Nieprzerwanie od 30 lat w Polsce, w styczniu, odbywa się wielki finał charytatywnej akcji, która swym zasięgiem obiega cały świat. W tym roku 30 stycznia ponownie zagra orkiestra złożona z ludzkich serc, by wspomóc dziecięcą okulistykę.
– Wcześniej w ogóle nie myśleliśmy o tym, żeby zakładać Fundację, a pierwsza zbiórka pieniędzy była organizowana w oparciu o potrzeby kardiochirurgii dziecięcej Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. To właśnie tam istniała fundacja, która już od pewnego czasu zbierała pieniądze na zakup specjalistycznego sprzętu medycznego. Kiedy ogłosiliśmy w telewizyjnym programie Róbta co chceta zaproszenie do pierwszego Finału, myśleliśmy o jednorazowym happeningu i wielkiej zabawie, która miała przynieść wymierne korzyści. Ale jakie? Tego nikt nawet nie przewidywał. Sukces pierwszego Finału pozwolił na podział zebranych pieniędzy pomiędzy wszystkie ośrodki kardiochirurgii dziecięcej w Polsce. Tym samym akcja nabrała znaczenia ogólnopolskiego, a nasze pierwsze zakupy w sposób istotny wpłynęły na poprawę pracy polskich kardiochirurgów dziecięcych – opowiada o początkach istnienia WOŚP-u, jeden z założycieli fundacji, Jurek Owsiak.
Same działania fundacji to od lat przede wszystkim wyposażanie oddziałów szpitalnych w najnowocześniejszy sprzęt. Takie wsparcie otrzymał także szpital Latawiec w Świdnicy.
– Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Świdnicy otrzymuje wsparcie od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już od 1. Finału Orkiestry, który miał miejsce w 1993roku. Przez wszystkie lata działalności, Fundacja WOŚP wsparła nas jeszcze wielokrotnie przekazując specjalistyczny sprzęt na oddziały udzielające świadczeń małym pacjentom naszego szpitala tj. Oddział Fizjologii i Patologii Noworodka z Pododdziałem Intensywnej Terapii Noworodka, Oddział Dziecięcy z Pododdziałem Intensywnej Terapii Dziecięcej oraz Oddział Otolaryngologiczny. Tylko w ostatniej dekadzie Fundacja WOŚP zasiliła nasze oddziały w sprzęt o łącznej wartości ponad 300 tysięcy zł. Otrzymane urządzenia medyczne znacząco podniosły jakość opieki sprawowanej nad najmłodszymi pacjentami, zwiększając szanse na ratowanie ich zdrowia i życia – podkreśla Łukasz Czajkowski, kierownik Działu Funduszy Zewnętrznych, Projektów Rozwojowych i Marketingu.
Wśród podarowanego sprzętu znalazły się m.in. inkubatory, puls oksymetry, aparat usg, resuscytator noworodkowy, kardiomonitor, aparat do nieinwazyjnego wspomagania oddychania maluchów czy leżanki dla rodziców.
Ostateczną sumę zebranych w każdym finale środków, potwierdzoną wyciągiem bankowym, poznamy tradycyjnie 8 marca. W 2021 roku udało się pobić rekord i uzbierano blisko 211 milionów złotych.
