Ks. Waldemar Pytel po blisko 40. latach służby przekazał klucz do Kościoła Pokoju swojemu następcy. Podczas uroczystego nabożeństwa 29 czerwca, ks. Paweł Meler został wprowadzony w urząd proboszcza parafii ewangelicko-augsburskiej w Świdnicy.
Msza św., którą prowadzili biskup Waldemar Pytel w asyście ks. Michała Makuly i ks. Marcin Rayssa, rozpoczęła się od procesjonalnego wejścia do kościoła.
– Nie traktuję tego nabożeństwa jako pożegnania, ponieważ nie umarłem – rozbawił uczestników mszy ustępujący proboszcz. – Zgromadziliśmy się w tej świątyni, aby w czasie nabożeństwa wprowadzić w urzędowanie nowego proboszcza tej parafii – księdza Pawła Melera, dotychczasowego wikariusza Diecezji Wrocławskiej, który urodził się w Toruniu, dnia 25 sierpnia 1987 roku. Po studiach teologicznych w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, został ordynowany dnia 9 lutego 2013 roku w Hołdunowie przez biskupa Jerzego Samca, a później pełnił służbę duszpasterską w Diecezji Warszawskiej i Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce (…) – przybliżał. – (…) Ten ponad 370-letni kościół, to nie tylko drewniany zabytek, ale to modlitwa. To wszystko jest piękne, zachwycające, ale jak każde arcydzieło jest palcem wskazującym dalej na Tego, który mieszka nie tylko w pięknie, a który mieszka w człowieku. Księże Pawle, od dziś Twoją świątynią jest nie tylko ta barokowa przestrzeń, twoim kościołem są ludzkie serca, bo Bóg mieszka w człowieku – mówił ksiądz biskup Waldemar Pytel. – Wchodzisz tu nie jako Pan tej świątyni, ale jako jej sługa. Sługa Boga i ludzi – kontynuował życząc mu i jego rodzinie Bożego błogosławieństwa.
Po ślubowaniu księdza Pawła Melera, który tym samym przyjął obowiązki proboszcza Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Trójcy w Świdnicy i sprawowanie ich we współpracy z radą parafialną, został mu wręczony klucz do kościoła i zatwierdzony przez konsystorz protokół wyborczy. Ponadto nowa głowa parafii otrzymała XVIII-wieczną batutę, którą znaleziono podczas jednej z wielu renowacji kościoła w ostatnich latach.
Następca ks. Waldemara Pytla chce by wpisany na listę UNESCO Kościół Pokoju, który stał się rozpoznawalnym zabytkiem, czy centrum Festiwalu Bachowskiego, nadal był miejscem pokoju, spotkań ze Słowem Bożym, ośrodkiem duchowym i kulturalnym.
– Pragnę kontynuować starania parafii o zachowanie w jak najlepszym stanie dziedzictwa świdnickich ewangelików – mówił ks. Paweł Meler.
Nabożeństwo było także okazją do uroczystego podziękowania odchodzącemu na emeryturę biskupowi Waldemarowi i pani Bożenie Pytel za służbę w parafii.
Za swoje zasługi ustępujący proboszcz został 26 czerwca wyróżniony tytułem Honorowy Obywatel Świdnicy. Więcej czytaj: https://mojaswidnica.pl/waldemar-pytel-honorowym-obywatelem-swidnicy-foto/
W kościele ewangelickim wszystkie stanowiska i urzędy są wybieralne, a kadencja proboszcza trwa 10 lat.
***
Ks. Paweł Meler został wybrany jako następca ks. Waldemara Pytla 16 marca. Decyzja ta została zatwierdzona uchwałą Konsystorza Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w dniu 23 kwietnia. Był jedynym kandydatem i został wybrany jednogłośnie. Proboszcz elekt urodził się w 1987 r. w Toruniu. Po ukończeniu studiów na wydziale teologicznym w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie podjął praktykę kandydacką w parafiach luterańskich w Pabianicach i Łodzi. W 2013 r. został ordynowany na duchownego Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Po ordynacji pracował jako wikariusz w diecezji warszawskiej oraz diecezjalny duszpasterz młodzieży. Ze świdnickim Kościołem Pokoju związany jest od roku 2017. Powołany wówczas został na stanowisko wikariusza diecezji wrocławskiej i sekretarza biskupa Waldemara Pytla. Od ośmiu lat prowadzi w Świdnicy nabożeństwa, lekcje nauczania kościelnego, spotkania studium biblijnego i aktywnie uczestniczy zarówno w życiu parafian, jak i wydarzeniach związanych z działalnością miejsca wpisanego na listę UNESCO. Poznał gruntownie parafię i dał poznać się parafianom, którzy dokonywali wyboru proboszcza.
Ks. bp Waldemar Pytel, który służył w świdnickiej parafii od 1986 r., proboszczem był od 1992 r.








































































