Reprezentacja kilkunastu miast Polski spotkała się w Świdnicy, by rozmawiać na temat wód oraz wpływających na nie zmian klimatycznych. W obradach udział wzięły Komisje Klimatu i Komisja Infrastruktury Komunalnej i Ochrony Środowiska Związku Miast Polskich.
Pracami tej pierwszej kieruje Ewa Całus z Krakowa, drugiej – Małgorzata Izdebska z Wołomina. Wraz z Burmistrz Wołomina, Elżbietą Radwan, Świdnica sprawuje opiekę nad komisjami z ramienia zarządu ZMP. Tym razem przewodnim tematem prac obu komisji była woda – jej zasoby, infrastruktura dotycząca ujęć, zagospodarowanie wody deszczowej i inne aspekty.
– Spotykamy się w Świdnicy. Bardzo cieszymy się, że w tym pięknym mieście możemy rozmawiać o wodzie – taki jest temat przewodni naszego spotkania, połączonych komisji: klimatu, gospodarki komunalnej i ochrony środowiska Związku Miast Polskich. W tym powiększonym gronie rozmawiamy o tym jak w naszych miastach możemy działać na rzecz ochrony zasobów wody. Adaptować się do zmian klimatu, w ten sposób by np. te deszcze nawalne – ta duża ilość wody, która pojawia się nagle, abyśmy potrafili ją skumulować i coś z nią zrobić, tak by nie tracić jej zupełnie z terenu miast. Jest to ważny temat z punktu widzenia obu komisji, dyskusyjny. Mam nadzieję, że skutkiem tych rozmów będą rekomendacje do zmian przepisów prawnych, tak byśmy na rzecz wody i miast mogli działać lepiej niż do tej pory – Ewa Całus z pełnomocniczka Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji Klimatycznej Krakowa, która prowadziła jedną z prelekcji.
Swój wykład zaprezentował również Kamil Wyszyński, ekspert Organizacji Narodów Zjednoczonych, przedstawiciel i Dyrektor Wykonawczy UN Global Compact Network Poland oraz Przedstawiciel UNOPS w Polsce. W ramach obrad odbyło się również spotkanie z Dorotą Zawadzką-Stępniak, dyrektor Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, która przedstawiła szeroką ofertę dotyczącą finansowania samorządowych inwestycji w zakresie gospodarki wodnej, w tym przedsięwzięć, dotyczących retencji. Rekomendacje Komisji trafią do Zarządu Związku, a stamtąd – do miast członkowskich.
W obradach uczestniczyli przedstawiciele Łodzi, Krakowa, Świdnicy, Kędzierzyna-Koźla, Wołomina, Dąbrowy Górniczej, Piastowa, Strzelina, Sopotu, Żar, Chrzanowa, Kołobrzegu, Poznania, Polanicy Zdroju, Jarocina i Kielc.
Związek Miast Polskich to organizacja miejskich samorządów powołana do opracowywania wspólnego stanowiska wobec rządu i promocji miast członkowskich w Polsce i za granicą.


















