O wyzwaniach przed jakimi stoi Polska w obliczu zmian dotyczących pozyskiwania energii, zagrożeniach jakie niesie ze sobą jej coraz większe zużycie i wreszcie o tym jak zapobiec przerwom w dostawie prądu, które mogą czekać nas w perspektywie najbliższych kilku lat- o tym wszystkim rozmawiają zaproszeni goście 15 czerwca podczas pierwszej edycji Świdnickiego Forum Energetyki Obywatelskiej.
Świdnickie Forum Energetyki Obywatelskiej to wyjątkowe wydarzenie, które zgromadziło wybitnych ekspertów, przedstawicieli lokalnych przedsiębiorstw i społeczności energetycznych, a także samorządów zaangażowanych w transformację regionu. Ideą debaty jest identyfikacja wyzwań, przed którymi stoją dziś firmy i obywatele, podkreślenie roli inicjatyw oddolnych, z naciskiem na udział przedsiębiorców oraz wypracowanie najlepszych rozwiązań w dążeniu do budowy bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Celem organizatorów wydarzenia jest stworzenie otwartego i inspirującego forum, które umożliwi współpracę i dialog między różnymi grupami społecznymi oraz ułatwi identyfikację wspólnych celów i rozwiązań. Do rozmów zostali zaproszeni przedstawiciele środowiska akademickiego dr Piotr Szymański, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz dr Krzysztof Bodzek z Politechniki Śląskiej, Andrzej Węgrzyn pełnomocnik ds. transformacji energetycznej marszałka Dolnego Śląska, przedstawiciele społeczności energetycznych Andrzej Jeżewski, prezes Energetycznego Klastra Oławskiej EKO oraz Paweł Łapacz, prezes zarządu Stowarzyszenia Energetyki Obywatelskiej Ziemi Świdnickiej, eksperci w zakresie inwestycji w odnawialne źródła energii Daniel Raczkiewicz, członek zarządu, Grupa EnergyNAT i Mateusz Piekarnik, prezes zarządu AOEnergia, Grupa Pieprzyk, a także przedstawiciele instytucji finansowych takich jak Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Bank Ochrony Środowiska.
Uczestników powitała prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska oraz starosta świdnicki, Piotr Fedorowicz.
–Rozpoczęliśmy już przygotowania do ofensywy energetycznej, a nawet wykonujemy pierwsze zdecydowane kroki. Bardzo serdecznie dziękuję staroście i jego zastępcy za podjęcie starań związanych z utworzeniem klastra i połączenie naszych sił, potencjałów oraz wiedzy. To niezwykle ważne. Sama idea dzisiejszego spotkania zrodziła się podczas roboczych rozmów. To tam zaproponowałam, że może warto zaprosić do dyskusji ekspertów, którzy mają na ten temat niesamowitą wiedzę i połączyć ich z przedsiębiorcami czy przedstawicielami samorządów. I tak dziś spotykamy się przy pełnej sali w teatrze i w szerszym forum możemy porozmawiać o rzeczach ważnych, które nie do końca być może rozumiemy – podkreślała Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.
–Z perspektywy samorządu to wygląda tak, że zmuszeni jesteśmy borykać się z czymś o czym 5 czy 6 la temu w ogóle nikt nie myślał. Nigdzie bowiem w kompetencjach samorządu nie ma zapisanej energetyki. Wszyscy się tego uczymy, stąd pomysł w 2021 roku, by stworzyć klaster, który nam w tym pomoże – dodał ze sceny starosta świdnicki, Piotr Fedorowicz.
Forum potrwa do godziny 13.30.