Lato to okres, kiedy dochodzi do największej ilości poparzeń barszczem Sosnowskiego. To roślina zagrażająca i ludziom i zwierzętom. Duże skupiska od lat występują w gminie Świdnica i od lat trwa nierówna walka o jego zniszczenie.
Barszcz Sosnowskiego powoduje przede wszystkim oparzenia skóry podobne do oparzenia wrzątkiem, których następstwem są ropne pęcherze gojące się nawet przez kilka lat. Najbardziej narażone na poparzenia są dzieci. Barszcz Sosnowskiego jest szczególnie niebezpieczny w czasie, kiedy kwitnie i występuje wysoka temperatura powietrza.
–Gmina Świdnica od kilkunastu lat walczy z tą inwazyjną rośliną, jaką jest barszcz Sosnowskiego. Jej zwalczanie wymaga systematycznych działań, prowadzonych przez kilka lat z rzędu. To proces wymagający współpracy wielu jednostek, bowiem barszcz Sosnowskiego ma ogromną zdolność rozrodczą. Droga gminna w kierunku Mokrzeszowa, przy której rośnie barszcz, została w tym roku wykoszona i jest wykaszana regularnie z chwilą jej intensywnego wzrostu. Ponadto każdego roku do właścicieli posesji, na których rośnie barszcz Sosnowskiego, kierowane jest zawiadomienie o obowiązku przystąpienia do zwalczania tej niebezpiecznej rośliny. O pomoc w dotarciu do właścicieli posesji zwracamy się także do dzielnicowych z terenu gminy Świdnica, którzy prowadzą rozmowy i informują o potencjalnych konsekwencjach i zagrożeniach. Niestety, w dalszym ciągu barszcz Sosnowskiego nie jest rośliną zwalczaną z „urzędu”, co pozwalałoby wejść na tereny prywatne i dokonać wykonania zastępczego, a tym samym otrzymywać na ten cel środki z budżetu państwa. Obowiązujące w Polsce prawo nie reguluje w sposób wystarczający tych kwestii. W tym roku na gruntach należących do gminy, podobnie jak w roku ubiegłym, prowadzić będziemy działania zwalczania barszczu Sosnowskiego w ramach posiadanych środków – informuje rzecznik Urzędu Gminy Świdnica, Janusz Waligóra.
Barszcz Sosnowskiego jest rośliną inwazyjną i występuje na terenie całej Polski. Najczęściej spotkać go można wzdłuż strumieni wodnych, na skarpach rowów, na obrzeżach pól i lasów oraz na łąkach i pastwiskach. Aby ustrzec się przed poparzeniami, nie należy dotykać tych roślin przy użyciu gołych rąk, przebywając w bliskości barszczu Sosnowskiego, chronić skórę i drogi oddechowe przed promieniowaniem UV (okulary i kremy z filtrem, odzież z nienasiąkliwych tworzyw sztucznych zakrywającą skórę, maski ochronne), nie przebywać w pobliżu barszczu Sosnowskiego ze względu na lotne olejki eteryczne emitowane do otocznia, które mogą osadzać się na skórze. Skóra dzieci jest bardziej wrażliwa na toksyczne działanie soku barszczu.
