Ponad 2 tys. 100 wniosków rozpatrzył pozytywnie Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy w sprawie dopłat do wynagrodzeń. Pozwoli to na ochronę ponad 117 tysięcy pracowników dolnośląskich przedsiębiorstw. Niestety, część firm wciąż czeka na odpowiedź, niektóre również ubiegały się o pomoc w innych urzędach wojewódzkich, w zależności od głównej siedziby firmy.
Od 1 kwietnia DWUP realizuje elementy związane z dopłatami do wynagrodzeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w związku z przestojem ekonomicznym, czy też zmniejszeniem godzin pracy w firmach. – Chronimy miejsca pracy i jak wynika ze statystyk Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej robimy to najsprawniej w Polsce. Liczby mówią same za siebie. Ponad 2 tys. 100 pozytywnie rozpatrzonych wniosków, które uratują blisko 120 tysięcy miejsc pracy to najlepszy wynik w kraju. Wartość tej pomocy to ponad 510 milionów złotych, które już od kwietnia trafiają do przedsiębiorców – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.
– Pomoc samorządu województwa dla przedsiębiorców, to również Dolnośląski Pakiet Gospodarczy. Warty w sumie miliard złotych i sfinansowany głównie ze środków unijnych system wsparcia, skierowany został do dolnośląskich przedsiębiorców i za jego pośrednictwem można także sięgnąć po pomoc finansową, ułatwiającą przetrwanie trudnych chwil kryzysu – dodaje marszałek Przybylski.
Tarcza antykryzysowa realizowana przez DWUP, to dofinansowanie zatrudnienia z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przewidziane dla firm w kłopotach. Trafia ono do przedsiębiorcy, któremu w czasie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu spadły obroty po 1 stycznia. W zależności od okresu porównania spadek ten musi wynosić min. o 15 lub 25 proc. Pomoc przysługuje firmom zatrudniającym już od 1 pracownika. W przypadku przestoju ekonomicznego pracodawcy mogą liczyć nawet na ponad 1,5 tys. zł przez trzy miesiące na osobę, a w przypadku obniżonego wymiaru pracy nawet na ponad 2,6 tys. zł na pracownika.
Obecnie ocenianych jest 315 wniosków, dotyczących ochrony ponad 14 tys. miejsc pracy.
– Ta pomoc jest bezzwrotna, a dzięki nowelizacji ustawy może z niej skorzystać więcej osób, na korzystniejszych zasadach – mówi Bartosz Kotecki, pełniący obowiązki dyrektora Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.
O wsparcie w DWUP mogą się starać obecnie również organizacje pozarządowe, organizacje prowadzące działalność pożytku publicznego oraz państwowe osoby prawne w rozumieniu ustawy o finansach publicznych. Warunkiem otrzymania pomocy jest utrzymanie zatrudnienia tylko przez okres jej otrzymywania, czyli np. przez 3 miesiące.
Szczegółowe informacje, informator i dokumenty do pobrania znajdują się na stronie ministerstwa pod linkiem: http://www.gov.pl/web/rodzina/dofinansowanie-do-wynagrodzen oraz na www.dwup.pl
Także świdnickie firmy ubiegały się o świadczenia w ramach programu, choć niektóre, przez wzgląd na siedzibę główną firmy, wniosek złożyły w innym województwie. – Złożyliśmy wniosek w ramach Tarczy Antykryzysowej 26 kwietnia. Ubiegaliśmy się o świadczenie postojowe. Do dziś nie otrzymaliśmy żadnej informacji z Mazowieckiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy, gdzie wniosek był składany. Niestety, jeszcze przed jego złożeniem byliśmy zmuszeni zakończyć współpracę z około 50 osobami zatrudnionymi na umowy czasowe poprzez agencję pracy oraz z 8 osobami zatrudnionymi na umowę o pracę bezpośrednio w Electrolux. Czy oferowana pomoc jest wystarczająca? Zapewne zależy to w dużej mierze od indywidualnej sytuacji każdego przedsiębiorstwa, a także od rodzaju branży. W naszym przypadku bardzo dużo zależy od tego, jak będzie się kształtował popyt na rynku, jak szybko konsumenci wrócą do sklepów, w jakich nastrojach, czy będą wydawać pieniądze na sprzęt AGD. Popyt na rynku przekłada się bezpośrednio na ilość i wielkość zamówień w naszych fabrykach i na ich sytuację finansową – informuje Dominika Kosman, Head of Corporate Communications w firmie Electrolux, która ma swoją siedzibę także w Świdnicy.