Connect with us

Wyszukaj na portalu

5°C Świdnica
mojaswidnica.pl

Kultura

Znamy zwycięzców 8. Festiwalu Filmowego Spektrum [foto]

foto: Daniel Gębala

Zostawię państwa z takim przekazem „Kino, nie film” – podkreślił w sobotę dyrektor festiwalu, Paweł Kosuń. Za nami uroczyste zakończenie 8. Festiwalu Filmowego Spektrum. Nie zabrakło humorystycznych anegdot, wręczenia nagród i jasnego przekazu – wracamy za rok.

Bardzo dziękujemy za wszystkie wspólne dni spędzone podczas festiwalu. Dziękuję za wszystkie rozmowy o filmach, o życiu, wymianie informacji i doświadczeń. Mam nadzieję, że spotkamy się w takim gronie w przyszłym roku i powtórzymy to wszystko – mówiła Anna Rudnicka, dyrektor Świdnickiego Ośrodka Kultury.

– W imieniu Świdnickiego Ośrodka Kultury bardzo dziękuję świdnickiej publiczności. Nasi goście gdy opuszczali nasze miasto zgodnie twierdzili, że mamy najlepszą publiczność na świecie! – dodała z kolei Bożena Kuźma z ŚOK-u.

Advertisement. Scroll to continue reading.

W sobotni wieczór wręczono nagrody w konkursach filmów krótkometrażowych Okiem Młodych dla młodych twórców, gdzie w każdej z konkursowych sekcji (Fabuła, Dokument, Animacja, Amatorski) swojego faworyta wybiera trzyosobowe jury, w którego skład weszli przedstawiciele świata filmu i sztuki – w konkursie fabularnym: Edyta Hiliart-JańczakMarcin Pieńkowski i Cezary Studniak, dokumentalnym: Anna SerdiukowJakub Socha i Anna Zakrzewska, animacji: Renata GąsiorowskaSzymon Holcman i Filip Kozłowski, a amatorskim: Anna Frances GolonAgata Całkowska i Anna Rudnicka, a dodatkowo swojego faworyta spośród wszystkich krótkich metraży w czterech konkursach (a w tym roku było ich aż 46!) wybierają również widzowie przyznając Nagrodę Publiczności.

Oprócz jury głównego, filmy oceniało również jury lokalne: konkursowe fabuły oglądali uczestnicy terapii zajęciowej w Mokrzeszowie, sekcję dokumentalną skład złożony z osadzonych w Areszcie Śledczym w Świdnicy, konkurs amatorski przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta Świdnica – a w konkursach pełnych metraży – Konkursie Spektrum i Konkursie Closer/Bliżej – jedynym jury była festiwalowa publiczność!

Łącznie przyznano ponad 20 nagród i wyróżnień. Statuetki konkursów pełnometrażowych zostały wykonane przez wrocławskie Zakwas Studio – w tym roku po raz kolejny już raz stworzone z autorskiej masy ceramicznej z lokalnych surowców i wzbogacone kruszcem recyklingowej cegły budowlanej pochodzącej z pozostałości po dawnej zabudowie Dolnego Śląska.

Zwycięzcy 8. Festiwalu Filmowego Spektrum:
Konkurs Amatorski Okiem Młodych — Nagroda główna przyznana przez Młodzieżową Radę Miasta Świdnica w składzie: Natalia Chmielarska, Kinga Janowska, Zuzia Maj, Maks Onik, Anna Paszkiewicz, Lena Rogozińska dla filmu „Ukołysaj” (Polska, 2022) w reżyserii Marii Mordarskiej.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Uzasadnienie: Za oryginalne ujęcie tematu. Skłania do przemyśleń przez dłuższy czas i posiada charakteryzację dobraną odpowiednio do fabuły.

Młodzieżowa Rada Miasta Świdnica przyznała również wyróżnienie dla filmu „Na powierzchni” (On the Surface, Francja, 2021) w reżyserii Léo Colomina i Gabriela Cocusa.

Uzasadnienie: Ze względu na ciekawą fabułę, świetną scenografię, połączoną z dobrą charakteryzacją.

