Connect with us

Wyszukaj na portalu

20°C Świdnica
mojaswidnica.pl

Kultura

Muzyka zadumy i oczekiwania. Program XIII Koncertów Adwentowych

foto: użyczone

Zbliża się XIII edycja Koncertów Adwentowych! Jest to najstarsza tradycja koncertowa Fundacji Dobrej Muzyki, od samego początku związana z kościołem pw. św. Józefa w Świdnicy. W tym roku zawita także do nyskiej bazyliki.

Repertuar adwentowy na sopran i organy wykona małżeństwo muzyków z Warszawy: Angelika i Mateusz Rzewuskich. Artyści przygotowali różne programy na zaplanowane wydarzenia, dlatego warto przyjechać zarówno do Nysy, jak i do Świdnicy. Oboje są absolwentami wyższych uczelni muzycznych, koncertowali na międzynarodowych festiwalach w Polsce i za granicą. Wstęp na oba koncerty jest wolny – zapowiada Ida Radecka z Fundacji Dobrej Muzyki.

Koncert Adwentowy
Sobota, 9 grudnia – godz. 17:00 | czas: ok. 60 min
Bazylika św. Jakuba St. Apostoła i św. Agnieszki w Nysie 
Plac Katedralny 7, 48-300 Nysa
Angelika Rzewuska (Warszawa) – sopran
Mateusz Rzewuski (Warszawa) – organy
W programie: A. Vivaldi, J.S. Bach, F. Nowowiejski

Advertisement. Scroll to continue reading.

Koncert Adwentowy
Niedziela, 10 grudnia – godz. 16:30 | czas: ok. 60 min
Kościół pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Świdnicy
ul. Kotlarska 19-21, 58-100 Świdnica
Angelika Rzewuska (Warszawa) – sopran
Mateusz Rzewuski (Warszawa) – organy

W programie: J.S. Bach, W.A. Mozart, S. Moniuszko

W styczniu odbędą się dwa Koncerty Bożonarodzeniowe. Na pierwszym z nich – 07.01.2024 (niedziela) w godz. 17:00-18:00 w Kościele Pokoju w Świdnicy – wystąpi zespół Pax Musicorum w składzie: Kwartet dęty solistów Opery Wrocławskiej i Maciej Bator (Świdnica) – organy. Następnie 14.01.2024 (niedziela) w godz. 15:00-16:00 w kościele pw. św. Marcina w Jaworze do składu Zespołu dołączy sopranistka Katarzyna Wiwer (Kraków). W programie obu koncertów znajdą się kolędy i muzyka dawna.

Na wszystkie koncerty wstęp jest wolny. Szczegóły i pełny repertuar koncertów: www.fundacjadobrejmuzyki.pl. Organizację koncertu dofinansowano ze środków finansowych Fundacji PZU oraz Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK”.

Advertisement. Scroll to continue reading.
Angelika Rzewuska

Angelika Rzewuska – uzyskała dyplom z wyróżnieniem w Szkole Muzycznej II st.
im. Fryderyka Chopina w Gdańsku Wrzeszczu w klasie śpiewu solowego dr hab. Liliany Górskiej. W 2020 roku ukończyła z wyróżnieniem studia licencjackie na wydziale Wokalno – Aktorskim, kierunek – śpiew solowy, w klasie dr. hab. Anny Fabrello. Podczas studiów otrzymała stypendium Rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku przyznawane dla najlepszych studentów.

W 2022 roku ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, specjalizacja – muzyka dawna, w klasie śpiewu solowego prof. Jadwigi Rappé oraz prof. dr Anny Mikołajczyk-Niewiedział. W styczniu 2023 roku ukończyła studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim, kierunek – administracja.

Swoje umiejętności wokalne doskonaliła u takich śpiewaków jak: prof. Piotra Łykowskiego, Sofiji Cinguli czy Mariusza Kwietnia. Uczestniczyła także w kursie interpretacji niemieckiej liryki wokalnej, prowadzonym przez Adiego Bara.

