Connect with us

Wyszukaj na portalu

2°C Świdnica
mojaswidnica.pl

Kultura

Znamy pełny program 7. Edycji Świdnickiego Festiwalu Filmowego Spektrum

Blisko 60 filmów, w tym 35 krótkich metraży, 9 nagród, 7 sekcji tematycznych i wiele więcej. Znamy pełny program 7. Edycji Świdnickiego Festiwalu Filmowego Spektrum. W tym roku widzowie i festiwalowi goście spotkają się w Świdnicy w dniach 24-30 października by wspólnie przeżywać filmowe emocje. W końcu na żywo, na dużym kinowym ekranie zagości wyjątkowy repertuar.

Pełny program Spektrum jest dostępny na oficjalnej stronie festiwalu www.spektrumfestival.pl. Karnety (130 PLN) już w sprzedaży, a bilety na pojedyncze wydarzenia (10 PLN) są dostępne od dzisiaj. Zakup karnetów i biletów możliwy stacjonarnie w kasach Świdnickiego Ośrodka Kultury oraz internetowo za pośrednictwem oficjalnej strony Ośrodka: www.sok.com.pl i festiwalu: www.spektrumfestival.pl.

Wkonkursie SPEKTRUM o nagrodę powalczy5 pełnometrażowych filmów z Polski oraz 5 produkcji zagranicznych, a jedynym jury będzie festiwalowa publiczność! W tegorocznym konkursie widzowie zobaczą m.in. triumfatorów festiwalu w Gdyni „Moje wspaniałe życie” (nagroda za reżyserię dla Łukasza Grzegorzka), czyli historię Joanny, w tej roli fenomenalna Agata Buzek, troskliwej córki, wyluzowanej matki, lubianej nauczycielki, żony, która prowadzi podwójne życie i ma tajemnicę, którą nie dzieli się z nikim); „Wszystkie nasze strachy” („Złote lwy” dla najlepszego filmu, najlepsze zdjęcia) to oparta na faktach, przejmująca historia wychowanego na wsi artysty, mocno zaangażowanego w działalność Kościoła katolickiego; czułe „Piosenki o miłości” (najlepszy film w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych) z debiutującą na dużym ekranie Justyną Święs z zespołu The Dumplings; wybuchowego laureata Złotej Palmy w Cannes – „Titane”, gdzie przeplatają się losy Alexii, posiadaczki tytanowych płytek w skutek wypadku z dzieciństwa, złych wspomnień i niezwykle ponętnego ciała, które nie ulega korozji, nie pozwala się lubić i nie daje się nie kochać; głośny, nominowany do Oscara film Jasmili Žbanić „Aida” przybliżający szczegóły masakry w Srebrenicy, gdzie ponad 8 tysięcy bośniackich muzułmanów, mężczyzn i chłopców, zostało zamordowanych przez Serbów na oczach żołnierzy międzynarodowych sił pokojowych.

Advertisement. Scroll to continue reading.

W nowej sekcji konkursowej Bliżej/Closer znalazły się pełnometrażowe narracje o najbliższych relacjach i otoczeniu. Intymne pejzaże wsi, miasteczek, dzielnic. Wkroczenie w rzeczywistość niewielkich wspólnot i przyjrzenie się rządzącej w nich dynamice. Widzowie przeniosą się m.in. do francuskiego nadmorskiego miasteczka w „Lato ‘85” François Ozona, poznają tajemnice drzemiące w islandzkich bezdrożach w „Lamb” Valdimara Jóhannssona czy poznają historię włoskich „Truflarzy” w poruszającym dokumencie o starszych panach, którzy latami zbierali najcenniejszą, białą odmianę trufli i u schyłku życia nie wyobrażają sobie, że mogą robić coś innego. Nagrodę przyzna festiwalowa publiczność! Jak co roku Spektrum zaprezentuje również zestaw najciekawszych filmów dokumentalnych sezonu. się W sekcji Oko na dokument m.in. głośny film o młodej aktywistce na rzecz klimatu Grecie Thunberg „Jestem Greta”, który będzie jednocześnie filmem zamykającym 7. edycję festiwalu czy przebój tegorocznego festiwalu w Sundance „Ogniem pisane” (nagroda publiczności oraz nagroda specjalna jury konkursu World Cinema Documentary) o grupie mieszkanek Uttar Pradesh w Indiach, które wbrew stereotypom i uprzedzeniom, na przekór kastowemu systemowi w Indiach i kryzysowi dziennikarstwa tworzą niezależną gazetę. Film pokazuje ich osobiste historie oraz codzienną pracę w redakcji i poza nią.