Konkurs Amatorski Okiem Młodych— Nagroda Główna przyznana przez jury w składzie: Anna Frances Golon, Agata Całkowska oraz Anna Rudnicka dla filmu „Symbioza” (Symbiosis, Ukraina, 2021) w reżyserii Alony Shylovej.

Uzasadnienie: Za ujmującą historię, która nie pozostawia widza obojętnym; za opowieść, która pozwala na polubienie bohaterek w krótkim czasie; za nieprzekoloryzowane zdjęcia i wciągający aspekt wizualny; za otulającą nieosaczającą relację kobiet w ciasnej przestrzeni. To dojmujące, że pod każdą szerokością geograficzną kobiety mierzą się z tym samym, ale niezwykle budujące jest to, że coraz częściej okazują się być dla siebie siostrami.

Jury przyznało także wyróżnienia dla filmów: „Dziura” (Polska, 2021) w reżyserii Piotra Kaźmierczaka.

Uzasadnienie: Za piękną wizualną definicję straty i pokazanie próby sklejenia świata.

Konkurs Okiem Młodych – Animacja

Nagroda główna przyznana przez jury w składzie: Renata Gąsiorowska, Szymon Holcman i Filip Kozłowski dla filmu „Pa, pa bloczku!” (Bye Little Block!, Węgry, 2020) w reżyserii Évy Darabos.

Uzasadnienie: Autorka w perfekcyjny sposób korzysta ze środków właściwych dla sztuki animacji, by stworzyć pełen czułości, celnych obserwacji i surrealistycznych pomysłów portret mikroświata, jakim jest blokowisko. Nostalgia przełamana jest tu dowcipem, a szara wielka płyta kolorami balonowej gumy i lodów na patyku.

Jury przyznało także wyróżnienie dla filmu „Okruszki życia” (Polska, 2020) w reżyserii Katarzyny Miechowicz.

Uzasadnienie: Za zaskakujące, niepokojące spojrzenie na body horror, eksplorujące poetykę i atmosferę koszmaru sennego.

Konkurs Okiem Młodych – Dokument

Nagroda „Kinematografek” przyznawana przez jury osadzonych z Aresztu Śledczego w Świdnicy „Kochanieńka” (Mrs Lovely, Francja, 2022) w reżyserii Alexandre Degardin – miejsce pierwsze; „Joanna d’Arc” (Polska, 2021) w reżyserii Aleksandra Szamałka – miejsce drugie; „Shirampari: dziedzictwo rzeki” (Shirampari: Legacies of the River, Peru, 2022) w reżyserii Lucii Florez – miejsce trzecie.

Konkurs Okiem Młodych – Dokument

Nagroda główna przyznana przez Jury w składzie: Anna Serdiukow, Jakub Socha i Anna Zakrzewska dla filmu „Solar Voyage” (Polska, 2021) w reżyserii Adama Żądło.

Uzasadnienie: Za odświeżenie formuły kina dokumentalnego; za film, w którym energia, wizja i brawurowy kolaż środków artystycznych składają się na opowieść o buntowniku żyjącym na uboczu. Mirek Lech pozostaje do końca wolny i to nam się podoba. „Solar Voyage” jest dowodem na to, że nie było innego klucza do uniwersum tego bohatera niż poprzez wyobraźnię twórcy.

Jury przyznało także wyróżnienie dla filmu „Joanna d’Arc” (Polska, 2021) w reżyserii Aleksandra Szamałka.

Uzasadnienie: Za poruszającą i wzmacniającą historię kobiety dokonującej wyborów, które wydają się niemożliwe do spełnienia. Reżyser nie ocenia bohaterki. W sposób wrażliwy i uczciwy portretuje jej świat. “Joanna d’Arc” jest dowodem na to, że definiujące cię kategorie takie jak przynależność klasowa, kulturowa czy społeczna, można zawsze przekroczyć i że nigdy nie jest za późno na zmiany.

Konkurs Okiem Młodych – Fabuła

Nagroda „Niepełny kadr” od osób z niepełnosprawnościami z warsztatów terapii zajęciowej w Mokrzeszowie w składzie: Karol Brześkiewicz, Małgorzata Ćwielong, Piotr Kulig, Joanna Łysoń, Paweł Pastuch, Dawid Przyworski dla filmu „Kiedy obróci się dom” (Polska, 2022) w reżyserii Marii Ornaf.