Brała udział w spektaklach operowych realizowanych przez Akademię Muzyczną
w Gdańsku, m.in. kreowała rolę w operze „Dydona i Eneasz”, H. Purcell‘a oraz wystąpiła jako Hiacynt w operze „Apollo i Hiacynt”, W. A. Mozarta. W 2022 roku brała udział w wystawianej w UMFC w Warszawie Brockes-Passion HWV 48, Georga Friedricha Haendla, wykonując partię Gläubige Seele pod dyrekcją prof. dr hab. Krzysztofa Kusiel-Moroza.

W tym samym roku wykonywała z orkiestrą Filharmonii Koszalińskiej “Mszę Dziecięcą” Johna Ruttera. Angelika Rzewuska koncertowała na międzynarodowych festiwalach w Polsce, na Słowacji, we Włoszech, Niemczech i Stanach Zjednoczonych.

Matusz Rzewuski

Polski organista, ukończył wyższe uczelnie muzyczne w czterech krajach: w Polsce – studia magisterskie w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego, w Niemczech – studia magisterskie w Musikhochschule w Lubece w klasie organów prof. Franza Danksagmüllera, we Francji – studia podyplomowe z gry na organach oraz improwizacji w Konserwatorium Regionalnym w Paryżu w klasie solowej prof. Christophe Mantoux’a otrzymując dyplom „Concertiste” oraz w Szwajcarii – studia podyplomowe w zakresie muzyki dawnej w Scholi Cantorum
w Bazylei, w klasie mistrzowskiej prof. Wolfganga Zerera. Stopień doktora sztuki muzycznych w dziedzinie artystycznej – instrumentalistyka – uzyskał w 2018 roku w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie na podstawie rozprawy dotyczącej muzyki organowej Marcela Duprégo oraz Oliviera Messiaena oraz pierwszej w Polsce płyty CD zarejestrowanej na historycznych organach Aristida Cavaillé-Colla w katedrze Św. Krzyża w Orleanie we Francji. Koncertował w ramach międzynarodowych festiwali na czterech kontynentach: w 21 krajach Europy, USA, Australii, Nowej Zelandii, Korei Południowej, Hongkongu i Rosji, wykonując recitale w wielu prestiżowych miejscach. Brał także czynny udział w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez: Guy Boveta, Pitera van Dijka, Hansa Fagiusa, Oliviera Latry, Ludgera Lohmanna, Michaela Radulescu, Daniela Rotha i innych.

Mateusz Rzewuski jest również laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów organowych: w Rumii w 2011 r., w Legnicy w 2013 r., w Bardzie w 2013 r. (I nagroda), w Wilnie na VII Międzynarodowym Konkursie organowym im. Čiurlionisa w 2015 r. (II nagroda) oraz w Białymstoku w 2017 r. (I nagroda). Jest stypendystą prezydenta miasta Warszawy oraz Rektora UMFC
w Warszawie. Otrzymał także stypendium Ministra Nauki oraz Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” na magisterskie studia w Niemczech. Od 2021 roku jest członkiem Komisji Muzyki Kościelnej Diecezji Siedleckiej.

materiał prasowy/Fundacja Dobrej Muzyki

Zostaw komentarz

Leave a Reply

Advertisement

Facebook

Przeczytaj również

Aktualności

Na zaproszenie wałbrzyskiej fundacji Emu w czerwcu świdnickie mażoretki pod wodzą Anny Trzeciak i Lubomira Szmida wyruszyły do egzotycznego Maroka na międzynarodowy festiwal Tarwa...

Aktualności

W minionym tygodniu Straż Miejska w Świdnicy przeprowadziła 202 interwencje. Oto wybrane z nich: 6.07.20224r. godz.2146 – dyżurny Straży Miejskiej w Świdnicy otrzymał telefoniczne zgłoszenie od...

Aktualności

Pomidory, obłędnie pachnące czereśnie, ogórki gruntowe, świeże jaja, czy tureckie specjały- to wszystko i wiele więcej można kupić podczas targowiska, które odbywa się co...

Kultura

To była prawdziwa literacka uczta. 8 lipca na skwerze z dzikami z czytelnikami spotkali się Jakub Żulczyk oraz Wojciech Chmielarz, jedni z najpoczytniejszych polskich...

Wszelkie prawa zastrzeżone. © Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy, 2023