Spośród ponad 600 nadesłanych filmów w 4 kategoriach konkursu Okiem Młodych (Fabuła, Dokument, Animacja, Amatorski) znalazło się 35 tytułów z 14 państw, między innymi z Polski, Francji, Szwajcarii, Litwy, Rumunii, Rosji, Wietnamu czy USA. W każdej z konkursowych sekcji Okiem Młodych swojego faworyta wybiera trzyosobowe jury, w którego skład wchodzą przedstawiciele świata filmu i sztuki. Oprócz jury głównego, filmy ocenia również jury lokalne: fabuły oglądają uczestnicy terapii zajęciowej w Mokrzeszowie, dokumenty skład złożony z osadzonych w Areszcie Śledczym w Świdnicy, a produkcje amatorskie przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta Świdnica.

Filmem otwarcia 7. edycji Spektrum będzie najnowszy przebój polskich kin z Dawidem Ogrodnikiem w roli głównej – „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje” (reż. Mateusz Rakowicz). To komedia akcji, która łączy pokolenia, inspirowana prawdziwą historią Zdzisława Najmrodzkiego, gwiazdy przestępczego półświatka i legendarnego króla ucieczek, który 29 razy wymknął się organom ścigania PRL. Kobiety go kochały, a mężczyźni podziwiali. Brawurowe wyczyny Najmrodzkiego śledziła w latach 70. i 80. cała Polska, a już 24 października uczestnicy festiwalu zobaczą je na pokazie otwarcia Spektrum w Świdnicy.Filmem otwarcia 7. edycji Spektrum będzie najnowszy przebój polskich kin z Dawidem Ogrodnikiem w roli głównej – „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje” (reż. Mateusz Rakowicz). To komedia akcji, która łączy pokolenia, inspirowana prawdziwą historią Zdzisława Najmrodzkiego, gwiazdy przestępczego półświatka i legendarnego króla ucieczek, który 29 razy wymknął się organom ścigania PRL. Kobiety go kochały, a mężczyźni podziwiali. Brawurowe wyczyny Najmrodzkiego śledziła w latach 70. i 80. cała Polska, a już 24 października uczestnicy festiwalu zobaczą je na pokazie otwarcia Spektrum w Świdnicy.

Filmem otwarcia 7. edycji Spektrum będzie najnowszy przebój polskich kin z Dawidem Ogrodnikiem w roli głównej – „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje” (reż. Mateusz Rakowicz). To komedia akcji, która łączy pokolenia, inspirowana prawdziwą historią Zdzisława Najmrodzkiego, gwiazdy przestępczego półświatka i legendarnego króla ucieczek, który 29 razy wymknął się organom ścigania PRL. Kobiety go kochały, a mężczyźni podziwiali. Brawurowe wyczyny Najmrodzkiego śledziła w latach 70. i 80. cała Polska, a już 24 października uczestnicy festiwalu zobaczą je na pokazie otwarcia Spektrum w Świdnicy.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Konkurs SPEKTRUM

„Aida” / reż. Jasmila Žbanić / Bośnia i Hercegowina, Austria, Rumunia, Holandia, Niemcy, Polska, Francja, Norwegia, Turcja / 2020

„Amatorzy” / reż. Iwona Siekierzyńska / Polska / 2020

„Mała mama” / reż. Céline Sciamma / Francja 2021

„Moje wspaniałe życie” / reż. Łukasz Grzegorzek / Polska / 2021

„Noc królów” / reż. Philippe Lacôte / Francja, Wybrzeże Kości Słoniowej, Kanada, Senegal / 2020