Uzasadnienie: Ponieważ poruszyła nas historia Ewy, która zmuszona była zacząć nowy rozdział, po tym jak stary został zatrzaśnięty przez jej ojca.

Uczestnicy warsztatów przyznali także wyróżnienie dla filmu „Dygot” (Polska, 2022) w reżyserii Joanny Różniak.

Uzasadnienie: Za ukazanie niepełnosprawności, dotyku i tańca.

Konkurs Okiem Młodych – Fabuła

Nagroda główna przyznana przez Jury w składzie: Edyta Janczak-Hiriart, Marcin Pieńkowski, Cezary Studniak dla filmu „Techno, mama” (Litwa, 2021) w reżyserii Sauliusa Baradinskasa.

Uzasadnienie: Za precyzyjne wyreżyserowany dojrzały i poruszający portret rodzinnych relacji, subtelną i elektryzującą historię o kiełkującym buncie oraz poszukiwaniu matczynej miłości, akceptacji i własnej drogi.

Jury przyznało także ex aequo wyróżnienia dla dwóch filmów: „Gęś” (Polska, 2021) w reżyserii Marii Wider.

Uzasadnienie: Za ukazanie nieoczywistych, wielowymiarowych i niewątpliwie niełatwych relacji międzypokoleniowych, znakomicie opowiedzianych błyskotliwą grą konwencjami filmowymi oraz niezwykle przekonywującymi rozedgranymi kreacjami aktorskimi.

Drugim filmem jest „Kiedy obróci się dom” (Polska, 2022) w reżyserii Marii Ornaf.

Uzasadnienie: Za piękną formalnie, poetycką podróż w głąb nastoletniej traumy, odważną i wyrafinowaną alegorię, która dla widza może być wyzwaniem, ale również terapią.

Konkursy Okiem Młodych – Fabuła, Dokument, Animacja, Amatorski

W wyniku głosowania publiczności spośród wszystkich konkursowych filmów krótkometrażowych zwyciężył film „Na powierzchni” (On the Surface, Francja, 2021) w reżyserii Léo Colomina, Gabriela Cocusa.

Zwycięzcy 8. Festiwalu Filmowego Spektrum: Konkurs Closer/Bliżej

W wyniku głosowania publiczności zwyciężył film Lombard(Polska, 2022) w reżyserii Łukasza Kowalskiego.

Zwycięzcy 8. Festiwalu Filmowego Spektrum: Konkurs Spektrum

W wyniku głosowania publiczności na podium znalazły się filmy: Sonata(Polska, 2021) w reżyserii Bartosza Blaschke – miejsce pierwsze. „Blisko” (Belgia, Holandia, Francja, 2022) w reżyserii Lukasa Dhonta – miejsce drugie. CHRZCINY(Polska, 2022) w reżyserii Jakuba Skoczenia – miejsce trzecie.

źródło: Festiwal Filmowy Spektrum

Zostaw komentarz

Leave a Reply

Facebook

Przeczytaj również

Aktualności

Blisko 40 świdniczanek odwiedziło w sobotę mobilny cytobus, który do południa zatrzymał się na naszym Rynku. Panie mogły wykonać badanie w kierunku wykrycia raka...

Aktualności

Okres jesienno-zimowy to czas kiedy rzadziej zaglądamy na ogrody działkowe. Pamiętajmy jednak o właściwym zabezpieczaniu altanek przed włamywaczami. Przypominamy kilka porad jak to zrobić....

Aktualności

Dwudziestu lokalnych wystawców i setki wyjątkowych przedmiotów. W piątkowe popołudnie rozpoczęły się III Świdnickie Targi Talentów, Twórczości I Rękodzieła. Dwudniowe wydarzenia odbywające się w...

Aktualności

Chociaż nielegalne podłączenie do sieci energetycznej stwarza zagrożenie pożarowe oraz ryzyko porażenia prądem, ciągle znajdują się osoby, które lekceważą bezpieczeństwo i „dokonują nielegalnego przyłączenia...

Wszelkie prawa zastrzeżone. © Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy, 2020

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Polityka prywatności

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close