koncert organowymaciej batorV Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlagazuzanna bator

Zuzanna i Maciej Batorowie na inaugurację Festiwalu im. Christiana Schlaga [foto]

Z pewnością było to historyczne wydarzenie! Za nami koncert inaugurujący V Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga. To pierwszy koncert po zniesieniu obostrzeń i pierwszy w pełnym reżimie sanitarnym.

Festiwal potrwa do 17 lipca. Oprócz koncertów kameralnych i recitali organowych, przygotowane będą: wirtualne spotkanie z muzykami po koncercie oraz spacer historyczny po Świdnicy.

Patronem Festiwalu jest organmistrz Christian Gottlieb Schlag, założyciel dawnej świdnickiej wytwórni Schlag&Söhne, produkującej organy piszczałkowe na cały świat (m.in. Europę, Meksyk, RPA). Schlag mieszkał i pracował w Świdnicy przez znaczną część swojego dorosłego życia, stąd też wysyłał swoje instrumenty na cały Dolny Śląsk, Europę i inne kontynenty. Dzieło jego życia to 62-głosowe symfoniczne organy piszczałkowe zbudowane w 1909 roku w Kościele Pokoju Świdnicy, jego rodzinnej parafii. Fabryka Christiana G. Schlaga i jego synów, działająca od 1870 r., cieszyła się tytułem Dworskiego Dostawcy Organów Jego Wysokości Cesarza i Króla. Schlagowie wprowadzili nowatorskie rozwiązania w budownictwie organowych, a także założyli nadal istniejący Związek Organmistrzów Niemieckich (Verein Deutscher Orgelbaumeister). W XIX w. i na początku XX w. Świdnica stała się wiodącym ośrodkiem budowy organów na Śląsku właśnie dzięki Schlagom, których grobowiec rodzinny znajduje się na cmentarzu przy Kościele Pokoju.

Program festiwalu:
piątek, 3 lipca – godz. 18:30
Świdnica, Kościół Pokoju pw. św. Trójcy
Inauguracja Festiwalu
Zuzanna i Maciej Batorowie – organy

piątek, 10 lipca – godz. 18:30
Plac Pokoju 6

Krzysztof Grzybowski (Białystok) – klarnet
Mateusz Rzewuski (Warszawa) – organy
W programie/ Programme: Bach, Baermann, Bruch, Faure, Busoni, Vierne, Reger

piątek, 17 lipca – godz. 18:30
Świdnica, Kościół Pokoju pw. św. Trójcy

KONCERT FINAŁOWY / FINAL CONCERT
Thomas Cornelius (Hamburg) – organy
W programie/ Programme: Bach, Wagner, Dvorak, Rachmaninoff, Cornelius

Wydarzenia towarzyszące:
sobota, 6 lipca, godz. 12:00
Spacer historyczny “Szlakiem Schlaga” – prowadzi dr Maciej Bator
Początek w Kościele Pokoju – po minikoncercie w ramach “Koncertowej soboty” / „A walk with Christian Schlag”; start at 12:00 (noon) inside the Church of Peace in Świdnica

piątek, 17 lipca – godz. 20:30
Muzyczne Foyer online z gościem Festiwalu – organistą Thomasem Corneliusem (Hamburg)

Wszystkie wydarzenia będą transmitowane i dostępne bezpłatnie tylko w czasie rzeczywistym na profilu Festiwalu Schlaga na Facebooku.

foto: Daniel Gębala

Leave a Reply

Zobacz również