director's cutpokazSpektrum

Spektrum przedstawia: „Wielkie piękno” (2013), reż. P. Sorrentino

W ramach pokazów przygotowujących na 5. Świdnicki Festiwal Filmowy SPEKTRUM organizatorzy zapraszają na pierwsze spotkanie z cyklu „Director’s Cut”. Pod tą nazwą kryją się autorskie wybory dyrektorów festiwalu: Pawła Kosunia i Lecha Molińskiego, którzy będą zgromadzonej publiczności prezentować najlepsze kino artystyczne ostatnich kilku sezonów, należące jednocześnie do ich prywatnego kanonu. Na pierwszy ogień w tej serii idzie „Wielkie piękno” Paolo Sorrentino. Film wybrał Kosuń, który o swojej selekcji porozmawia z widzami.

Fabuła przedstawia losy starzejącego się dziennikarza Jepa Gambardelli, który przemierzając ulice Wiecznego Miasta, wspomina swoją pełną namiętności, acz bezpowrotnie utraconą młodość. W 2014 r. film Sorrentino zgarnął większość prestiżowych nagród w Europie (wraz z 4 Europejskimi Nagrodami Filmowymi: za najlepszy film, reżyserię, rolę aktorską i montaż), a także na świecie, wliczając Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Do dziś jest jednym z najczęściej prezentowanych publiczności obrazów dekady.

Po projekcji widzów czeka rozmowa z Pawłem Kosuniem – dyrektorem festiwalu i prezesem Wrocławskiej Fundacji Filmowej, a także producentem filmowym działającym w firmie Centrala Film. Zgodnie z założeniami cyklu „Director’s Cut” spotkanie poprowadzi Lech Moliński.

15 maja 2019, godzina 18.00, sala teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury, Rynek 43

Bilety: 10 zł

Za nami już projekcja filmu „Ułaskawienie” Jana Jakuba Kolskiego, uświetniona spotkaniem z Grażyną Błęcką-Kolską. W lipcu i sierpniu odbędą się projekcje plenerowe. 17 lipca zostanie zaprezentowany film „Twarze plaże” Agnes Vardy i JR-a, a 14 sierpnia „Kwiat wiśni i czerwona fasola” Naomi Kawase, który będzie częścią cyklu „Director’s Cut”, tym razem z listy Lecha Molińskiego.

Na 5. Świdnicki Festiwal Filmowy SPEKTRUM i wszystkie wydarzenia towarzyszące zapraszają Wrocławska Fundacja Filmowa oraz Świdnicki Ośrodek Kultury. Impreza odbędzie się od 5 do 11 listopada 2019 r.

Zobacz również