100 tysięcy podpisów- tyle należy zebrać do 24 września, by obywatelski projekt „Stop łańcuchom” trafił pod obrady Sejmu. Czasu jest niewiele. W Świdnicy swoje poparcie będzie można przekazać w najbliższą środę, w kawiarni Gałka na Rynku.
To kolejna próba ulżenia w cierpieniu zwierzętom, które nadal traktowane są przedmiotowo a nie podmiotowo. Za krótkie łańcuchy, brak dostępu do wody i schronienia w zależności od temperatury, nieuregulowane rozmnażanie psów w pseudohodowlach, maltretowanie zwierząt – to wciąż problemy, z którymi na co dzień mierzą się aktywiści, a które dzięki zmianom w przepisach, można zminimalizować.
Wśród postulatów zawartych w projekcie znalazł się m.in. zakaz stosowania łańcuchów i uwięzi, ograniczenie pseudohodowli, zmiany zapisów w ustawie, które określają przesłanki do znęcania się, obowiązkowe sterylizacje i kastracje zwierząt niehodowlanych, obowiązkowe szczepienia i chipowanie zwierząt domowych, dodatkowy nadzór nad schroniskami, zakaz produkcji i sprzedaży produktów ze zwierząt domowych (np. smalcu), zakaz egzekucji komorniczych ze zwierząt domowych, zakaz żebrania ze zwierzętami, zwiększenie kar za zabijanie zwierzą, zakaz używania fajerwerków.
– Nasza inicjatywa to wynik kilkumiesięcznej pracy i nadzieja dla tysięcy zwierząt, ratunek dla nich. Chcemy, żeby polskie zwierzęta obejmowało dobre prawo, które je chroni. Czas wyeliminować patologie, mylnie traktowane jako tradycja. Nasz projekt to odpowiedź na ogromne społeczne zapotrzebowanie na poprawę losu zwierząt. Polacy mają dość widoku psów na łańcuchach, przerażonych fajerwerkami zwierząt domowych, dzikich i ptaków oraz „produkcji” zwierząt na wielką skalę w pseudohodowlach – przekazują aktywiści. – Polacy chcą, aby sprawcy znęcania się i zabijania zwierząt ponosili adekwatne, wyższe niż dotychczas kary. Obowiązkowe chipowanie psów, dodatkowo nadzorowane schroniska i kastracje to zapobieganie bezdomności, która, na tle innych krajów Unii Europejskiej, w Polsce jest zatrważająca.
W Świdnicy podpisy zbierane będą w środę, 11 września w godz. 16 do 18 w ogródku kawiarni Gałka.