Uroczystą mszą świętą w Kościele pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP w Świdnicy oraz złożeniem kwiatów pod Dębem Katyńskim na placu św. Małgorzaty uczczono ofiary w 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej.
W niedzielę mieszkańcy Świdnicy oddali hołd ofiarom jednej z najtragiczniejszych zbrodni XX wieku – Zbrodni Katyńskiej. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w katedrze, po której ulicami miasta przeszedł uroczysty marsz z udziałem służb mundurowych. Główna część obchodów odbyła się przy Dębie Katyńskim na placu św. Małgorzaty, gdzie złożono kwiaty. Zebranych gości przywitał Tadeusz Grabowski, prezes Świdnickiego Stowarzyszenia Patriotycznego, przypominając o konieczności pielęgnowania pamięci o tej bolesnej karcie historii.

Zbrodnia katyńska to mord dokonany przez sowieckie NKWD na blisko 22 tysiącach obywateli polskich. Ofiarami zbrodni byli oficerowie, podoficerowie oraz szeregowi Wojska Polskiego, częściowo pochodzący z rezerwy, naukowcy, lekarze, inżynierowie, prawnicy, nauczyciele, urzędnicy państwowi, przedsiębiorcy, przedstawiciele wolnych zawodów oraz kilkutysięczna grupa funkcjonariuszy Policji Państwowej, Korpusu Ochrony Pogranicza, Straży Granicznej i Służby Więziennej. Poza tym wśród ofiar było przeszło 7 tys. osób cywilnych, policjantów i oficerów bez statusu jeńca, osadzonych w więzieniach na terenie okupowanych przez ZSRR Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej. Rodziny ofiar zbrodni wysiedlono. Był to skutek decyzji najwyższych władz Związku Sowieckiego, w tym samego Stalina, który 5 marca 1940 roku podpisał dekret o ich rozstrzelaniu. Ofiary zbrodni katyńskiej pogrzebano w masowych grobach. Przez dziesięciolecia prawda o Katyniu była fałszowana – zarówno przez władze ZSRS, jak i komunistyczne rządy PRL, które obciążały winą Niemców. Przez 50 lat (1940–1990) władze ZSRR zaprzeczały swojej odpowiedzialności za zbrodnię katyńską. Dopiero w 1990 roku Rosja oficjalnie przyznała, że za masakrę odpowiedzialne było NKWD i była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”. Data 13 kwietnia – dzień ujawnienia zbrodni – uznawana jest dziś za symboliczną rocznicę Katynia. Organizatorzy podkreślają, że obowiązkiem współczesnych pokoleń jest nie tylko pamiętać, ale także przekazywać prawdę historyczną dalej – ku przestrodze i ku czci ofiar.






























