„Nowy porządek” / reż. Michel Franco / Meksyk, Francja / 2021

„Piosenki o miłości” / reż. Tomasz Habowski / Polska / 2021

„Titane” / reż. Julia Ducournau / Francja, Belgia / 2020

„Wszystkie nasze strachy” / reż. Łukasz Ronduda, Łukasz Gutt / Polska / 2021

„Zupa nic” / reż. Kinga Dębska / Polska / 2021

Konkurs Bliżej/Closer

„Czarny Jezus” / reż. Luca Lucchesi

„Lamb” / reż. Valdimar Jóhannsson / Islandia, Polska, Szwecja / 2020

„Lato ’85” / reż. François Ozon / Francja / 2020

„Truflarze” / reż. Michael Dweck, Gregory Kershaw / Grecja, USA, Włochy / 2020

Sekcja Oko na dokument

„Jestem Greta” / reż. Nathan Grossman / Szewcja / 2020

„Ogniem pisane” / reż. Rintu thomas, Sushmit Ghosh / Indie / 2021

„Ściana cieni” / reż. Eliza Kubarska / Niemcy, Polska, Szwajcaria / 2020

Konkurs Okiem Młodych – Fabuła

„Atrapa” / reż. Laurynas Bareiša / Litwa / 2020

„Bądź gotów’ / reż. Pham Thien An / Wietnam / 2019

„Dobre, eleganckie chłopaki” / reż. Marek Ułan-Szymański / Polska / 2020

„Dustin” / reż. Naïla Guiguet / Francja / 2020

„Pokazałam mu Covid-19” / reż. Karolina Gliniewicz / Polska / 2021

„Pozdrawiam z Nigerii” / reż. Peter Hoferica / Słowacja / 2020

„Psylo” / reż. François Robic / Francja / 2020

„Równoważnik” / reż. Daniel Howlid / Polska / 2020

„Stephanie” / reż. Leonardo van Dijl / Belgia / 2020

„Zanim zasnę” / reż. Damian Kosowski / Polska / 2020

Konkurs Okiem Młodych – Dokument

„Café de Kinema’ / reż. Sol Miraglia / Argentyna / 2020

„Hydebank” / reż. Ross McClean / Wielka Brytania / 2019

„Mecz’ / reż. Roman Hodel / Szwajcaria / 2020

„Mikrokosmosy” / reż. Dorota Ros / Polska / 2021

„Nie jesteśmy przyjaciółkami” / Alicja Sokół / Polska / 2020

„Obcy, ratunku!” / reż. Sophie Bösker / Austria / 2020

„Opus magnum” / reż. Filip Bojarski / Polska / 2020

„Tysiąc prób oceanicznych” / reż. Wang Yuyan / Francja / 2021

„Żarty się skończyły” / reż. Hannah Currie / Wielka Brytania / 2019

Konkurs Okiem Młodych – Animacja

„Ja i moja gruba dupa” / reż. Yelyzaveta Pysmak / Polska / 2020

„Kołysanka” / reż. Paul Muresan / Rumunia / 2020

„Między koronami” / reż. Filip Diviak / Czechy / 2020

„Owca, wilk i filiżanka herbaty” / reż. Marion Lacourt / Francja / 2019

„Pewnego razu w Izraelu” / reż. Weronika Szyma / Polska / 2021

„Pilar” / reż. Yngwie Boley, J.J. Epping, Diana van Houten / Holandia / 2020

„Trona Pinnacles” / reż. Mathilde Parquet / Francja / 2020

„Trzy skoki do szczęścia” / reż. Artur Hanaj / Polska / 2020

Konkurs Amatorski Okiem Młodych

„Błąd systemu” / reż. Piotr Kaźmierczak / Polska / 2020

„H8” / reż. Michał Cygan / Polska / 2021

„Hobo” / Alexander Ivanov / Rosja / 2020

„Głowy duże, głowy małe” / reż. Kalina Gawrysiak / Polska / 2021

„Nie ucieka” / reż. Urszula Taraszka / Polska / 2020

„Ruth i Nick – słodka opowieść” / reż. Carter Rostron / USA / 2021

„Sztuczna rewolucja” / reż. Elyas Masrour / USA / 2021

„Zespół eksplodującej głowy” / reż. Kacper Wiącek / Polska / 2021

Niedzielny poranek filmowy „Czarny młyn” / reż. Mariusz Palej / Polska / 2020

Film otwarcia 7. Świdnickiego Festiwalu Spektrum

„Najmro. Kocha, kradnie, szanuje” / reż. Mateusz Rakowicz / Polska / 2021

Film zamknięcia 7. Świdnickiego Festiwalu Spektrum

„Jestem Greta” / reż. Nathan Grossman / Szewcja / 2020

7. edycja Świdnickiego Festiwalu Filmowego Spektrum odbędzie się w tym roku w dniach 24-30 października, a Świdnica ponownie ugości najciekawsze święto kina artystycznego na Dolnym Śląsku.

Świdnicki Festiwal Filmowy SPEKTRUM jest organizowany przez Wrocławską Fundację Filmową oraz Świdnicki Ośrodek Kultury i finansowany ze środków miasta Świdnica. 7. edycja po raz kolejny została objęta mecenatem miasta Świdnica, a w tym toku również Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Wałbrzycha.

Zostaw komentarz

Leave a Reply

Advertisement

Facebook

Przeczytaj również

Kultura

„Żywa biblioteka” to akcja, która polega na spotkaniu z „żywą książką”,czyli osobą wykluczaną, postrzeganą bardzo stereotypowo. Wyjątkowewydarzenie odbyło się w czwartek, 25 kwietnia w...

Aktualności

Miejska Biblioteka Publiczna im. C.K. w Świdnicy szuka złodzieja. Wczoraj niezidentyfikowany jeszcze mężczyzna ukradł wieczne pióro przeznaczone dla uczestników konkursu. Zdarzenie nagrała kamera monitoringu....

Aktualności

Społeczne Archiwum Cyfrowe 58100 oraz Kościół Pokoju w Świdnicy zapraszają na drugi spacer fotograficzny połączony z odkrywaniem jednego z najwspanialszych obiektów w Polsce. Na...

Aktualności

Urząd Miejski zaprasza świdniczan do uczestnictwa w uroczystościach z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Święta Narodowego Trzeciego Maja oraz Narodowego Dnia Zwycięstwa. Środa, 2...

Wszelkie prawa zastrzeżone. © Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy, 2023

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Polityka prywatności

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close