipca). Wystąpią także na zamkniętych pokazach dla podopiecznych domów pomocy społecznej i innych placówek społeczno-opiekuńczych w Legnicy, Mierczycach i Gromadce. Festiwal od lat gromadzi tłumy publiczności, zwykle od kilku do kilkunastu tysięcy osób. Jako jeden z nielicznych dociera nie tylko do mieszkańców dużych miasta, ale także małych miejscowości w naszym regionie. Pozwala atrakcyjnie spędzić czas ludziom, którzy nie mają możliwości wyjazdu na wakacje, zwłaszcza dzieciom wiejskim. Obok prezentacji scenicznych, jego program wypełniają warsztaty artystyczne, pokazy rzemiosła, kulinariów. Pomysłodawcą i głównym organizatorem Festiwalu jest Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera”, który niedawno został uhonorowany prestiżową Nagrodą im. Oskara Kolberga”. Przy organizacji Festiwalu Zespół współpracuje z miejscowymi samorządami, instytucjami kultury i stowarzyszeniami.

foto: Daniel Gębala

Zobacz również